Niejeden obraz miłości

Pocałunek, Joanna Kielichowska. Miłość powściągliwa, tęskniąca, a może dojrzała?

Miłość w dzisiejszych czasach często ma twarz kiczu, smak czekoladek i klimat popkulturowej, medialnej papki. Szczęśliwie istnieją miejsca, których nie dotknęła choroba banalizacji tematu – w polskim malarstwie współczesnym.

Miłość w czasach popkultury

Erich Fromm nazywał miłość samonapędzającym i samoodnawiającym się aktem twórczym. Miłość, jako dzieło sztuki, trzeba wykreować własną pracą, co wymaga ogromnego wysiłku.

W dzisiejszym obrazie miłości nie ma miejsca na intymność. W przeciwieństwie do popkultury, w której obraz miłości jest przedstawiany w sposób stereotypowy, malarstwo współczesne zachowało obraz miłości indywidualnej, niepowtarzalnej.

Ile miłości – tyle obrazów

Polski oddział Europejskiej Galerii Malarstwa TouchofArt.eu przygotował zestawienie obrazów polskiego malarstwa współczesnego, którego motywem przewodnim jest miłość w jej różnych obliczach. Sztuka, w konfrontacji z dzisiejszym obrazem miłości i sposobami jej wyrażania, bezwzględnie obnaża brak docierania do sedna uczucia, jakim jest intymność naszych relacji.

Czerwone tango, Renata Brzozowska. Czysta, nieskrępowana namiętność. Cena: obraz z kolekcji prywatnej
Kochankowie III, Izabela Krzyszkowska. Para kochanków w sennych objęciach. W powietrzu unosi się lekki zapach niedawnego zbliżenia. Cena: indywidualny kontakt
Objęcia, Emilia Wółkiewicz. Akt fizycznej miłości, który zawstydza swoją intymnością. Cena: 1550 zł
Our tango, Renata Brzozowska. Ten sam motyw, ta sama artystka, a miłość całkiem inna. Cena: obraz z kolekcji prywatnej
Pocałunek, Joanna Kielichowska. Miłość powściągliwa, tęskniąca, a może dojrzała? Cena: 5400 zł
Pocałunek w szarościach, Jadwiga Hajduk. Miłość, w której dotknięcie ust jest wstępem do niedostępnej dla naszych oczu historii. Cena: obraz z kolekcji prywatnej
Serduszko, Grzegorz Ptak. Romantyczny, ale czy koniecznie naiwny obraz miłości? Cena: 1250 zł

Malarstwo zdaje się skutecznie opierać wzorcom miłości w czasach popkultury. Może warto wyrazić miłość przy pomocy sztuki?

Oceń artykuł
4,50 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Redakcja

Źródło: www.pl.touchofart.eu

Polecamy Ci również

Zobacz także