Nietypowe zastosowanie spirytusu salicylowego w domu

0
Nietypowe zastosowanie spirytusu salicylowego w domu
Spirytus salicylowy skutecznie usunie tłuszcz, który gromadzi się na okapie kuchennym.

Zastosowanie spirytusu salicylowego w kosmetyce jest znane od dawna. Niewielu jednak wie, że ten środek równie dobrze sprawdza się również w domu.

Spirytus salicylowy jest nieodzownym elementem każdej domowej apteczki. Używa się do dezynfekcji zadrapań i ran. Ma właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Ale można go wykorzystać na znacznie więcej sposobów. Podpowiadamy, do jakich domowych zastosowań przyda się spirytus salicylowy.

Spirytus salicylowy jako impregnat do sztućców

Na sztućcach nie pojawi się rdza, jeśli będą poddawane kąpielom w spirytusie salicylowym. Alkohol ten zapewni im połysk, zdezynfekuje je oraz uchroni przed rdzewieniem. Po zaimpregnowaniu sztućców w spirytusie trzeba je dokładnie umyć.

Warto przeczytać: 7 super skutecznych środków do sprzątania, które masz w domu

Spirytus salicylowy jest bezwzględny dla kleju

Utrapieniem są resztki kleju pozostawionego po cenach lub etykietach. Trudno jest się ich pozbyć, a pozostawione wyglądają nieestetycznie. Na nic się zda szorowanie w ciepłej wodzie z płynem do mycia naczyń. Jedynym, skutecznym rozwiązaniem jest użycie alkoholu, najczęściej spotykanego w domu, spirytusu salicylowego. Wystarczy namoczyć powierzchnię spirytusem i energicznie przetrzeć oklejone miejsca. Klej odchodzi w mgnieniu oka.

Spirytus salicylowy zapewni lśnienie lustrom i kranom

Nie ma nic gorszego, niż smugi na lustrze. Polerowanie ich wymaga wielkiego wysiłku. Nie trzeba kupować specjalnych płynów, żeby lustro było perfekcyjne czyste i błyszczące. Nanieś niewielką ilość spirytusu salicylowego na szmatkę i okrężnymi ruchami przetrzyj lustro. Taki sam efekt osiągniesz, gdy powtórzysz tą czynność polerując krany.

Dowiedz się więcej: Jak spalać kalorie podczas sprzątania

Na tłuszcz najlepszy spirytus salicylowy

Od lat wiadomo, że tłuszcze najlepiej rozpuszcza alkohol. Dlatego, kiedy trzeba wyczyścić okap w kuchni, blat czy porcelanę warto sięgnąć po spirytus salicylowy. Jest to naturalny sposób na utrzymanie kuchni w czystości. Warto sięgnąć po to rozwiązanie, by nie narazić się na działanie amoniaku, chloru, perchloroetylenu, czynnika uznanego przez Międzynarodową Agencję Badań nad Rakiem, za rakotwórczy.

Spirytus salicylowy rozpuści nawet tusz z długopisu i markera wodoodpornego

Marker wodoodporny w ręku dziecka oznacza kłopoty. Graffiti na marmurowych płytach w łazience lub plastikowym pudełku w salonie łatwo usunąć używając spirytusu salicylowego. To właśnie z tych materiałów alkohol skutecznie usuwa niechciane plamy po tuszu.

Spirytus salicylowy – postrach muszek owocówek

W sezonie letnim, wraz z owocami i warzywami, pojawiają się muszki owocówki. W walce z tymi owadami doskonale spisuje się spirytus salicylowy. Wystarczy wlać do rozpylacza alkohol i spryskać nim owady. Należy przy tym pamiętać, żeby spirytus nie osiadł na jedzeniu.

Zobacz także: Nietypowe zastosowanie Coca-Coli

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Autor: Anna Skibicka

Polecamy Ci również

Zobacz także