Nowoczesne kino domowe

Nowoczesne kino domowe

W nowoczesnym systemie kina domowego wykorzystujemy produkty, których liczba i różnorodność ograniczona jest jedynie naszą wyobraźnią i oczywiście budżetem, jakim dysponujemy.

W takim systemie bardzo często znajdują zastosowanie urządzenia takie jak konsole do gier, odtwarzacze Blu-Ray, serwery muzyczne i wideo, odtwarzacze typu iPod wraz ze specjalnymi stacjami dokującymi, radia internetowe czy wreszcie kilkuźródłowe systemy wielostrefowej dystrybucji dźwięku, tzw. Multiroom. W instalacjach o wysokim stopniu rozbudowania potrzebujemy również wielofunkcyjnych, w pełni programowalnych pilotów – tak aby użytkownik mógł łatwo obsługiwać swój system marzeń.

Nowoczesne konsole do gier zapewniają swoim użytkownikom nie tylko wspaniałą jakość grafiki i obrazu, możemy je również połączyć z amplitunerem kina domowego, dzięki czemu uzyskamy również zadziwiający w swojej jakości dźwięk. Obraz z konsoli oczywiście możemy też wyświetlać za pośrednictwem projektora i oglądać na „wielkim ekranie” co w połączeniu z dźwiękiem Dolby Digital przenosi nas w świat gier, jakiego do tej pory nie znaliśmy.

kino w domunowoczesne kino domowe

Równie wielka ewolucja dokonała się w świecie odtwarzaczy DVD. Urządzenia typu Blu-Ray oprócz zadziwiającej jakości odtwarzanego materiału posiadają również inne nieznane dotąd funkcje. Jedna z nich to tzw. obraz w obrazie. Dzięki niemu użytkownik będzie mógł podczas oglądania filmu wyświetlić w niewielkim oknie drugi materiał wideo – klip, w którym twórcy filmu będą na bieżąco komentowali, to, co dzieje się na ekranie. Dzięki odtwarzaczom wysokiej rozdzielczości możemy również w pełni wykorzystać parametry telewizorów i projektorów o rozdzielczości Full HD i cieszyć się jeszcze lepszą jakością obrazu oglądanego w naszym domowym kinie.

Dzięki zastosowaniu w naszym domowym centrum rozrywki urządzeń takich jak serwery muzyczne i wideo nie musimy już stale używać niewygodnych i łatwo niszczących się płyt CD i DVD. Wszystkie nasze ulubione albumy muzyczne i filmy mamy teraz w jednym miejscu – na twardym dysku serwera. Serwery muzyczne, często posiadające radio internetowe i na stałe połączone z siecią internetową, pozwalają dodatkowo na słuchanie jednej z tysięcy internetowych stacji radiowych pogrupowanych tematycznie oraz na ściąganie z sieci okładek płyt, które w momencie odtwarzania naszej ulubionej muzyki wyświetlają się na ekranie telewizora lub na ekranie projekcyjnym.

Kolejnym elementem naszego systemu może być wszechobecny już odtwarzacz muzyczny iPod. Teraz, dzięki szerokiej dostępności stacji dokujących dostosowanych do różnych urządzeń używanych w zestawach kina domowego, możemy w bardzo prosty sposób słuchać naszego ulubionego utworu, który jeszcze przed chwilą słyszeliśmy w głośnikach naszego samochodu. Coraz częściej spotykamy ostatnio również bezprzewodowe stacje dokujące do iPodów, co pozwala nam bez wstawania z fotela w pełni kontrolować nasz odtwarzacz.

