Nowoczesne osiedle - Art Modern

Nowoczesne osiedle - Art Modern

Łódź zmienia się na naszych oczach. Niegdyś szara i brudna, dziś nabiera prawdziwego blasku. Dzieje się tak za sprawą licznych inwestycji, szczególnie w centrum miasta oraz północnej części Górnej. Wystarczy przyjrzeć się okolicom osiedla Politechniki Łódzkiej. Uczelnia buduje Akademic-kie Centrum Sportowo-Dydaktyczne z pierwszym w województwie basenem "olimpijskim", tuż obok powstała nowa Hala Expo a vis à vis rośnie galeria handlowa Sukcesja.

nowoczesne osiedle - Art Modern

W okolicy powstają biurowce, jak nowa siedziba Ericpola i osiedla mieszkaniowe - Arboretum, Centrum i Bar-ciński Park. Kilka lat temu został zmodernizowany Rynek Górny i powstała pętla tramwajowa. Rowerzyści mogą korzystać z nowej ścieżki wzdłuż al. Politechniki. W dawnym Uniwersalu powstaje nowe centrum handlowe Unicity z podziemnym parkingiem. W samym centrum zaś odnawiane są kamienice, remontowane ulice, stawiane nowe wiaty i latarnie w stylu secesyjnym.
W tej prestiżowej okolicy, w pobliżu nowoczesnego centrum miasta, przy ul. Wróblewskiego 6/8 powstaje Art Modern, inwestycja firmy OPG Property Professionals, osiedle niezwykłe, jak jego nazwa.
Nowe domy będą nawiązywać do najlepszych tradycji przedwojennej Łodzi, stylu modernistycznego. Architektura była wtedy funkcjonalna, pełna przestrzeni i światła, zwracano uwagę na detale, używano najlepszych materiałów, inspiracji szukano w prostych geometrycznych kształtach. Przykłady znajdujemy dziś przy ul. Piotrkowskiej, na placu Komuny Paryskiej czy przy al. Kościuszki. Zawsze mieszkali tam wyjątkowi łodzianie - literaci, lekarze, prawnicy.
Zgodnie z duchem modernizmu, przestrzeń w kwartale ulic Wróblewskiego, Skrzywana, Wólczańskiej i alei Politechniki została maksymalnie wykorzystana. Zaprojektowano tu niezwykle funkcjonalne budynki z rozkładowymi mieszkaniami, w otoczeniu estetycznie skomponowanych kompleksów zieleni i małej architektury. Starannie zaplanowano przestrzeń zewnętrzną i części wspólne.
Zastosowano tutaj szereg praktycznych rozwiązań: szerokie klatki, wysokie wejścia, komórki lokatorskie na piętrach, z możliwością zainstalowania pryszniców bez brodzików  itp. Oryginalne detale architektoniczne i obecność "ambasadorów" - na ścianie pierwszego budynku z mieszkaniami, przy klatkach schodowych zostaną umieszczone wizerunki Poli Negri i Rudolfa Valentino - uczynią codzienne życie w Art Modern niemal artystyczną przygodą.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Interbud

Polecamy Ci również

Zobacz także