Ochrona przed słońcem - wybieramy osłony okienne

3
Markizy do okien pionowych
Osłony okien, montowane od zewnątrz, zapewniają skuteczną ochronę przed upałami.

Osłony okienne to rozwiązane znane i stosowane od lat. Do wyboru mamy różne rodzaje osłon – od tradycyjnych drewnianych okiennic, po nowoczesne rozwiązania.

Markiza do okien chroni przed upałem i zapewnia dostęp światła.

Markiza do okien to innowacyjne rozwiązanie, które chroni przed nagrzewaniem się pomieszczeń, ale nie pozbawia naturalnego światła.

Fakro
Zewnętrzna osłona okienna skutecznie chroni przed upałem

Osłony okienne umieszczone od strony zewnętrznej okna, skuteczniej chronią przed upałem, niż osłony wewnętrzne.

Fakro
Markiza do okien działa również jak moskitiera

Markiza do okien wykonana jest ze specjalnej siateczki - dzięki temu przepuszcza światło i chroni przed owadami.

Fakro
Markiza solarna do okien to wygodne rozwiązanie

Markiza z zasilaniem solarnym jest wyjątkowo wygodna w obsłudze.

Fakro
Osłony okien powinny być estetyczne i funkcjonalne

Markizy do okien pionowych mogą być obsługiwane ręcznie, za pomocą pilota, a nawet działać w trybie automatycznym.

Fakro
Funkcjonlane osłony okien są ważne dla komforu mieszkania

Osłony okien, które chronią przed nagrzewaniem pomieszczeń, sprawiają, że mieszka się wygodniej.

Fakro

Osłony okienne pełnią kilka funkcji – zapewniają prywatność i chronią przed słońcem, czyli nadmiernym promieniowaniem i nagrzewaniem się pomieszczeń. Te ostatnie funkcje docenimy szczególnie latem, kiedy podczas słonecznych dni, wnętrza naszych domów i mieszkań osiągają mało komfortowe temperatury. Do wyboru mamy różnego rodzaju osłony okien, które w różnym stopniu chronią przed słońcem. Jak wybrać najlepsze? Podpowiadamy.

Rodzaje osłon okiennych

Wybierając osłony okien, trzeba zwrócić uwagę na kilka podstawowych cech, takich jak funkcjonalność i estetyka. Nie bez znaczenia jest także komfort ich obsługi. Powinniśmy sobie także odpowiedzieć na pytanie – czego od nich oczekujemy.
Najprostszym rozwiązaniem są tradycyjne zasłony i kotary. Zapewnią nam poczucie prywatności i możliwość zaciemnienia pomieszczenia. Jednak w niewielkim stopniu ochronią pomieszczenie przed nagrzewaniem się.
Popularne są również żaluzje – poziome i pionowe. Do ich zalet należy dość duży wybór materiałów, z których są wykonane (drewno, aluminium, PVC), dzięki czemu możemy dopasować je do charakteru wnętrza. Ich zaletą jest możliwość łatwego ustawania kąta nachylenia piór, co pozwala na swobodne regulowanie stopnia zaciemnienia.
Do wyboru mamy też bardzo bogatą gamę rolet okiennych. Są one dostępne w wielu kolorach, wzorach i sposobach wykończenia, jednak warto sobie zdawać sprawę, że rolety wewnętrzne pełnią głównie funkcje dekoracyjne i chronią przed nadmiarem światła. Nieco inaczej jest w przypadku rolet zewnętrznych, które dodatkowo chronią okna przed działaniem czynników atmosferycznych i mogą zabezpieczać budynek przed włamaniem.

Dowiedz się też: Czym są i jak działają markizolety - innowacyjne osłony okienne

Osłony okienne, chroniące przed upałem

Wymienione wyżej osłony oprócz wielu zalet, mają jedną wadę – nie zapewniają skutecznej ochrony przed nagrzewaniem się pomieszczeń. Wynika to faktu, że aby osłona okienna spełniała to zadanie, powinna być umieszczona od zewnętrznej strony okna – wtedy zatrzyma ona ciepło zanim wniknie do wnętrza domu. Ten warunek spełniają wprawdzie rolety zewnętrzne, jednak jednocześnie niemal zupełnie pozbawiają nas dostępu światła.
W przypadku okna z osłoną wewnętrzną, np. roletą, promieniowanie słoneczne przenika przez szyby do pomieszczenia i jest pochłaniane przez roletę. Następnie zamienia się w ciepło, które nie jest przepuszczane na zewnątrz przez szybę z powłoką niskoemisyjną. W efekcie, taka osłona zamiast chronić, nagrzewa się i emituje ciepło do wnętrza – wyjaśnia Janusz Komurkiewicz, Dyrektor Marketingu firmy FAKRO, producenta okien dachowych i akcesoriów do okien.
Rozwiązaniem tego problemu są specjalnie opracowane markizy do okien. Ponieważ są umieszczone na zewnątrz okien, chronią przed upałem, a specjalna siatka, z której są wykonane – zapewnia dostęp światła, widok na zewnątrz, a przy tym chroni przed owadami i służy jako moskitiera.
Okno z markizą nie dopuszcza do przenikania promieni słonecznych do pomieszczenia. Większość promieniowania nie dociera nawet do przeszklenia. Absorbowane jest już przed szybą, a ciepło emitowane jest na zewnątrz. W ten sposób markiza chroni wnętrze przed nagrzaniem w słoneczne dni – uzupełnia Janusz Komurkiewicz.

Polecamy: Jak skutecznie chronić pomieszczenia na poddaszu przed nagrzewaniem się

Wybierając osłony okien zastanówmy się, na czym nam zależy - czy tylko na dekoracji wnętrza i możliwości jego zaciemnienia, czy również na skutecznej ochronie przed upałem. Jeśli chcemy zapewnić sobie komfortową temperaturę latem, powinniśmy się zastanowić nad osłonami zewnętrznymi.

Oceń artykuł
5,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Więcej na ten temat:

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Fakro

Polecamy Ci również

Zobacz także