Nowoczesne lodówki

Nowoczesne lodówki

nowoczesna lodówkaGdy zdecydujemy już czy chcemy kupić chłodziarkę czy tez chłodziarko zamrażarkę, czy będzie to urządzenie wolno stojące czy do zabudowy, pozostanie nam już tylko wybrać model o odpowiednich parametrach technicznych.

Zużycie energii
Skoro zdecydowaliśmy już jaki typ lodówki,
i o jakich gabarytach będzie dla nas najodpowiedniejszy, nadchodzi czas, by zastanowić się nad jej docelowymi parametrami technicznymi. Nie zapominajmy, że sprzęt ten pracuje bez przerwy, przez okrągły rok. Największy komfort zapewni nam więc takie urządzenie, którego obsługa będzie łatwa
i ograniczona do minimum. Nie bez znaczenia będzie wysokość rachunków, które trzeba będzie comiesięcznie płacić za energię elektryczną. Lodówka służyć nam będzie całe lata, nie zapomnijmy więc przed sfinalizowaniem zakupu zapytać
o klasę energetyczną interesującego nas modelu. Zużycie energii podawane jest przez producentów w kW na dobę, rzadziej określa się je w skali roku. Dziś standardem stało się wyposażanie charakterystyki sprzętu AGD w tzw. euroetykiety określające klasę energetyczną  konkretnych urządzeń. Najbardziej oszczędne są modele posiadające klasę efektywności energetycznej A, klasa G natomiast oznacza, że mamy do czynienia z prawdziwym pożeraczem energii. Nawet jeśli cena lodówki oznaczonej symbolem G jest bardzo atrakcyjna, nie należy nikogo przekonywać, że takie oszczędzanie nie ma najmniejszego sensu. Zamiast zapłacić raz a więcej za efektywniejsze urządzenie całe lata dostawać będziemy spore rachunki za prąd. Dla osób, które chciałyby mieć jak największą kontrolę nad wydatkami istnieje jeszcze jedno pomocne rozwiązanie. Chłodziarko zamrażarki dwu lub trzydrzwiowe coraz częściej wyposaża się w dwa niezależnie pracujące agregaty chłodnicze. Jeżeli jedna z komór jest aktualnie pusta, lub zamrażamy wszystkie produkty, bo właśnie udajemy się na długie wakacje, możemy wyłączyć tę część lodówki, której nie chcemy przez jakiś czas używać. Rozwiązanie to jest proste, ale jakże pomysłowe i wygodne.

chłodziarko - zamrażarkaSterowanie i funkcje
Chłodziarki wyposaża się najczęściej w wewnętrzny termostat do regulacji temperatury. W chłodziarko – zamrażarkach natomiast, dominuje tendencja do umieszczania termoregulatora na zewnątrz urządzenia. Sterowanie - do niedawna prawie wyłącznie mechaniczne - coraz częściej zastępowane jest elektronicznym - wygodniejszym i dokładniejszym. Nie do końca jasna skala ręcznych pokręteł prawdopodobnie w przyszłości odejdzie w zapomnienie. Cyfrowe, precyzyjne i czytelne wyświetlacze są tu bezkonkurencyjne. Informacja o stanie temperatury wewnątrz komór jest dokładnie określana, w razie potrzeby istnieje możliwość natychmiastowej jej korekcji. Unowocześnianie sposobu sterowania pracą lodówek to jedynie wierzchołek góry lodowej - ingerencja techniki jest tu głębsza i praktycznie całościowa.
Dziś sprzęt chłodniczy obwarowany jest pakietem wygodnych funkcji, które w znacznym stopniu wpływają na komfort jego użytkowania. Być może z punktu widzenia gospodyń domowych zdolność automatycznego odszraniania i odmrażania będzie już wystarczającym powodem, by model wyposażony w taką funkcję zakupić. Podczas samoczynnego, niekontrolowanego rozmrażania na wewnętrznych ściankach komór lodówki osadza się szron. Bywa, że lód gromadzący się w zamrażarce z czasem poważnie ograniczy jej pojemność. Do niedawna rozwiązanie problemu było jedno – lodówkę należało wyłączyć i czekać cierpliwie, aż lód i szron się rozpuszczą. Zwykle taki proces kończył się zmywaniem rozchlapanej po posadzce wody. Funkcja automatycznego odszraniania likwiduje problem szronu i lodu. Nadmiar wilgoci odprowadzany jest przez system poza obręb komory. Tam woda delikatnie ogrzewana ciepłem agregatu wyparowuje. Bardzo użytecznymi funkcjami są również te, które pozwolą nam w stosunkowo krótkim czasie zamrozić lub schłodzić większe ilości produktów. Wykorzystujemy wtedy maksymalne zdolności urządzenia, należy więc zastanowić się czy zamrażanie niewielkich ilości żywności będzie uzasadnione. Zwykle, w niewiele dłuższym czasie zamrażarka podczas zwykłego trybu pracy pozwoli nam osiągnąć ten sam efekt. Z punktu widzenia bezpieczeństwa warto sprawdzić, czy urządzenie posiada automat zamykanie drzwi lub przynajmniej czujnik sygnalizujący nam ich niedomknięcie. Szczególnie nowoczesne lodówki mogą być wyposażone w wiele dodatkowych, zaskakujących funkcji. Pomijając wzornictwo, zadziwiają one umiejętnością czytania kodów kreskowych, układania jadłospisu czy serwowania przepisów na nasze ulubione dania. Lodówki podłączone do Internetu stają się już prawdziwym centrum dowodzenia domem. Tak więc z osobistego lub biurowego komputera możemy sprawdzić jakie produkty trzeba uzupełnić. Wystarczy wydać odpowiednie komendy i bez podnoszenia się z fotela zamówić zakupy przez Internet.

Oceń artykuł
4,14 / 7 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także