Odbieramy mieszkanie od dewelopera – na co zwrócić uwagę

0
Nowe mieszkanie
Zanim wprowadzimy się do wymarzonego mieszkania, musimy wykonać jego odbiór techniczny.

Zanim otrzymamy klucze do swojego mieszkania, musi ono przejść odbiór techniczny. To okazja, żeby wyłapać ewentualne usterki i niedoróbki, a także – zgłosić swoje zastrzeżenia.

Przygotujmy się do odbioru mieszkania

Zgodnie z prawem (ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego z dn. 16.09.2011, art. 27) odbiór lokalu musi być poprzedzony jego odbiorem technicznym koniecznie w obecności nabywcy mieszkania lub domu. Dopiero po tym może być przeniesione prawo własności.

Zobacz: Kolory ścian do sypialni

Na taki odbiór dobrze się wybrać z fachowcem, jeśli jednak nie mamy odpowiedniej osoby, sami też sobie poradzimy, trzeba się tylko do odbioru przygotować. Przestudiujmy dokładnie plan mieszkania, zaplanujmy też termin odbioru – najlepiej robić to przy świetle dziennym, bo wtedy ewentualnie wady będą lepiej widoczne. Pamiętajmy, że z odbioru jest sporządzany protokół zdawczo-odbiorczy, w którym powinny się znaleźć zgłoszone przez nas zastrzeżenia.
Podczas odbioru mieszkania przyda się nam kilka akcesoriów. Koniecznie weźmy ze sobą taśmę mierniczą (przyda się też mniejsza miarka), poziomicę, kątownik stolarski (możemy się też posłużyć dalmierzem, ale upewnijmy się że jest on dobrej jakości, a my umiemy się nim sprawnie posługiwać). Weźmy ze sobą także żarówkę z oprawką oraz latarkę i zapalniczkę (nawet jeśli nie palimy).
Musimy mieć ze sobą także umowę z istotnymi załącznikami, projekt mieszkania z opisem standardu i schematem instalacji.

Podpowiadamy też: Jak rozjaśnić mieszkanie - praktyczne rady

Co przede wszystkim sprawdzić w nowym mieszkaniu

Metraż mieszkania

Odbierając mieszkanie, zacznijmy od dokładnego zmierzenia każdego pomieszczenia i sprawdźmy koniecznie, czy wyniki są zgodne z projektem mieszkania. Wprawdzie w większości umów jest przewidziany margines błędu (sprawdźmy, jak to jest u nas), ale większe odstępstwa uprawniają nabywcę do odstąpienia od umowy zakupu.

Ściany i ich wykończenie

Ważną częścią mieszkania są oczywiście ściany. Sprawdźmy, czy są proste, nie odchylają się od pionu i stykają się pod kątem przewidzianym w projekcie (tu przyda się poziomica i kątownik stolarski). Zwróćmy też uwagę na tynk – ściany powinny być nim pokryte równomiernie, a na powierzchni nie powinno być pęknięć, ubytków, czy pęcherzy powietrza. Sprawdźmy także, czy sufity i ściany (szczególnie wokół okien) są suche i nie występują na nich plamy lub przebarwienia. Mogą one świadczyć o zawilgoceniu, wynikającym np. z błędów w budowie dachu, instalacji albo złego osadzenia okien.

Sprawdzamy podłogę

Podłogę w mieszkaniu sprawdzamy również pod kątem tego, czy jest równa i gładka. Ważna jest grubość wylewki – zbyt duża jej ilość może utrudnić w przyszłości ułożenie wybranej posadzki. Jeśli jej grubość nie jest widoczna, zmierzmy dokładanie wysokość pomieszczeń i otworów drzwiowych. Zwróćmy też uwagę, czy na podłodze nie występują wgłębienia, czy wybrzuszenia. Jeśli tak jest, to powinny być wpisane do protokołu.
Jeśli mamy balkon, sprawdźmy, czy powierzchnia płyty ma lekki spadek na zewnątrz.

Polecamy: Sposób na modną ścianę - ściana w drewnie

Okna i drzwi

Obejrzyjmy dokładnie okna i drzwi. Uwaga – podczas odbioru powinny być czyste. Tylko wtedy będziemy mogli zauważyć zarysowania, czy inne uszkodzenia. Przyjrzyjmy się, czy nie ma śladów farby lub pianki na ramach i szybach. Sprawdźmy, czy okna i drzwi dobrze i lekko otwierają się i zamykają, a także – czy są szczelne. Obejrzyjmy je też dokładnie, czy nie ma jakiś rys, pęknięć, czy uszkodzeń powierzchni.

Instalacja elektryczna

Upewnijmy się, czy rozmieszczenie i liczba gniazdek oraz punktów świetlnych jest zgodna z projektem. Sprawdźmy też, czy działają – tu przyda się żarówka z oprawką. Następnie należy sprawdzić sprawność samej instalacji. Najłatwiej zrobić to można poprzez montaż żarówek we wszystkich punktach świetlnych i jednoczesne ich odpalenie. Migotanie lub wyskoczenie bezpieczników będzie oznaką, że instalacja wymaga poprawek.

Wentylacja w mieszkaniu

Sprawna wentylacja jest bardzo ważna – dzięki niej nie będziemy mieć problemów z wilgocią, która prowadzi do rozwoju pleśni. Do sprawdzenia, czy wentylacja działa poprawnie przyda się zapalniczka. Należy ją zapalić w pobliżu otworów wentylacyjnych – jeśli płomień odchyli się w stronę otworu, będzie to świadczyć w właściwym ciągu.

Inspirująca aranżacja mieszkania: Biel, cegła i beton, czyli sposób na nowoczesne wnętrze

Multimedia i przyłącza

Warto wiedzieć, że zgodnie z nowymi przepisami, wszystkie mieszkania, budowane na podstawie pozwolenia wydanego po 23.02.2013 r. powinny być wyposażone w przyłącze instalacyjne, które zapewni dostęp do internetu, odbiór telewizji naziemnej i kablowej, radia oraz telewizji satelitarnej. Sprawdźmy, czy tak rzeczywiście jest.

Wszystkie nasze uwagi i wątpliwości, które pojawią się podczas odbioru mieszkania, powinny być wpisane do protokołu zdawczo-odbiorczego mieszkania. Jeśli występują jakieś usterki i niedociągnięcia, ustalmy z deweloperem konkretny termin ich usunięcia lub naprawy.

Przeczytaj również: Jak zaciągnąć kredyt hipoteczny będąc w związku partnerskim

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Bolix

Polecamy Ci również

Zobacz także