Nowoczesny design - wzornictwo organiczne

Wzornictwo organiczne, czyli organic design, wywodzi się z inspiracji artystów i projektantów żywymi organizmami oraz opływowymi formami natury. Tendencje te były obecne w sztuce, architekturze i rzeźbie od wieków. Świadczą o tym projekty architektoniczne Franka Lloyda Wrighta, Charlesa Renniego Mackintosha pod koniec XIX wieku, czy łagodne i obłe w formie rzeźby Henriego Moorea.

Projektanci, w przeciwieństwie do artystów, nie naśladowali natury w sposób dosłowny, ale interpretowali ją, używając tworzyw sztucznych, podatnych na formowanie delikatnych, niesymetrycznych kształtów. Dopiero w ostatnich dekadach XX wieku stało się to możliwe na szerszą skalę, dzięki użyciu programów komputerowych do pracy nad ergonomią obiektów. Istotą organic designu jest harmonia formy i materiału z przeznaczeniem produktu. Elementy wyposażenia są dostosowane do otocznia.

Designerskie fotele i krzesła

Klasycy amerykańskiej architektury i designu mebli – Charles i Ray Eames przeszli do historii nie tylko dzięki stosowaniu nowych technologii, ale przede wszystkim dzięki komfortowi, który zapewnili projektując krzesło Earnes Lounge i Ottoman. Krzesło i podnóżek wykonane z czarnej skóry i drewna zdobyły sławę nie ze względu na swój wygląd, ale wygodę. Krzesło składa się z trzech części, przypominających swym kształtem łupinę muszli. Każdą z nich tworzy siedem warstw drewna połączonych ze sobą pod wpływem ciepła i ciśnienia. Nowoczesne i proste w wyglądzie meble, od razu stają się zachętą do odpoczynku lub wygodnej pracy. Ten fotel z podnóżkiem to niezbędny element każdego gabinetu o nowoczesnym, neutralnym lub eklektycznym stylu. Jego wygląd jest ciągle nowoczesny, pomimo upływu czasu. Dostępny w cenie nie niższej niż 4,500 $ w USA, w Europie zyskuje na wartości…

Charles Eames był pod wrażeniem projektów fińskiego architekta Eliel Saarinen, ale to jego syn – Eero Saarien stał się współpracownikiem i przyjacielem amerykańskiego projektanta. Wykształcony architekt postrzegał klientów jako współtwórców swoich pomysłów. Projekty mebli różniły się stylem w zależności od potrzeb i pragnień zamawiających produkt. Był krytykowany przez konkurencję, ale za to cieszył się uznaniem wśród wielbicieli designu. Owocem współpracy Saarinen i Eames jest Relaxation chair – czerwone krzesło, o szlachetnej falistej linii, przypominające rozkwitły kwiat. Doskonałe do wystroju salonu lub sypialni, w wersji dla dorosłych i dla dzieci.

Meble do kuchni i jadalni

Styl Saarinen to styl kolorowych i słodkich lat pięćdziesiątych w USA. W kuchni lub jadalni nie może zabraknąć zestawu Tulip Dinning Set: marmurowego stołu oraz żółtych krzeseł na chromowej podstawie. Całość współgra ze sobą dzięki wysublimowanej linii i delikatności, pomimo zastosowania różnorodnych surowców. Meble te były nie tylko testowane przy produkcji, ale również przez członków rodziny Saarinen. Wraz z przyjaciółmi wypróbowywali je w swojej posiadłości w Bloomfield Hills. Stół jest elegancki i lekki, możliwy do zaaranżowania w bardzo współczesnym – zimnym wnętrzu w odcieniach szarości i bieli, gdzie marmur byłby dopełnieniem. Może być również elementem wnętrza utrzymanego  w błękitach, zamieszkanego przez młodych i aktywnie działających. Dla rodziny z dziećmi świetnie nadaje się zestaw z żółtymi krzesłami, stanowiącymi wesoły akcent. Ten zestaw mebli do kuchni lub jadalni nigdy nie wyjdzie z mody.

Organic design również w Polsce

Mistrzem organic design niewątpliwie jest Ross Lovegrove, współpracujący z polskim studiem designerskim – Moho Design. Jego projekty cechuje perfekcyjna, organiczna forma z odpowiednio dobranym materiałem. Walijczyk z pochodzenia międzynarodowe doświadczenie wykorzystuje by kreować uniwersalne meble, oświetlenie, architekturę, samochody, obiekty przestrzeni publicznej. Uniwersalne nie oznacza pospolite. Wyjątkowe, ekskluzywne, eleganckie – doskonały design.
Wnętrze dla tych przedmiotów musi być równie wyszukane. Klasyczne, współczesne, blade, jaskrawe, ale przestronne i perfekcyjne. Jak projekty Rossa Lovegroovea.

 

Oceń artykuł
4,80 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Dominika Pawlak

Zdjęcia: wikipedia.org, rosslovegrove.com,roomservicestore.com

Polecamy Ci również

Zobacz także