Niebieska łazienka

Kolor niebieski i jego pochodne zwykle wyglądają chłodno i są kojarzone z wodą i morzem. Niebieski to także kolor dający wrażenie lekkości, spokoju
i relaksu. Może właśnie dlatego barwy te można wykorzystać w planowanej kolorystyce  łazienki.

Najważniejsze jest pozytywne podejście do tematu, które gwarantuje przyjemne poszukiwanie wyposażenia
i zastosowanie go. Zastanówmy się więc, co możemy zrobić z kolorem niebieskim i z czym go zestawić. Łazienkę możemy zrobić zupełnie na niebiesko, lub przełamać ten kolor innymi barwami. Na początek poszukajmy płytek w odpowiednim rozmiarze, wzorze i kolorze, który nam odpowiada. W selekcji płytek pomoże nam wstępny pomysł jak je ułożyć na podłodze i na ścianie. Okaże się wówczas czy chcielibyśmy dobrać do płytek np. dekor (wąskie płytki dekoracyjne, gładkie w kolorze lub zdobione deseniami). Dekor, zazwyczaj stosuje się do wykończenia powierzchni wykładanej płytkami lub jej podzielenia, bo mamy np. dwa różne wzory płytek naściennych.
W następnej kolejności dobierzmy armaturę w białym kolorze, lub pastelowym niebieskim (armatura w tym kolorze jest dostępna w sprzedaży). Do bieli i niebieskości możemy dobrać baterie białe, w kolorze srebra i złota lub łączone w kolorach. Pamiętajmy, by estetyczne kryteria poszukiwanych przedmiotów nie przysłoniły ich dobrych właściwości technicznych.

Od bieli do błękitów
Sposób ułożenia płytek ceramicznych
i ich wzornictwo nakreśli styl naszej łazienki. Potem pozostaje wybór armatury i baterii, która może wskazywać na styl nowoczesny, klimat Prowansji, lub starodawny. Znaczącą rolę w tworzeniu aranżacji wnętrza będzie miała wanna, która albo może być stylizowana elegancko, lub zupełnie uproszczona w kształcie - nowoczesna.

Meble - szafki łazienkowe to kolejne wybory i poszukiwania. Z tym również nie będzie problemu, bo do wykonania szafek łazienkowych używa się przeróżnych materiałów, w tym szkła zdobionego, pasującego jak najbardziej do wystroju łazienki. Tak więc nasze możliwości są nieograniczone. Potem pozostaną do dobrania pozostałe dodatki typu ręczniki, dywanik na podłogę, naczynia na szczoteczki do zębów itd. W tym przypadku możemy komponować przedmioty w różnych odcieniach niebieskiego, nawet z domieszką zieleni. Dzięki takim zabiegom,  linię kolorystyczną wnętrza zachowamy i ponadto uzyskamy pewną odmianę.

Bardzo dobrym dodatkiem do barw niebieskich jest głęboka zieleń, którą możemy bez obaw zastosować. W tym zabiegu panuje zasada: jeśli kolory będą delikatne - takie też będzie nasze wnętrze, kolory intensywne pomieszczenie bardzo akcentują.

Kąpiel  w niebieskich barwach
Kolor niebieski sprzyja relaksowi , jest klarowny i oznacza przestrzeń. Jest symbolem zarówno lodowatej, zimowej pogody, jak i rześkiego powietrza. Rodzina błękitów - zarówno tych zimnych, jak i wzbogaconych zielenią - czerpie inspiracje z rozległych przestrzeni zmrożonych lasów, głębokich wód. Pozwala na stworzenie równowagi potrzebnej do życia w coraz szybciej zmieniającym się świecie.

Oceń artykuł
4,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Joanna Bogumił

Zdjęcia: digsdigs.com, archdeco.net

Polecamy Ci również

Zobacz także