Niecodzienny prezent dla bliskiej osoby

0
Stolik kawowy
Kupowanie prezentów nie jest zawsze miłe i przyjemne. Warto wiedzieć co lubi, a czego nie osoba, której chcemy podarować prezent.

Czytając wszelkie poradniki o wybieraniu prezentów, możemy odnieść wrażenie, że niestety niewiele z nich wynika. Wszystko bowiem zależy od osoby, która ma zostać przez nas obdarowana, od relacji jaka nas z nią łączy, od okazji oraz dziesiątek innych, większych czy mniejszych czynników.


Wszystkim nam zależy jednak na byciu oryginalnym i niebanalnym. Żeby osiągnąć ten cel, wystarczy jednak przemyśleć zaledwie kilka kwestii, zanim wpadnie się na własny, niepowtarzalny pomysł na prezent.

Brak pomysłu

Zakupy wiążą się z pewnym frustrującym paradoksem. Nabywając rzeczy dla siebie, nieraz odnosimy wrażenie, że wybór utrudnia nam przytłaczająca ilość dóbr, którą chcemy posiąść. To całkiem przyjemny problem, gdyż pozwala nam rozpieszczać się przybytkiem atrakcyjnych produktów, co z kolei sprzyja wielogodzinnym wypadom do sklepu czy zakupom online. Sprawa wygląda jednak zupełnie inaczej w sytuacji, gdy szukamy prezentu dla drugiej osoby. Wiele osób doświadcza wtedy wrażenia, iż sensowne możliwości się dramatycznie kurczą, a my tracimy czas na bezsensowne błądzenie po centrach handlowych czy sklepach internetowych. Często towarzyszy temu presja czasu, gdyż zakup podarunku zostawiamy przeważnie na ostatnią chwilę, a owocem tego wszystkiego jest nietrafiony prezent, czyli coś, czego sami nienawidzimy dostawać. Jak nie wpaść w to błędne koło?

zegar ścienny
Najlepsze prezenty jednak, powinny cieszyć przez długi czas, nie tylko jeden moment

Rodzaje prezentów

Jedni z góry zakładają, że istnieje pewna pula prezentów, które sprawdzą się na każdą okazję. Kto by przecież nie chciał dostać zabawnego kubka, tabliczki z motywującym cytatem czy rośliny w doniczce? Naprzeciw nim, występują zwolennicy teorii, że każdy prezent musi być niepowtarzalny, od początku do końca skrojony pod osobę, która ma go otrzymać, czego przejawem są wszelkie rękodzieła i rzeczy z kategorii “DIY”. Jednak, jak powiedział kiedyś ktoś mądry, prawda leży pośrodku! Faktem jest, że pewna gama przedmiotów, to rzeczy potrzebne każdemu - każdy pije kawę lub herbatę, każdy przechowuje gdzieś swoje rzeczy, każdy lubi, najmniejsze nawet, dekoracje, nie ma zatem co odrzucać idei kupowania uniwersalnych prezentów. Rzecz w tym, że nawet najmniej pozorny przedmiot użytku codziennego można dostać w wersji nieco spersonalizowanej, czyli takiej, która odpowiada czyjemuś stylowi, potrzebom czy poczuciu humoru.

Cotton balls
Dekoracje i ozdoby to dobry pomysł na prezent.

Przemyślany wybór

Każdy kto głowi się nad prezentem i nie ma zielonego pojęcia, czego jeszcze nie posiada docelowy odbiorca, bądź co jest mu bardzo potrzebne, powinien zacząć od ogólnego określenia jego cech. Czy dana osoba otacza się drobnymi akcesoriami dekoracyjnymi, czy ma jakieś ustawiczne zwyczaje, które można uczynić przyjemniejszymi i wygodniejszymi, czy posiada uciążliwe dla niej nawyki, które można rozwiązać za pomocą jakiegoś przedmiotu? Psychologia udowodniła, że w trakcie selekcji prezentu, kierujemy się potencjalną reakcją osoby, której go wręczymy. Oczekujemy radości, zaskoczenia, generalnie spontanicznego, nad wyraz pozytywnego odbioru. Najlepsze prezenty jednak, powinny cieszyć przez długi czas, nie tylko jeden moment. Prezent nie tylko powinien być odebrany z autentyczną radością, ale także powinien być doceniany mimo upływu czasu.Prezenty uniwersalne można podzielić na kilka grup, co znacznie ułatwi dalszy, precyzyjny wybór jednego z nich. Pierwsza kategoria to akcesoria dekoracyjne - pozornie wcale nie należą do rzeczy niezbędnych, ale mogą stanowić dodatkowy walor, uzupełniający detal w każdym pomieszczeniu. Do tych zaliczamy obrazy, figurki, wazony i inne akcesoria do postawienia na meble. Często nie mają wartości użytkowej, ale stosunkowo łatwo można wybrać coś konkretnego, co spodoba się danej osobie. Drugą kategorią są akcesoria praktyczne - czyli takie, które oprócz bycia ładnym dodatkiem do urządzenia wnętrza, spełniają jakąś pożyteczną funkcję. Designerskie zegary ścienne, pudełka i koszyki do przechowywania, oryginalne półki i regały - nie ma domu, w którym któryś z tych przedmiotów nie byłby przydatny. W kategorii trzeciej znajdziemy gadżety. Dla niektórych bezużyteczne, dla innych są obiektami pożądania. Nie każdy przecież odczuwa potrzebę posiadania podłokietnika, zaskakującej półki na klucze czy nowoczesnego budzika. To, czy ktoś lubi takie prezenty, jest na szczęście łatwe rozpoznania. Na kubek natomiast warto postawić wtedy, gdy istnieje spora szansa, że zostanie on ulubionym kubkiem osoby otrzymującej prezent. Lepiej zdecydować się na taki, który jest naprawdę estetyczny i nieprzeciętny aniżeli na taki, który okraszono zabawnym powiedzonkiem.
Powyższy poradnik powstał po to, aby kupowanie prezentów było nieco przyjemniejsze, gdyż dawanie to przecież jedna z największych przyjemności. Chociaż zazwyczaj sami nie jesteśmy całkowicie przekonani, czy upominek od nas się spodoba, pamiętajmy, że jeśli stoi za nim przemyślana decyzja i pragnienie uszczęśliwienia kogoś, szanse na trafienie w dziesiątkę bardzo rosną.
Artykuł został napisany we współpracy z firmą 9design.pl gdzie znajdziesz obszerną ofertę prezentów dla bliskich.
Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: 9design.pl

Polecamy Ci również

Zobacz także