Nowoczesne oświetlenie LED

Od jakiegoś czasu widać wyraźny wzrost popularności oświetlenia LED. Niestety spora część produktów LED z oświetleniem nie ma dużo wspólnego. Oto na co warto zwrócić uwagę wybierając oświetlenie LED.

Wzrost popularności różnego rodzaju lampek i żarówek LED jest spowodowany m.in. obniżeniem cen, które stają się coraz bardziej przystępne, a oferta różnego rodzaju produktów opartych na tej technologii stale się poszerza. Niestety spora część produktów LED z oświetleniem nie ma za dużo wspólnego i nadaje się co najwyżej do dekoracyjnego oświetlenia małych półeczek lub wnęk. Poniżej postaramy się wyjaśnić kilka istotnych różnic w technologii LED oraz podpowiedzieć
na co warto zwrócić uwagę wybierając oświetlenie LED do naszego mieszkania.

Led ledowi nie równy
LED to angielski skrót od "light-emitting diode" czyli najprościej mówiąc jest to element elektroniczny emitujący światło pod wpływem płynącego prądu. Pierwsze konstrukcje LED pochodzą już z lat 60. XX wieku, jednak do niedawna znajdowały one zastosowanie jedynie jako różnego rodzaju wskaźniki czy podświetlenia w urządzeniach elektronicznych np. telewizorach. Dopiero pod koniec lat 90. pojawiły się diody na tyle jasne aby mogły być stosowane w oświetleniu, a prawdziwą rewolucję przyniosła technologia power LED, która otworzyła drogę do zastosowania ledów w profesjonalnym oświetleniu. Czym tak na prawdę różni się zwykły okrągły LED od najnowszych power LED? Podstawowa różnica to ilość światła (strumień świetlny) jaką emitują poszczególne rodzaje diod. Klasyczny okrągły LED powstał z myślą o wskaźnikach i kontrolkach, dlatego ilość światła emitowana przez niego jest dość niewielka i sięga zaledwie 2-3 lumenom. Dla porównania obecnie rozwijana technologia power LED jest w stanie osiągnąć nawet 80-120 lumenów przy mocy 1 W, a tradycyjna żarówka około 10-15 lumenów z 1 W. Na zdjęciu poniżej zobaczyć można klasyczny okrągły LED, power LED zamocowany na radiatorze w kształcie gwiazdki oraz bez niej.

Nowoczesne oświetlenie LED - zdjęcie 1Nowoczesne oświetlenie LED - zdjęcie 2Nowoczesne oświetlenie LED - zdjęcie 3


Wybieramy żarówkę LED

Przyjrzyjmy się teraz kilku różnym wykonaniom żarówek LED w obu opisanych wyżej technologiach. Obecnie najbardziej popularne są żarówki LED wykonane na bazie klasycznych okrągłych LED jako "bateria" diod w ilości od kilku do 80 i więcej. Niestety w wielu przypadkach taki "jeż" naszpikowany 80 małymi punkcikami nie wygląda zbyt estetycznie. Żarówki power LED to zaledwie 1 lub 3 diody ukryte pNowoczesne oświetlenie LED - zdjęcie 4od dużą soczewką, a wszystko zamknięte w estetycznej obudowie.

Planując zakup żarówki warto zwrócić uwagę jaki to będzie odpowiednik tradycyjnej żarówki. Taka informacja, deklarowana przez producenta, często pojawia się na pudełku lub w opisie
na stronie internetowej lub aukcji. Niestety często te informacje są zawyżane, dlatego warto wiedzieć jak sprawdzić rzetelność sprzedawcy. Technologia LED jest obecnie około 8-10 razy bardziej wydajna od tradycyjnych żarówek tak więc 3-watowa żarówka LED może zastąpić
co najwyżej 25-30 W tradycyjnej żarówki. Jeśli jakiś producent podaje, że jego 3 W zastąpi 60-watową żarówkę to nie jest to zgodne z prawdą.

Nowoczesne oświetlenie LED - zdjęcie 5Kolejnym parametrem, na który warto zwrócić uwagę to kąt świecenia diody. Mitem jest, że im większy kąt tym lepiej. Ta sama wiązka światła emitowana przez LED o kącie świecenia 120° będzie dużo bardziej rozproszona i prawdopodobnie niewiele nam ona oświetli, natomiast 30-40° wiązka gwarantuje nam, że światło będzie skupione i oświetli nam dokładnie to co chcemy. Do oświetlenia na sufitach podwieszanych, czy w lampkach biurkowych powinniśmy wybierać LED o małym kącie świecenia 30-40°, natomiast do oświetlenia małych wnęk czy półek z niewielkiej odległości warto wybrać trochę większy kąt świecenia.

Na jakości nie warto oszczędzać
Ta prawda wydaje się być oczywista, jednak wiele osób o tym zapomina kupując żarówki LED. Kupując żarówkę za 10-15 zł dziwią się, że po miesiącu się psuje albo świeci na brzydki kolor. Jeśli chcesz być spokojny, że twoja żarówka LED przepracuje deklarowany przez producenta czas to wybieraj produkty gdzie zastosowano markowe LED takie jak np. Cree. Wiele produktów często nie spełnia deklarowanych parametrów – nie dają białej, ciepłej barwy lub mają znacznie krótszą żywotność.

Oceń artykuł
3,83 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Redakcja

Źródło: Niviss

Polecamy Ci również

Zobacz także