Nowoczesny design – filcowe meble i dodatki

Czym jest filc? Jest to wyrób włókienniczy, uzyskiwany poprzez spilśnianie włókien. Spilśnianie polega na przeobrażeniu wszystkich włókien w jedną zwartą masę. Do tworzenia przedmiotów, ubrań  i dekoracji z filcu wykorzystywane są zarówno włókna sztuczne i zwierzęce.

Do produkcji filcu stosuje się również mieszanki naturalnych i sztucznych surowców. Najstarsze ślady wyrobu filcu prowadzą do terenów obecnej Turcji. Jest to materiał popularny w środowisku projektantów ubioru. Z czasem przekonali się do niego również architekci wnętrz, mebli oraz dodatków.

Krzesła szwedzkie i brytyjskie

Filcowe meble stały się modnym dodatkiem do każdego rodzaju wnętrza. Obecnie na rynku dostępne są pufy, fotele, poduszki, dywany, podkładki pod kubki i gazetowniki. Oferta produktów
z filcu z roku na rok rośnie, zarówno w kraju jak i zagranicą. Materiał ten nie jest tak szlachetny jak drewno, czy metal, ale przyciąga uwagę designerów. Najbardziej zdolni są w stanie wyczarować projekty, które zaskakują wyszukaną formą. Świadczy o tym krzesło, zwane pawim, którego kształt wyraźnie nawiązuje do pióropusza jednego z najpiękniejszych ptaków. Szwedzki design nie ustępuje brytyjskiemu. Przykładem jest siedzisko Big Chair, które wygląda bardzo dekoracyjnie i praktycznie. Wykonane zostało z wełnianego filcu i wsparte na prostych i eleganckich -  metalowych nogach. Design krzesła został zainspirowany techniką wikliniarstwa. Dzięki nawiązaniu do tradycji i nadaniu współczesnego kształtu, powstał mebel o wyjątkowym uroku, a przy tym wygodny. Przypomina on wielkie i luksusowe gniazdo.

Design izraelski

Bucket Chair, zaprojektowane przez izraelską projektantkę - Ayala Serfaty, to wynik ręcznej pracy. Szare i kudłate krzesło przypomina sofę.  Swoim wyglądem zachęca do wtulenia się i spędzenia popołudnia na czytaniu interesującej powieści. Pasuje do wnętrza utrzymanego w kolorystycznej gamie lub opartego na silnych kontrastach. Dobrym miejscem dla tego krzesła jest bawialnia, ale może stać się również dopełnieniem sypialni.

Kolorowe wzornictwo

Vanja Bazdulj projektuje meble filcowe, które charakteryzują się wyszukanym zestawieniem barw
i wzorów. Ręcznie wykonana kolekcja Rough&Ready to krzesła inspirowane ekologicznymi ideami. Perfekcyjne kształty zostały zastąpione przez zestawienia wełnianego filcu o różnorodnych wzorach, połączonych sznurkiem. Kolorystyka i niespotykana forma tych przedmiotów przyciągają wzrok. Jest to kolekcja oryginalna, na pograniczu designu i sztuki.

Raw-Edges Design Studio tworzy krzesła filcowe, których siedziska przypominają współczesne rzeźby. Meble są połączeniem filcu i drewna w kontrastowych zestawieniach, ale pastelowej kolorystyce. Uwagę przykuwają profilowane siedzenia krzeseł. Filc wykorzystywany jest przez projektantów, rzemieślników i artystów. Meble filcowe mogą być zaaranżowane nie tylko w salonie, ale również w przedpokoju, czy sypialni. Wybór pomieszczenia jest zależny od tego, czy chcemy stworzyć eleganckie wnętrze, czy artystyczny zakątek.

 

 

Oceń artykuł
5,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Dominika Pawlak

Zdjęcia: wikipedia.org,dezeen.com,furnturefashion.com,detail-online.com,homeideasmag.com,lushome.com

Polecamy Ci również

Zobacz także