Nowoczesna kuchnia otwarta na salon

Nowoczesne kuchnie nie ukrywają się za zamkniętymi drzwiami. Łączą się z pokojami dziennymi. Taki układ ma wiele zalet. Wymaga jednak od nas utrzymywania w tej części mieszkania nienagannego porządku. Odpowiednie meble ułatwiają to zadanie.Moda na otwartą kuchnię ma przyszłość. Dzięki wyburzeniu ściany oddzielącej ją od salonu zyskujemy dodatkową przestrzeń. Ten efekt najbardziej docenią właściciele małych mieszkań. Często rozwiązuje to również problem znalezienia miejsca na wygodny stół. W pokoju z widokiem na kuchnię ciekawiej toczy się życie. Nawet przygotowując posiłki, spędzamy czas razem z rodziną czy gośćmi. Ważne jest jednak, aby ten widok nie był krępujący dla gospodarzy i nie psuł przyjemności odpoczywania na kanapie. W salonowej kuchni powinno być jak najmniej oznak jej rzeczywistego przeznaczenia.

Lodówkę i zmywarkę chowamy za frontami mebli dopasowanych stylem i kolorem do wystroju pokoju. Zmywarka staje się niezbędnym wyposażeniem. Dzięki niej brudne naczynia nie piętrzą się w zlewie po każdym posiłku. Zlewozmywak może zniknąć z pola widzenia, jeśli podwiesimy go pod blatem. A na blacie… No właśnie, to newralgiczny punkt kuchni. Wszystko, co na nim zostawimy, potęguje wrażenie bałaganu. Ale jak go uniknąć i nie udręczyć się ciągłym sprząta niem?

Wszystko na swoim miejscu

Producenci mebli kuchennych myślą o tym za nas i proponują ciekawe sposoby przechowywania tysiąca kuchennych drobiazgów. Furorę robią szuflady na prowadnicach pozwalających wysuwać je na całą głębokość. Dostęp do każdej rzeczy jest o wiele wygodniejszy niż na półkach w szafkach. Można w nich przechowywać każdy rodzaj kuchennego wyposażenia – garnki, talerze, sztućce, produkty spożywcze, środki czystości. Ale to nie wszystkie ich zalety. Do wyboru są różne systemy dzielenia wnętrz szuflad na przegródki – w zależności od naszych potrzeb. Dzięki temu wkładanie do nich rzeczy idzie błyskawicznie. Wymyślono również szuflady, które pozwalają wykorzystać nietypowe miejsca. Na przykład w narożniku, pod zlewozmywakiem albo pod kuchenką. Innym wygodnym rozwiązaniem jest wąska szafka cargo, która zastąpi spiżarnię. Jest to kilka metalowych półek przymocowanych do wspólnego frontu. Jednym pociągnięciem wysuwamy cały magazyn niezbędnych w kuchni produktów. W małych kuchniach liczy się każdy centymetr przestrzeni.
Najkorzystniejsze jest jej zaaranżowanie w kształcie litery L. Tu jednak pojawia się problem maksymalnego wykorzystania narożnika. Rozwiązują go półki obrotowe lub tzw. magic corner – system półek dopasowanych do narożnej przestrzeni, które po otwarciu frontu szafki wysuwają się tak, że cała zawartość jest widoczna, wystarczy sięgnąć ręką.

Czysta i pachnąca

Gdy już rozwiążemy problem porządku, warto przemyśleć kwestię kulinarnych zapachów. Smażenie ryby albo gotowanie bigosu w kuchni otwartej na pokój grozi katastrofą, jeśli nie mamy wyciągu. Podobnie jak zmywarka i lodówka, okap stał się obowiązkowym wyposażeniem kuchni. Do niczego się jednak nie przyda nawet najpiękniejszy, jeśli jego moc nie będzie dobrana do wielkości pomieszczenia. Można to bardzo łatwo obliczyć. Aby opary nie wymknęły się spod kontroli, urządzenie powinno w ciągu godziny sześć razy wymienić całe powietrze w czterech ścianach. Czyli do pokoju z aneksem kuchennym o powierzchni 30 mkw. powinniśmy szukać wyciągu o maksy malnej mocy 180 m³/h. Nie przesadźmy jednak w drugą stronę. Zbyt silne zasysanie może gasić palniki gazowe lub, w przypadku płyty elektrycznej, powodować zwiększone zużycie prądu.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Hanna Rybarska

Źródło: polskatimes.pl

Zdjęcia: Tenero Design, Art de Vivre, IKEA, Schäfer, Blum

Zobacz także