Niebezpieczeństwa kuchenne. Co zrobić, żeby kuchnia była bezpieczniejsza

0
Kuchnia
Bałagan nie sprzyja bezpieczeństwu, a w kuchni pełno jest niebezpiecznych sprzętów i narzędzi. Nie lekceważmy zagrożeń.

Kuchnia to kolejne (po łazience) niebezpieczne pomieszczenie w domu. Nie brakuje tu zagrożeń dla naszego zdrowia i życia, a niebezpieczeństwa kuchenne mogą dotknąć tak dorosłych jak i dzieci. Dlatego też warto postarać się, by nasze kuchnie stały się bezpieczniejsze. Poniżej kilka rzeczy, na które powinniśmy uważać w sposób szczególny.

Statystyki pokazują, że wypadkom w domu najczęściej ulegają kobiety oraz pozostające pod ich opieką dzieci. Faktu tego nie należy jednak tłumaczyć nieudolnością czy brakiem odpowiedzialności ze strony płci pięknej, a raczej uwarunkowaniami społecznymi i kulturowymi. Przecież to właśnie kobiety częściej opiekują się dziećmi, spędzają w domach więcej czasu i to do nich generalnie należy tzw. przybytek kuchenny, w którym zagrożeń jest cała masa. To nie stereotypy, a rzeczywistość, bo w taki sposób wciąż żyje ogromna ilość polskich rodzin. Postarajmy się zatem, by nasze domowe pielesze (zwłaszcza kuchnie) można było użytkować bez obaw o wypadek, zatrucie czy inne nieszczęścia.

Sprawdź też: Na co uważać w łazience i jak zapewnić sobie bezpieczeństwo

Uważaj na gazową kuchenkę do gotowania

Choć dużo bezpieczniejsze w eksploatacji są nowoczesne płyty elektryczne, to w wielu domach do przygotowywania posiłków nadal używa się kuchenek gazowych. Jeśli urządzenie jest w dobrym stanie i jesteśmy zadowoleni z jego posiadania – nie musimy z niego rezygnować. Pamiętajmy jednak, że proces spalania gazu jest nierozerwanie związany z emisją do otoczenia tlenku węgla oraz równie niebezpiecznego przy większym stężeniu formaldehydu. Dlatego też wymogiem jest, by w każdej kuchni była sprawnie działająca wentylacja. Zasłanianie istniejących kratek wentylacyjnych jest niedopuszczalne!

Inną sprawą jest, że gaz i zasilana nim kuchenka to także żywy płomień ognia. Bądźmy zatem ostrożni podczas gotowania, smażenia czy pieczenia, bo o poparzenie się naprawdę nietrudno. Pod żadnym pozorem nie pozostawiajmy też nastawionych garnków bez nadzoru i koniecznie zadbajmy o bezpieczeństwo dzieci w czasie przygotowywania posiłków. Najmłodsi w ogóle nie powinny zbliżać się do pracującej kuchenki gazowej!

Sprawdź: Co robić, gdy w domu wybuchnie pożar

Zadbaj o higienę lodówki

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, jak ważne jest systematyczne rozmrażanie i staranne mycie lodówki. Należy to robić nie tylko dla dobra samego urządzenia (nierozmrażane lodówki bez funkcji No Frost ulegają awariom), ale również w trosce o nasze własne zdrowie.

Brak odpowiedniej higieny w lodówce skutkuje rozwojem bakterii, które mając kontakt ze spożywaną przez nas żywnością, mogą bardzo łatwo przedostać się do naszego organizmu i wywołać różnego rodzaju zatrucia. Lodówkę należy regularnie myć i porządkować (przynajmniej raz w tygodniu), używając do tego celu ciepłej wody z płynem do naczyń i octem.

Ważne jest też rozsądne robienie zakupów spożywczych. Nie kupujmy zbyt wielu produktów na raz, bo najprawdopodobniej i tak nie zdążymy ich zużyć. Jeśli już chcemy zaopatrzyć się w jedzenie na dłużej, postawmy na żywność w hermetycznych opakowaniach. Tak zapakowane pokarmy mają zwykle dłuższe terminy przydatności do spożycia i zdecydowanie wolniej się psują. Pozostałe wyroby (typu wędlina czy sery w plasterkach) najlepiej jest przechowywać w specjalnych, szczelnie zamykanych pojemnikach.

