Nowoczesny wypoczynek

Salon to centralne miejsce naszego domu, gdzie kwitnie życie rodzinne i towarzyskie. Jeśli chcesz, aby był modny i oryginalny, wybierz sofy i fotele w stylu nowoczesnym.

Przedstawione w tym artykule meble łączy zamiłowanie projektantów do prostych form i geometrycznych kształtów, oszczędnego wzornictwa i najmodniejszego w tym sezonie materiału – skóry.

Niezależnie od tego, czy jesteś zdeklarowanym minimalistą, lubisz meble ekstrawaganckie czy nawiązujące do tradycyjnych form - na pewno znajdziesz zestaw wypoczynkowy dla siebie. Nowoczesny styl ma bowiem niejedno imię.

Surowa elegancja
Osoby ceniące minimalizm we wnętrzu powinny zdecydować się na oszczędne zarówno w formie, jak też we wzornictwie sofy i fotele o prostokątnych kształtach. Ich surową elegancję podkreśli skóra, z której zostały wykonane. Oszczędność formy można podkreślić lub złagodzić za pomocą kolorów. Pokrycie czarne lub białe (zdj. 1) podkreśli maksymalną prostotę mebla. Sofa taka sprawdzi się nie tylko w minimalistycznym salonie, ale także w biurze. Jeśli surowe wnętrze się znudzi, wystarczy ożywić pokój kolorowymi dodatkami. Sofa pokryta tłoczoną skórą o wzorze skóry aligatora nabiera bardziej ekstrawaganckiego charakteru, a surowość można złagodzić miękkimi lub połyskującymi poduszkami (zdj. 2). Narożna sofa z błyszczącym czerwonym okryciem nie ma już skromności i prostoty poprzedniczek (zdj. 3). Choć prosta w formie, na pewno stanie się głównym punktem salonu.

Sen futurystów
Jeśli lubisz aranżacyjne wyzwania i niebanalne pomysły, wybierz zestaw wypoczynkowy w nowoczesnej, futurystycznej formie. Ciekawym rozwiązaniem jest stworzenie mebli przypominających siedzenia luksusowego samochodu (zdj. 4). Surowa forma, podkreślana przez kontrast czerni i bieli, została złagodzona subtelnymi łukami oparć. Asymetrycznej sofy w pasy zebry (zdj. 5) nie powstydziłby się nawet sam Picasso. Skóra, z której został wykonany mebel sprawia wrażenie aksamitu. Będzie wyglądał jeszcze lepiej, gdy na sofie położysz okrągłe poduszki, najlepiej czarne z aksamitu lub złote ze skóry. Jeśli zdecydujesz się na odważny, futurystyczny mebel, musisz pamiętać, że zdominuje on wnętrze pomieszczenia. Inne meble i dodatki powinny być więc skromniejsze, o prostych kształtach i stonowanych barwach. W innym przypadku zamiast wyjątkowego efektu stworzysz wrażenie chaosu.

Przeszłość i przyszłość
Nie możesz się zdecydować, czy wybrać bogato zdobione meble, czy też proste i nowoczesne? Nie ma problemu, ponieważ modne meble łączą w sobie różne style. Sofa na zdj. 6 reprezentuje wytworny angielski styl, odświeżony nowoczesną tkaniną i połyskującymi dodatkami. Elegancki mebel przedstawiony na zdj. 7 nabrał lekkości i świeżości dzięki śnieżnobiałemu obiciu i małym poduszkom w tym samym kolorze. Meble te można śmiało łączyć z nowoczesnymi, minimalistycznymi dodatkami. Pamiętajmy jednak, że sofy tego typu mają podobne wymagania do swych tradycyjnych poprzedniczek - potrzebują dużo przestrzeni, aby prezentować się naprawdę dobrze.

Oceń artykuł
4,67 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Anna Trojanowska

Zdjęcia: Dziedzic, Gawin, Mebelplast

Polecamy Ci również

Zobacz także