Odkurzacz do domu. Jaki wybrać - z workiem czy bez

0
Odkurzacz do sprzątania
Wielu właścicieli odkurzaczy workowych przyznaje, że nie lubi wymieniać worków, ani kupować zapasu nowych ze względu na ich duży i skomplikowany wybór.

Odkurzacz z workiem czy bez? Oto pytanie, które stawiają sobie ludzie chcący kupić sobie nowy sprzęt do sprzątania.

Większość Polaków około 60% w swoich domach ma odkurzacz workowy. To tradycyjne rozwiązanie, które znamy od zawsze. 40% z nas deklaruje, że chciałaby posiadać nowoczesny i oszczędny odkurzacz bezworkowy. Który wybrać i czy rzeczywiście posiadając jeden z nich możemy zaoszczędzić więcej?

Odkurzacz bezworkowy – czy rzeczywiście to oszczędne rozwiązanie

Polski konsument lubi to co zna, jednak istnieją argumenty, które przekonają go do nowego zakupu, np.: cena. Kupujący, który nie zapozna się z tematem może myśleć, że odkurzacz bezwrokowy jest zdecydowanie tańszy. Nie trzeba wymieniać worka więc klientom wydaje się, że można na tym zaoszczędzić pieniądze. Nic bardziej mylnego…ten rodzaj sprzętu wymaga wymiany drogich filtrów kasetkowych. A worki w odkurzaczach wymieniamy raz na parę miesięcy więc ta oszczędność nie jest w cale taka oczywista.

Przeczytaj: Dlaczego sprzęty AGD i RTV psują się coraz szybciej

Odkurzacze – na jakie parametry zwracamy uwagę

Przy zakupie odkurzacza zwracamy uwagę na:

  • moc ssania,
  • poziom hałasu,
  • pobór energii elektrycznej,
  • łatwa obsługa urządzenia.

Problem doboru mocy ssania i poboru energii elektrycznej rozwiązała nam Unia Europejska, ujednolicając te dane. Natomiast dostępne na rynku worki mogą zwiększyć moc ssania do około 20%, zmniejszyć emitowany hałas oraz wpływać na sterylność pomieszczeń. Jest to bardzo przydatne rozwiązanie zwłaszcza wtedy, kiedy w domu jest zwierzę lub alergicy.
Wielu z nas narzeka również na moment wymiany worka. Rzeczywiście nie należy to do najprzyjemniejszych czynności, ale w porównaniu do czyszczenia elementów w odkurzaczach bezwrokowych, wydaje się to być bezproblemową czynnością. W odkurzaczach bezworkowych dosyć często zapychają się filtry, a mycie poszczególnych elementów może być trudne i nieprzyjemne.

To Cię zainteresuje: Jak korzystać z kuchenki mikrofalowej

Odkurzanie
Tradycyjne odkurzacze to wciąż bardzo popularne sprzęty w naszych domach.

Co wybrać?

Co wybrać? Tę decyzję pozostawiamy indywidualnemu konsumentowi. Zwolenników i przeciwników tych rozwiązań zapewne będzie tyle ile jest użytkowników. Pamiętajmy tylko o jednej rzeczy, jak już się zdecydujemy na odkurzacz z workiem to zwracajmy uwagę na to, jakie te worki wybrać.
A jest ich na rynku kilka rodzajów:

  • papierowe – bardzo popularne, jednorazowe rozwiązanie, które nie sprawdzi się w przypadku wsysania ostrych przedmiotów,
  • włókninowe – do jednorazowego użytku, jednak są znacznie trwalsze i bardziej odporne,
  • tkaninowe – do wielokrotnego użytku, jednak słabo zatrzymują zanieczyszczenia i z upływem czasu i użytkowania zmniejszają moc ssania odkurzacza.
Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Autor: Katarzyna Dębek

Źródło: Worwo

Polecamy Ci również

Zobacz także