Narożnik w kuchni

Do niedawna narożniki w kuchni pozostawały niewykorzystane, bądź też stawały się niemal niedostępnymi zakamarkami.

W końcu jednak producenci akcesoriów meblowych wyszli naprzeciw temu, wydawałoby się nie do rozwiązania, problemowi i opracowali szereg praktycznych rozwiązań pozwalających z okrytych złą sławą narożników uczynić przestrzeń dostępną i funkcjonalną. Dlatego też, planując własną kuchnię, warto zwrócić uwagę na ciekawe rozwiązania, dzięki którym zaoszczędzimy tak ważną w każdej kuchni przestrzeń.

Systemy narożne przeznaczone są do różnych rodzajów szafek i w możliwie najlepszy sposób dostosowują się do ich kształtów i gabarytów. Często układ kuchni i wymiary ścian wymuszają na nas zastosowanie konkretnej szafki narożnej. Czasem zaś, gdy pomieszczenie jest przestronne a wymiary sprzyjające, dobrze pomyśleć o szafce, której front (drzwiczki) zgra się nam z pozostałymi frontami w ciągu kuchennym. Poniżej przedstawiamy przykłady szafek narożnych i dopasowane do nich systemy.

Najczęściej spotykana szafka narożna jest w swym kształcie symetryczna względem narożnika pomieszczenia, z drzwiczkami ściętymi diagonalnie lub załamanymi pod kątem prostym. Standardowo wyposażona jest w półkę, nie jest to jednak praktyczne rozwiązanie – dostęp do przedmiotów jest utrudniony. Radą na ten problem może być montaż dwu- lub trzypoziomowych systemów obrotowych o kształcie koła (szafka  z frontem ściętym) lub 3/4 koła (szafka z frontem załamanym pod kątem prostym). Poprzez obracanie koszy mamy wygodny dostęp do przechowywanych w szafce garnków, patelni lub innych przedmiotów. Opisane systemy obrotowe do szafek dolnych mają też swoje odpowiedniki w szafkach górnych.

Innym przykładem szafki narożnej jest model asymetryczny, o zmiennej szerokości drzwiczek – od 40 do 60 cm. Tu także mamy kilka możliwości w zakresie montażu systemów narożnych. Najprostszy to dwupoziomowy system, analogiczny do opisanych wyżej, lecz o kształcie 1/2 koła. Należy jednak pamiętać, że kosz nie wysunie się w całości i, aby dostać się do jego wewnętrznej części, należy sięgnąć nieco w głąb szafki. System stosowany jest w szafkach o szerokości frontu 40 i 45 cm.
Kolejnym bardzo ciekawym rozwiązaniem jest system Magic Corner. Pociągając uchwyt szafki wysuwamy dwupoziomowy mechanizm z koszami o prostokątnym kształcie. Również w tym przypadku część koszy pozostaje we wnętrzu szafki, ale zasadniczą przewagą nad koszem 1/2 koła jest znacznie większe wykorzystanie przestrzeni. Magic Corner stosuje się w szafkach, gdzie szerokość drzwiczek wynosi 45 cm.
Najnowszym i chyba najbardziej interesującym w tej kategorii jest system Le Mans. Składa się on z dwóch koszy o nerkowatym kształcie, które wysuwamy całkowicie na zewnątrz szafki. Atutem będzie tu z pewnością duża powierzchnia koszy, a także najlepsza dostępność magazynowanych przedmiotów. Mechanizm dostępny jest dla szafek o szerokości drzwiczek 45, 50 i 60 cm.

Bardzo ciekawym rozwiązaniem są także szafki systemowe, eksponujące narożnik i odcinające się wyglądem od reszty kuchni. Przykładem może być tu model Turn Motion o wyglądzie metalowej „tuby” z przesuwającym się po okręgu giętym frontem. Dostępny zarówno w wersji pasującej gabarytami do ciągu szafek dolnych, jak i mniejszy, do montowania powyżej blatu roboczego, może stać się atrakcyjnym i przyciągającym wzrok akcentem w naszej kuchni.

Oceń artykuł
4,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Anna Malesińska

Zdjęcia: Kesseböhmer

Polecamy Ci również

Zobacz także