Sprawdź: Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z lodówki

Zachowaj ostrożność podczas użytkowania ostrych przyrządów kuchennych

Bez odpowiednio naostrzonych przyrządów nie funkcjonowałaby żadna kuchnia. Noże, tasaki, ostre tarki, szczypce, nożyce do cięcia drobiu – to akcesoria bezwzględnie potrzebne, ale trzeba pamiętać, że także niebezpieczne dla użytkownika (zwłaszcza jeśli nim osoba mniej sprawna bądź dziecko). Dlatego podczas użytkowania tego typu przyrządów zachowujmy szczególną ostrożność, a kiedy przestają nam być potrzebne – przechowujmy je poza zasięgiem dzieci. Trzymanie bardzo ostrych noży bezpośrednio na blacie (co niestety zdarza się często) jest skrajnie nieodpowiedzialne.

Używaj prawidłowo elektrycznego AGD

W dzisiejszych czasach nie ma kuchni bez sprzętów elektrycznych. To już nie tylko lodówka, ale także zmywarka, kuchenka mikrofalowa, czajnik, toster, ekspres do kawy i wiele innych urządzeń, których posiadanie podnosi komfort życia i usprawnia pracę w kuchni, ale również czyni ją niebezpieczną.

Oczywiście na ogół nie dzieje się nic złego do momentu, kiedy AGD użytkowane jest zgodnie z przeznaczeniem i stosowaniem się do zasad znajdujących się w instrukcjach obsługi. Jednak pamiętajmy, że nieprawidłowo eksploatowane urządzenia elektryczne mogą powodować zwarcia w instalacjach, mogą porazić prądem, a w skrajnych przypadkach może nawet dojść do ich zapalenia się. Dlatego też lepiej z nimi nie eksperymentujmy i nie dopuszczajmy, by użytkowały je małe dzieci.

Wybieraj staranniej naczynia kuchenne

O tym, że do gotowania nie należy używać aluminiowych garnków wiedzą już chyba wszyscy. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że toksyczne substancje może też emitować teflon (zwłaszcza jeśli jest przegrzany). Wprawdzie patelnie i rondle z nieprzywierającą powłoką są bardzo wygodne w użytkowaniu i stosujemy je w naszych kuchniach bardzo chętnie, ale warto zdać sobie sprawę, że niestety tego typu naczynia mogą też niekorzystnie wpływać na nasze zdrowie. Podobnie zresztą jak niewiadomego pochodzenia akcesoria kuchenne (łyżki, łopatki itp.) z tzw. czarnego nylonu. Jeżeli posiadamy w kuchni naczynia bądź przybory, których struktura może budzić jakiekolwiek wątpliwości, lepiej jest zastąpić je innymi. Do zapiekania w wysokich temperaturach świetnie nadają się np. patelnie żeliwne.

Podpowiadamy: Jakie garnki wybrać, żeby gotować zdrowo

Zwróć uwagę na solidność mocowania szafek i półek kuchennych

Szafki i półki znajdujące się w naszych kuchniach są przeważnie bardzo porządnie obciążane przez różnego rodzaju przechowywane w nich rzeczy. Aby wisząca szafka mogła udźwignąć oczekiwany przez nas ciężar, musi być solidnie zamocowana w ścianie. Należy pamiętać, że do tego celu służą specjalne systemy mocujące, a nie zwykłe wkręty. Stosowanie w tym zakresie niewłaściwych rozwiązań może prowadzić do naprawdę poważnych w skutkach wypadków.

Inną prawą jest to, że szafki i półki kuchenne należy obciążać z rozsądkiem. Oznacza to tyle, że cięższe rzeczy bezpieczniej jest umieszczać w meblach stojących. Natomiast szafki wiszące lepiej rezerwować raczej do przechowywania przedmiotów o mniejszej wadze. Pozwoli to uniknąć niebezpiecznego obrywania się mebli i spadania ze ścian łącznie z zawartością.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Autor: Wojciech Lechowski

Polecamy Ci również

Zobacz także