panel sterujący systemu multiroomW apartamentach XXI wieku nie może również zabraknąć coraz bardziej popularnych urządzeń do wielostrefowej dystrybucji dźwięku, zwanych powszechnie urządzeniami Multiroom. Dzięki takiemu rozwiązaniu w każdym pomieszczeniu naszego domu możemy za pośrednictwem dotykowego sterownika ściennego lub pilota sterować urządzeniami, które znajdują się w głównym systemie audio-wideo. Będąc np. w sypialni, po naciśnięciu jednego przycisku możemy słuchać radia lub utworów znajdujących się w serwerze muzycznym lub odtwarzaczu iPod. Dźwięk wydobywa się wtedy z dyskretnych, umieszczonych np. w suficie, głośników. Nie mając w pomieszczeniu radia ani iPoda, możemy korzystać z nich tak, jakby były obok nas. W każdym pomieszczeniu możemy zaprogramować ulubione stacje radiowe, które oprócz tego, że będą słyszalne, będą także widoczne na sterownikach ściennych łącznie z komunikatami w systemie RDS. Prezentowany przez nas system firmy Nuvo, model Grand Concerto, pozwala na podłączenie sześciu różnych źródeł dźwięku, z których możemy korzystać w każdym miejscu naszego domu. Mając np. tylko jeden tuner radiowy, możemy wykorzystać go nawet w szesnastu strefach wewnątrz i na zewnątrz. Multiroom ma również opcjonalną funkcję wyciszania muzyki, gdy dzwoni domofon lub dzwonek do drzwi, oraz funkcję Party, która pozwala na przekaz muzyki jednocześnie we wszystkich strefach naszego domu oraz sterowanie głośnością i źródłami dźwięku w całym domu z dowolnego pomieszczenia.

nowoczesny głośniksystem kina domowego

Piękne, dotykowe sterowniki naścienne wzbogacają design każdego pomieszczenia i nadają mu luksusowy charakter. Każdy ze sterowników można indywidualnie skonfigurować, a w chwili, gdy dana strefa jest wyłączona, sterownik może być wykorzystany jako zegarek. Obsługa tych paneli dotykowych również jest dziecinnie prosta i niekłopotliwa. Przebywając w domu, w którym zainstalowano system Multiroom, nabieramy przekonania, że jego właściciel od początku do końca zaplanował wszystko w sposób przemyślany i ze smakiem.

Oprócz samego doboru odpowiednich komponentów i wykonania instalacji do centrum domowej rozrywki ważne jest to, by poszczególne urządzenia i materiały użyte w budowie domowego systemu audio-wideo doskonale współgrały z całą oprawą architektoniczną domu. Jeżeli nie chcemy, by projektor kina domowego był cały czas widoczny, możemy zaprojektować specjalny, elektryczny system w windą, która opuszcza projektor tylko w czasie, gdy jest on używany.

Podobnie jest z ekranami do projekcji – mogą one automatycznie opuszczać się z sufitu lub znajdować się w stałej sztywnej ramie pokrytej welurem. Telewizor w kuchni czy w łazience nie musi być widocznym elementem, może być lustrem, które dopiero po włączeniu ukazuje ukryty pod nim ekran. Jeżeli nie chcemy, by głośniki były widoczne, możemy skorzystać z dających się malować i wykańczać jak ściana niewidocznych głośników ściennych. W ogrodzie i na tarasie możemy zastosować głośniki imitujące kamienie lub ukryte w donicy na kwiaty. Możliwości i pomysły są niemal nieograniczone.

Jak widać, nowoczesne instalacje kina domowego często zaskakują nas swoim wyglądem, różnorodnością i przeznaczeniem. Mówiąc o domowym centrum rozrywki, mamy na myśli urządzenia i komponenty, które mają urozmaicić i umilić każdą chwilę spędzoną w naszym domu. Nie wychodząc z niego, możemy iść do kina, salonu gier czy na koncert, kiedy akurat mamy na to ochotę. Jednym dotknięciem przycisku na pilocie możemy zmienić scenę świetlną, zasłonić rolety i przenieść się w świat Hollywood.

Odpowiednio wykonana instalacja idealnie współgra z klimatem panującym w naszym domu, dyskretnie podkreślając prestiżowy charakter inwestycji. Wykonanie jej jednak musi być dokładnie zaplanowane i dostosowane do naszych potrzeb. Profesjonalne systemy audio-wideo powinny mieć swój początek już w fazie projektowania pomieszczeń z architektem wnętrz. Unikniemy w ten sposób późniejszych niepotrzebnych zmian, przeróbek i rozczarowań. Powinniśmy powierzyć projekt, wykonanie instalacji, dobór odpowiednich komponentów fachowcom – profesjonalnej firmie instalacyjnej, która na każdym etapie projektu i wykonania oraz już w momencie użytkowania bierze odpowiedzialność za funkcjonujący w naszym domu nowoczesny i skomplikowany system kina domowego.

Oceń artykuł
4,67 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Ewa Kalicka, Rafal Karauda

Źródło: Audio Architektura

Polecamy Ci również

Zobacz także