Noże kuchenne – pielęgnacja

Noże kuchenne – pielęgnacja

Noże kuchenne są niezbędne w każdej kuchni. Noże powinniśmy nie tylko dobierać odpowiednio do danej czynności, ale także dbać o nie, by jak najdłużej i najlepiej spełniały swoją rolę.

zestaw noży kuchennych

Najlepiej sprawdzają się noże ze stali nierdzewnej. Ich rękojeść może być bezpośrednio osadzona na ostrzu (np. Fiskars Functional Form) lub kuta (np. Fiskars Solid i Function). W obydwu wersjach ważne jest, aby rękojeść była ergonomiczna, odpowiednio wyważona i pokryta antypoślizgową powłoką, która sprawia, że nóż nie wyślizgnie się z ręki w czasie pracy. Te warunki spełniają noże Fiskars. Aby noże odpowiednio nam służyły, trzeba o nie dbać.

przechowywanie noży kuchennychCzyszczenie i przechowywanie noży

Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest czyszczenie noży. Noże powinny być dokładnie umyte, tak, żeby nie pozostały na nich żadne resztki jedzenia. Jeśli myjemy noże w zmywarce, powinniśmy uważać, żeby nie stykały się z innymi akcesoriami. Bardzo ważne jest, aby bezpośrednio po umyciu noży, starannie osuszyć je ściereczką. Takie potraktowanie sprawi, że noże będą ostre przez długi czas.
Równie ważny jest sposób przechowywania noży. Umieszczone w szufladzie, razem z innymi sztućcami mogą się szybciej tępić. Dlatego najlepiej zaopatrzyć się w drewniany lub bambusowy blok do przechowywania noży. Wtedy każdy z nich będzie znajdował się w osobnej przegródce. Innym pomysłem na prawidłowe przechowywanie noży jest magnetyczna listwa, mocowana do ściany lub magnetyczna kostka, którą można łatwo przestawić w dowolne miejsce. Noże przywierają do namagnesowanej powierzchni i są w każdej chwili łatwo dostępne.

Ostrzenie noży

Nawet najlepsze noże wymagają regularnego ostrzenia. Ostrzałka powinna być wygodna w obsłudze i nie może uszkadzać ostrza noża. Komfortowym rozwiązaniem jest ręczna ostrzałka Roll-Sharp™ firmy Fiskars. Składa się ona z ceramicznej szpulki na ośce, która zapewnia wygodne i efektywne ostrzenie noży.

ostrzałka do noży Roll-Sharp™

Zasady użytkowania noży kuchennych:

  • noże kuchenne należy wykorzystywać zgodnie z ich przeznaczeniem – otwieranie nimi konserw, czy słoików, zdecydowanie skraca żywotność noży
  • noże nie tolerują długotrwałej wilgoci – zaraz po umyciu powinny być dokładnie osuszone
  • noże muszą być czyste – pozostawione na nich resztki jedzenia mogą po pewnym czasie wydzielać związki chemiczne, które uszkodzą powierzchnię noża
  • noże trzeba regularnie ostrzyć, używając ceramicznej lub stalowej ostrzałki
  • nie należy używać noży bezpośrednio na twardym podłoży – należy używać desek, drewnianych lub z tworzywa sztucznego.
Oceń artykuł
4,20 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Fiskars

Polecamy Ci również

Zobacz także