Nowoczesne płyty grzewcze

Przyzwyczajenie do przygotowywania ciepłych potraw z pomocą tradycyjnej kuchenki gazowej powoli się zmienia. Jej miejsce coraz częściej zajmują nowoczesne płyty grzewcze, bardzo funkcjonalne i niezwykle estetyczne.

Planując zabudowę kuchenną zastanówmy się na czym chcemy gotować w naszej nowej kuchni. Jeśli decyzja zapadnie na korzyść tradycyjnej kuchenki gazowej wystarczy zaplanować dla niej miejsce o dokładnych wymiarach w systemie zabudowy szafek. Jeśli decydujemy się na płytę grzewczą, powinna ona mieć solidne oparcie na blacie, w który będzie wbudowana.

Nowoczesne płyty grzewcze - zdjęcie 1Zatem co tu wybrać?
Na pewno należy kierować się względami praktycznymi sprzętu AGD, by korzystanie z nich było przyjemnością, a nie kłopotem. W sytuacji wyboru sprzętu do gotowania dochodzą względy finansowe, których nie można lekceważyć, by na przyszłość uniknąć bardzo przykrych niespodzianek, związanych z wysokimi opłatami za zużycie energii elektrycznej.
Płyt grzewczych jest kilka rodzajów. Płyta grzewcza nazywana również płytą kuchenną może mieć dwa źródła zasilania: prąd i gaz, stąd podział płyt na gazowe i elektryczne. Dostępne są również płyty z łączonym systemem zasilania gazowo – elektrycznym.

dlaczego płyta gazowa...?
Może to siła przyzwyczajenia. Jednak koronnym argumentem przemawiającym za wyborem płyty gazowej jest fakt, że gaz jest najtańszym źródłem energii - więc płyta gazowa jest najbardziej oszczędnym rozwiązaniem do kuchni. Wyposażona jest w palniki gazowe, różnej wielkości, które zapalamy przy pomocy pokręteł znajdujących się zwykle na "czole"  kuchenki.  W zależności od wielkości płyta wyposażona jest w dwa, trzy, cztery lub pięć palników i metalową kratkę. Te elementy kuchenki trzeba czyścić na bieżąco, później, znacznie trudniej jest zlikwidować  zastały tłuszcz na kratce lub palnikach. Kuchenki gazowe dostępne są w kolorach: białym, srebrnym, grafitowym

może jednak płyta elektryczna...?

Nowoczesne płyty grzewcze - zdjęcie 2Płyta elektryczna wyposażona jest w palniki elektryczne, co sprawia, że jest droższa w eksploatacji, chodź niektóre płyty posiadają wbudowane urządzenia oszczędzające energię elektryczną. Dostępne są takie modele płyt, które są wyposażone w termowyłącznik. Jak on działa? Kiedy palnik osiąga określoną temperaturę zasilanie jest odłączane i włączane jest jedynie w celu utrzymania danej temperatury. Dodatkowo płyta może posiadać czujnik, który włączy "grzanie" kiedy naczynie zostanie postawione na palniku;  jeśli naczynia na płycie nie ma - nie zacznie ona grzać. Intensywność grzania w płycie elektrycznej ustawiamy pokrętłami oznaczonymi numerami od 1 do 6 (wyższa liczba wskazuje na wyższą temperaturę grzania). Płytę elektryczną należy czyścić specjalnym środkiem.

Nowoczesne płyty grzewcze - zdjęcie 3jeszcze do wyboru płyta ceramiczna...
W zabudowie kuchni wygląda niezwykle elegancko i jest funkcjonalna. Trzeba jednak przyznać, że ma jeden minus – koszty z nią związane, zarówno przy zakupie jak i użytkowaniu nie są niskie. Nie jest to urządzenie oszczędne jeśli chodzi o zużycie prądu, zdecydowanie bardziej ekonomiczna jest kuchenka gazowa. Ale płyta ceramiczna jest niezwykle praktyczna i funkcjonalna. Gotowania na niej ponoć trzeba się nauczyć, ale kiedy opanujemy tę sztukę, gotowanie na niej będzie przyjemnością. Płyta ceramiczna wykonana jest z materiału ceramicznego odpornego na obciążenia. Jest prosta w obsłudze. Pola grzewcze (bardzo dobrze przewodzące ciepło) zasilane są energią elektryczną. Jej dopływ uruchamiamy używając pokręteł (każde pole grzewcze ma swoje pokrętło). Płyta ceramiczna ma gładką powierzchnię, którą bez trudu utrzymamy w czystości, używając do jej czyszczenia specjalnych preparatów. Pamiętajmy by do mycia nie używać myjki z szorstką powierzchnią, która może płytę rysować.

płyta indukcyjna...
Nowoczesne płyty grzewcze - zdjęcie 4to udoskonalona płyta ceramiczna. Różnica między tymi rodzajami płyt tkwi w sposobie grzania. Za wytwarzanie ciepła odpowiada zjawisko indukcji elektromagnetycznej. Polega ono na przetwarzaniu energii elektrycznej w ciepło, które kumuluje się na dnia naczynia stojącego na płycie. Ponadto płyta indukcyjna jest bardziej ekonomiczna niż ceramiczna – pozwala zaoszczędzić do 25 % energii.

Uwaga! Płyta indukcyjna wymaga używania specjalnych garnków z metali ferromagnetycznych (przyciągających magnes). Niektóre naczynia emaliowane posiadają wkład z metalu ferromagnetycznego i takich należy poszukiwać.

Płyty ceramiczne jak i indukcyjne mogą mieć wiele innych dodatkowych rozwiązań, np. dotykowe włączanie i wyłączanie grzania pól grzewczych, zegary, czasomierze, itd.

Wybierając płytę grzewczą nie bójmy się pytać o szczegóły produktów, to pomoże podjąć słuszną decyzję.

Oceń artykuł
4,67 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Joanna Bogumił

Zdjęcia: Gorenje, Falmec

Polecamy Ci również

Zobacz także