Niezawodny pomocnik – robot kuchenny – Jaki model wybrać?

Robot kuchenny - mieszadło
Drobny sprzęt AGD typu robot kuchenny uprzyjemnia gotowanie wielu ludziom na świecie.

Nowoczesne roboty kuchenne są urządzeniami wielofunkcyjnymi. Oznacza to, że jeden i ten sam sprzęt jest zdolny  do wykonywania przynajmniej kilku czynności kuchennych. Zatem wybór należy zawsze opierać na indywidualnych oczekiwaniach i dostosowywać do dotychczasowych przyzwyczajeń kulinarnych.

Robot kuchenny jest urządzeniem znanym nie od dziś. W postaci tradycyjnego miksera elektrycznego był on bowiem obecny w polskich domach już w czasach PRL-u. Jednak oferowane aktualnie roboty wciąż zaskakują zaawansowaniem technologicznym i stałym rozwojem posiadanych funkcji. Nie tylko miksują i ucierają, ale także kroją, siekają, wyciskają, mielą, a nawet… gotują i podsmażają. Coraz szersze grono zwolenników zyskują w ostatnim czasie roboty planetarne, których używa się już nie tylko w profesjonalnych kuchniach restauracyjnych, ale także w wielu domach.

Rodzaje robotów kuchennych

Zasadniczo wieloczynnościowe roboty kuchenne dzieli się na dwie grupy. Są to:

  • roboty z misą (tradycyjne i planetarne);
  • roboty z malakserem (multipleksery).

Tradycyjne roboty z misą od robotów planetarnych odróżnia sposób pracy mieszadeł. W wymienionych w pierwszej kolejności - mieszadła obracają się jedynie wokół swojej osi i zgodnie z kierunkiem obrotu wskazówek zegara. W drugich zaś – mieszanie przebiega wielokierunkowo, tj. wokół osi mieszadeł i wokoło misy. Ten sposób pracy robota gwarantuje najszybsze i najdokładniejsze zmieszanie wymaganych składników. Stąd też urządzenia planetarne uznawane są aktualnie za najbardziej profesjonalne.

Przeczytaj: Oszczędzanie - 11 pomysłów

Multipleksery wyposażone są w malakser (urządzenie umożliwiające rozdrabnianie, siekanie i mieszanie produktów) oraz rozdrabniacz kielichowy (pojemnik, który najczęściej wykorzystuje się do przyrządzania koktajli owocowych, musów, sosów, itp.). Najlepiej jest, jeśli malakser i rozdrabniacz można używać jednocześnie. Umożliwia to przygotowywanie w tym samym czasie dwóch rzeczy, np. koktajlu i sałatki. Podczas dokonywania zakupu warto też zwrócić uwagę, jakie dodatkowe przystawki oferuje producent urządzenia. Przystawki te, to np. maszynka do mielenia mięsa, wyciskarka do soków, młynek do kawy, itp.

Warto wiedzieć, że…     

…najważniejszymi i jednocześnie najczęściej używanymi częściami robota kuchennego są tarcze. Jeśli urządzenie ma być praktyczne – tarcze muszą być wykonane z odpowiedniej jakości materiału (stali nierdzewnej, tytanu) i mieć doskonałą ostrość. Zużyty komplet można wprawdzie na ogół wymienić na nowy, ale niekiedy zaskakująca jest cena takiego zestawu. Producenci bardzo ją windują i zdarza się, że koszt nabycia nowych tarczy jest równy nawet połowie kosztu zakupu całego robota. Warto zatem zwracać na to uwagę jeszcze przed wybraniem konkretnego modelu urządzenia. Przypatrujmy się też dokładnie, jakiego rodzaju tarcze producent oferuje nam w danym zestawie. Aktualnie można spotkać się z następującymi ich rodzajami:

  • tarcze tnące, plastrujące i szatkujące;
  • tarcze do ścierania;
  • tarcze do wiórkowania (na wiórki drobne i grube);
  • tarcze do frytek i chipsów;
  • tarcze do krojenia w wąskie paski (do przygotowywania potraw według przepisów kuchni orientalnej).

Moc robota

Jest to jeden z ważniejszych czynników, które należy uwzględnić podczas dokonywania wyboru robota kuchennego. Powinniśmy zdawać sobie sprawę, że im moc silnika zamontowanego w urządzeniu jest wyższa, tym sprzęt pracuje efektywniej. Roboty średniej klasy mają przeważnie moc oscylującą w granicach 600 W. Zaś te z tzw. wyższej półki – ponad 1000 W.  Robot o niskiej mocy na pewno nie poradzi sobie z zagnieceniem ciężkiego ciasta chlebowego oraz nie obsłuży jednocześnie kilku różnych przystawek. Takie możliwości mają tylko profesjonalne sprzęty o wysokiej mocy. Do niektórych z nich można podłączyć na raz nawet kilkanaście modułów dodatkowych o zróżnicowanych wymaganiach odnośnie wysokości obrotów sinika. Najwyższej klasy roboty samodzielnie dostosowują moc silnika do wykonywanych w danym momencie zadań oraz posiadają tzw. funkcję turbo. Funkcja ta pozwala na chwilową pracę urządzenia na najwyższych obrotach silnika. Przydaje się ona np. do rozdrobnienia twardszych grudek ciasta.

Dowiedz się: Dlaczego sprzęty AGD i RTV psują się coraz szybciej

Istniejące zabezpieczenia

Zabezpieczenia stosowane w robotach kuchennych mają na celu ochronić nas przed niefrasobliwym i lekkomyślnym użytkowaniem tych sprzętów. Na robot w pełni bezpieczny w obsłudze warto postawić zwłaszcza wówczas, gdy w domu są małe dzieci. Najistotniejsze jest zabezpieczenie przed uruchomieniem urządzenia bez pokrywy oraz przy jej niewłaściwej pozycji. Oznacza to, że jeśli pokrywa nie zostanie odpowiednio zamocowana – sprzęt nie rozpocznie pracy. Inne zabezpieczenia stosowane w robotach kuchennych to: blokada mieszadeł, hamulec zatrzymujący błyskawicznie pracę ostrzy, ochrona przed przegrzaniem silnika oraz przed niewłaściwym montażem poszczególnych przystawek. Producenci wprowadzają konkretne zabezpieczenia w zależności od modelu. Robot nie musi posiadać wszystkich wymienionych powyżej gwarantów bezpiecznej eksploatacji. Jednak z zakupu sprzętu zupełnie pozbawionego zabezpieczeń lepiej od razu zrezygnować.

Zapoznaj się: Sprzęt AGD - użytkowanie

Nowości rynkowe

Jak zostało to już wspomniane na wstępie, roboty kuchenne wciąż są udoskonalane i wzbogacane o kolejne funkcje. Na rynku stale pojawiają się zatem pewnego rodzaju nowości. Jednymi z takich właśnie produktów są urządzenia wyposażone dodatkowo w płytę indukcyjną. Ten typ robotów oprócz możliwości przyrządzania potraw – poddaje je także obróbce termicznej. Płyta indukcyjna, która jest zamontowana w podstawie, podgrzewa wykonaną z odpowiedniej jakości materiału misę, dzięki czemu z urządzenia wyjmujemy ugotowany lub podsmażony posiłek. Robot z wmontowaną płytą jest oczywiście energooszczędny i designersko zaprojektowany. Jednak jego zasadniczą wadą jest to, że słono kosztuje (kilka tysięcy złotych). Jest to zatem funkcjonalność zarezerwowana dla klientów dysponujących grubszymi portfelami.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Autor: Wojciech Lechowski

Polecamy Ci również

Zobacz także