Obrazy świetlne

Producenci oświetlenia prześcigają się w pomysłach na inne, odbiegające od tradycyjnego, wykorzystanie światła. Nowością na rynku są obrazy ceramiczno-gipsowe, które stanowią wyjątkowy rodzaj lamp dekoracyjnych.

Po remoncie i wszelkich pracach budowlanych, wydaje nam się, że urządzenie wnętrza to pestka. Szybko jednak okazuje się, że musimy intensywnie zastanawiać się nad każdym wyborem: kolorami mebli, rodzajem oświetlenia i mniejszymi elementami wystroju. Zależy nam na wykreowaniu interesującej przestrzeni, która sprosta wszystkim potrzebom i będzie atrakcyjna wizualnie. Wbrew pozorom nie jest to takie łatwe. Często okazuje się, że mimo atrakcyjnej aranżacji, mieszkanie nie ma przyjaznej atmosfery i nie czujemy się w nim dobrze. W czym rzecz?

podświetlone puzzlelampy dekoracyjne
 

Dodatki
O charakterze pomieszczenia decydują dodatki, to one nadają klimat i podkreślają styl. Równie ważne jest oświetlenie, ponieważ to ono kreuje wnętrze i wydobywa jego atrakcyjne punkty. Wpływa też na nastrój osób, które w nim przebywają. Źle dopasowane, zepsuje efekt końcowy nawet najlepiej zapowiadającego się mieszkania. Wnętrze bez dodatków i dobrego oświetlenia wydaje się zimne i nijakie. Obrazy ceramiczno-gipsowe – podświetlone puzzle, liście lub inne, dowolnie ułożone kompozycje, stanowią oryginalną ozdobę ściany w mieszkaniu lub biurze. Ciekawy efekt tworzy zestawienie czterech podświetlonych kwadratów lub kilku „puzzli”. Możemy czerpać z bogactwa wzorów i aranżować je w dowolny sposób. Najlepiej sprawdzają się kontrastujące rozwiązania: do jasnej ściany – ciemna, ceramiczno-gipsowa lampa, do ciemniej ściany – jasna. Dzięki temu światło emitowane zza obrazów będzie ładnie wyeksponowane. Trzeba wcześniej dokładnie przemyśleć, który fragment pomieszczenia chcemy wyróżnić. Przy tak wyraźnej ozdobie należy zachować umiar i ograniczyć się do podkreślenia jednej, dwóch ścian. Proste, kwadratowe formy lamp ceramicznych dobrze będą prezentować się w nowoczesnych i oszczędnie urządzonych wnętrzach.

podświetlone liścielampa-liścielampa ceramiczna

Restauracja urządzona światłem
Na większe wariacje pozwólmy sobie przy wyposażeniu lokalu czy restauracji. Tu szczególnie cenne jest rozproszone, ciepłe światło, stwarzające przyjemny klimat. Na pewno zaskoczymy gości, gdy zaaranżujemy wzór z poszczególnych obrazów ceramiczno-gipsowych i powielimy go na każdej ścianie. Delikatne światło, emitowane zza ozdobnych lamp, podkreśli wyjątkowy styl wnętrza.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Ewa Kulesza

Źródło: Lars

Polecamy Ci również

Zobacz także