Narzędzia pomiarowe - jak je wybrać?

Narzędzia pomiarowe

Każdy dobrze zorganizowany warsztat musi posiadać odpowiednie wyposażenie. Przestrzeń tego miejsca musi być odpowiednio zorganizowana i zaplanowana krok po kroku. Meble warsztatowe w całej zabudowie, pojedyncze szafki oraz składane blaty robocze na kółkach, szafki zamykane na zamek, to wszystko, co szanujący się zakład roboczy powinien posiadać. Na wyposażenie warsztatu składają się jednak również różnego rodzaju narzędzia m.in. profesjonalne narzędzia pomiarowe, w które należy się zawczasu zaopatrzyć.

 

Rodzaje narzędzi pomiarowych: suwmiarka, mikrometr, mierniki zegarowe

 

Jeśli chociaż trochę orientujesz się w temacie narzędzi pomiarowych, sklepy z nimi także są ci znane i zapewne wiesz, jak bogata oferta dostępna jest na rynku. Aby jednak nieco przybliżyć ten temat osobom mniej zorientowanym, przyjrzymy się im z bliska i opowiemy o najważniejszych z nich kilka słów. Jednym z podstawowych narzędzi, w które warto się uzbroić, jest suwmiarka. Jest to sprzęt, który każdy majsterkowicz powinien wybrać pod własne potrzeby. Czym jednak w ogóle jest suwmiarka? To narzędzie, które wykonuje precyzyjne pomiary szerokości, grubości, głębokości. Nada się do określenia zarówno wymiarów zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Przyda się także do zmierzenia rozstawu dwóch elementów. Kolejnym ważnym przyrządem, który powinien znaleźć się w każdym zakładzie, jest mikrometr. Ten instrument, podobnie jak suwmiarka, poradzi sobie zarówno z pomiarami na zewnątrz, jak i wewnątrz. Zmierzy szerokość otworu, a także jego głębokość z dokładnością do jednej setnej milimetra. Warto tutaj wspomnieć, że mikrometry dzielą się względem tego, co dokładnie mają zmierzyć np. grubość blachy czy też grubość ścian rur. 

Następnym narzędziem pomiarowym, który warto przybliżyć, jest miernik zegarowy. Należy tu podkreślić, że mierniki zegarowe nie są tak precyzyjne, jak np. mikrometry czy suwmiarki. Używa się ich w sytuacjach, kiedy wymiar może być mniej precyzyjny. Do mierników zegarowych zaliczane są zegary osiowe oraz uchylne, a także tzw. grubościomierze. Zakupiony miernik zegarowy warto doposażyć także w specjalny statyw, który zdecydowanie ułatwia pobieranie wymiarów.

Rodzaje narzędzi pomiarowych: kątomierz, przymiary, decybelometr, termometr

Jeśli natomiast twoja praca związana jest z pomiarami kątowymi, powinieneś zaopatrzyć się w profesjonalny kątomierz oraz przymiarę. Dzięki nim zmierzysz nie tylko szerokość interesującego cię kąta, ale również długość badanego elementu. W zależności od tego, jakie interesują cię jednostki miary, możesz zdecydować się na przymiarę, której wartości wyrażone są w milimetrach lub calach. Innym istotnym do pracy w warsztacie narzędziem jest decybelomierz. Jeśli wykonujesz pomiary środowiskowe przyda ci się urządzenie, dzięki któremu możesz zmierzyć poziom dźwięku danego miejsca. Jak sama nazwa wskazuje, decybelomierz pokazuje na wyświetlaczu pomiar wyrażony w decybelach. 

Mówiąc o narzędziach pomiarowych nie sposób pominąć także profesjonalne termometry, a więc instrument mierzący temperaturę badanej powierzchni. Co ważne, to narzędzie może wyświetlać pomiary w jednostkach stopni Celsjusza, a także Fahrenheita. Dużym udogodnieniem jest to, że wymiary można przeprowadzić bezdotykowo, co jest szczególnie przydatne, kiedy pomiary dotyczą bardzo wysokich, niebezpiecznych dla zdrowia temperatur. Najbardziej zaawansowane urządzenia tego typu są w stanie zmierzyć temperaturę nawet do tysiąca stopni Celsjusza. 

 

Gotowe zestawy

 

Na rynku dostępne są także gotowe zestawy, w których znajdziesz różne narzędzia pomiarowe. Sklep ze specjalistycznym sprzętem warsztatowym ma w tej kwestii wiele do zaoferowania. Przykładowym zestawem jest Limit 230590101. Zawiera on suwmiarkę cyfrową, multimetr, cyfrowy kątomierz, szczelinomierz oraz wzorce do gwintów.  Sprawdź więcej na https://e-metal.pl >>

Oceń artykuł
0,00 / 0 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Polecamy Ci również

Zobacz także