Nowoczesne oświetlenie kuchenne

2
Oświetlenie kuchenne
Oświetlenie kuchni musi spełniać różne funkcje – powinno dawać odpowiednie światło do pracy, ale też stworzyć przyjemny nastrój np. przy jedzeniu kolacji.

W kuchni przygotowujemy i często spożywamy posiłki. Spędzamy w niej również dużo czasu na pogawędkach. Dlatego oświetlenie w tym pomieszczeniu powinno być odpowiednio dobrane i rozplanowane. Warto zadbać o takie rozmieszczenie światła, by spełniało ono funkcję praktyczną i estetyczną oraz wprowadzało nastrój.

Kuchnia to miejsce, w którym szczególnie ważne jest, aby pewne miejsca były odpowiednio podkreślone światłem, np.: blaty robocze czy np. szuflady, w których znajdują się akcesoria do gotowania.

Zobacz: Jak urządzić małą kuchnię – 7 pomysłów, które powiększą kuchnię

Rodzaj oświetlenia w kuchni

Niemal w każdej kuchni możemy zobaczyć jedno główne oświetlenie, które stanowi żyrandol na środku sufitu oraz dodatkowe źródła światła, które zazwyczaj znajdują się w miejscach roboczych, czyli przy zlewie i kuchence. W nowoczesnych kuchniach stawiamy także na oświetlenie szuflad i wnętrz szafek, które są bardziej dyskretne. Natomiast niezwykle dekoracyjnie wygląda podświetlenie cokołu mebli kuchennych.

Światło białe ciepłe i zimne

Należy wiedzieć, że pożądany nastrój wprowadzimy, jeśli użyjemy odpowiedniej barwy światła. W miejscach, gdzie wykonujemy tzw. precyzyjne prace, użyjmy nieskazitelnej bieli. Natomiast do wprowadzenia nastroju lepiej sprawdzi się barwa ciepła – żółta. Ale czym jest barwa światła?
Najprościej mówiąc to określenie koloru źródła światła białego. Mierzona w Kelwinach (K) wartość, pozwala nam sobie wyobrazić, jak będzie wyglądało światło emitowane przez żarówkę. Przy wyższej temperaturze barwowej wydaje się chłodniejsze, przy niższej cieplejsze – tłumaczy Maciej Wikorejczyk, ekspert ds. oświetlenia LED w firmie Häfele.  „Ciepłe” światło (temperatura barwowa do 3400 K - kelwinów) sprawdzi się do aneksu kuchennego w momencie kiedy chcemy się wyciszyć. Natomiast  białe światło (temperatura barwowa między 3400–5700 K) powinno być umieszczone w strefach roboczych – tam gdzie przygotowane są posiłki, gotujemy i zmywamy naczynia. Temperatura barwowa powyżej 5700 K to tzw. „białe światło dzienne”, które sprawdza się jako oświetlenie dekoracyjne.

Dowiedz się też: Jaki blat kuchenny wybrać - zalety i wady blatów z różnych materiałów

Oświetlenie blatu

Dodatkowo warto oświetlić blaty kuchenne, a do tego najlepiej jest użyć opraw LED, które zapewnią rozległe światło.
- Ciekawą propozycją jest też oświetlenie do szafek górnych, które podświetla zawartość mebla w chwili otwarcia frontu – mówi Maciej Wikorejczyk. Jeżeli mamy problemy w znalezieniu odpowiednich rzeczy w szufladach, możemy pomyśleć o oświetleniu szuflad paskiem LED. Można to bezproblemowo zrobić samemu, wystarczy jak zamontujemy pasek LED do boków szafek.

Sprawdź: Jak oświetlić kuchnię i inne pomieszczenia

Montaż taśm LED-owych – gdzie i jak?

W celu sprawnego i wygodnego poruszania się po kuchni należy w odpowiednich miejscach zainstalować oprawy oświetleniowe, które w łatwy sposób będzie można włączać i wyłączać. Jak już wcześniej wspomnieliśmy montaż taśm LED-owych przy cokole będzie emitowało rozproszone światło, które zaakcentuje granice mebli. W przestrzeni kuchennej świetnie się sprawdzą automatyczne uruchamianie światła np. dzięki czujnikowi ruchu. Z kolei przełączniki sensoryczne i mechaniczne uruchomią oprawę w momencie otwarcia frontu.

Dowiedz się: Jak optycznie rozświetlić ciemne pomieszczenie

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Więcej na ten temat:

Autor: Katarzyna Dębek

Źródło: Häfele

Polecamy Ci również

Zobacz także