Nowoczesny design – filcowe meble i dodatki

Czym jest filc? Jest to wyrób włókienniczy, uzyskiwany poprzez spilśnianie włókien. Spilśnianie polega na przeobrażeniu wszystkich włókien w jedną zwartą masę. Do tworzenia przedmiotów, ubrań  i dekoracji z filcu wykorzystywane są zarówno włókna sztuczne i zwierzęce.

Do produkcji filcu stosuje się również mieszanki naturalnych i sztucznych surowców. Najstarsze ślady wyrobu filcu prowadzą do terenów obecnej Turcji. Jest to materiał popularny w środowisku projektantów ubioru. Z czasem przekonali się do niego również architekci wnętrz, mebli oraz dodatków.

krzesło filcowe szwedzki Big Chairkrzesło filcowe - brytyjskie

Krzesła szwedzkie i brytyjskie

Filcowe meble stały się modnym dodatkiem do każdego rodzaju wnętrza. Obecnie na rynku dostępne są pufy, fotele, poduszki, dywany, podkładki pod kubki i gazetowniki. Oferta produktów
z filcu z roku na rok rośnie, zarówno w kraju jak i zagranicą. Materiał ten nie jest tak szlachetny jak drewno, czy metal, ale przyciąga uwagę designerów. Najbardziej zdolni są w stanie wyczarować projekty, które zaskakują wyszukaną formą. Świadczy o tym krzesło, zwane pawim, którego kształt wyraźnie nawiązuje do pióropusza jednego z najpiękniejszych ptaków. Szwedzki design nie ustępuje brytyjskiemu. Przykładem jest siedzisko Big Chair, które wygląda bardzo dekoracyjnie i praktycznie. Wykonane zostało z wełnianego filcu i wsparte na prostych i eleganckich -  metalowych nogach. Design krzesła został zainspirowany techniką wikliniarstwa. Dzięki nawiązaniu do tradycji i nadaniu współczesnego kształtu, powstał mebel o wyjątkowym uroku, a przy tym wygodny. Przypomina on wielkie i luksusowe gniazdo.

mebel filcowy - Vanja Bazduljkrzesło filcowe - Avala Serfaty

Design izraelski

Bucket Chair, zaprojektowane przez izraelską projektantkę - Ayala Serfaty, to wynik ręcznej pracy. Szare i kudłate krzesło przypomina sofę.  Swoim wyglądem zachęca do wtulenia się i spędzenia popołudnia na czytaniu interesującej powieści. Pasuje do wnętrza utrzymanego w kolorystycznej gamie lub opartego na silnych kontrastach. Dobrym miejscem dla tego krzesła jest bawialnia, ale może stać się również dopełnieniem sypialni.

meble filcowe-Raw Edges Design Studiostołek filcowy - Raw Edges Design Studio

Kolorowe wzornictwo

Vanja Bazdulj projektuje meble filcowe, które charakteryzują się wyszukanym zestawieniem barw
i wzorów. Ręcznie wykonana kolekcja Rough&Ready to krzesła inspirowane ekologicznymi ideami. Perfekcyjne kształty zostały zastąpione przez zestawienia wełnianego filcu o różnorodnych wzorach, połączonych sznurkiem. Kolorystyka i niespotykana forma tych przedmiotów przyciągają wzrok. Jest to kolekcja oryginalna, na pograniczu designu i sztuki.

Raw-Edges Design Studio tworzy krzesła filcowe, których siedziska przypominają współczesne rzeźby. Meble są połączeniem filcu i drewna w kontrastowych zestawieniach, ale pastelowej kolorystyce. Uwagę przykuwają profilowane siedzenia krzeseł. Filc wykorzystywany jest przez projektantów, rzemieślników i artystów. Meble filcowe mogą być zaaranżowane nie tylko w salonie, ale również w przedpokoju, czy sypialni. Wybór pomieszczenia jest zależny od tego, czy chcemy stworzyć eleganckie wnętrze, czy artystyczny zakątek.

 

 

Oceń artykuł
5,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Dominika Pawlak

Zdjęcia: wikipedia.org,dezeen.com,furnturefashion.com,detail-online.com,homeideasmag.com,lushome.com

Polecamy Ci również

Zobacz także