Odkurzacz, lodówka, pralka, oczyszczacz powietrza dla alergika

0
Urządzenia domowe dla alergików
Utrzymanie czystości jest bardzo ważne w przypadku alergików. Producenci pralek, lodówek czy odkurzaczy dostosowują ich funkcje specjalnie dla uczulonych użytkowników.

Podpowiadamy, jakie urządzenia codziennego użytku kupić, kiedy w domu jest alergik.

Ponad 50 proc. Polaków cierpi na różnego rodzaju alergie. Alergia to wyolbrzymiona reakcja naszego systemu immunologicznego na niektóre czynniki. Organizm rozpoznaje wroga nawet w najmniej szkodliwych substancjach. By ograniczyć wpływ alergenów trzeba przestrzegać restrykcyjnych wymogów czystości. Te urządzenia pomagają w zneutralizowaniu alergenów.

Zobacz: Kalendarz pylenia. Jakie rośliny i kiedy powodują alergie

Odkurzacz dla alergików

Największą zmorą alergików jest odkurzanie. Odkurzacze workowe często wyrzucają zebrany kurz i roztocza przez wywietrznik. Używając takiego sprzętu trudno jest pozbyć się wszystkich drażniących nas czynników. Dobrym rozwiązaniem jest zainwestowanie w odkurzacz z filtrem wodnym. Zamiast worka ma komorę, którą wypełnia się wodą. Ciecz pochłania kurz i inne alergeny.

Odkurzacze w filtrem wodnym są dodatkowo wyposażone w funkcje myjące. Jednym urządzeniem można nie tylko odkurzyć, ale również umyć podłogę, uprać dywan czy wyczyścić łóżko.  

Koszt odkurzacza wodnego zależy od liczby funkcji, jakie producent nam oferuje. Cena tego urządzenia zaczyna się od 400 zł, ale są też takie modele za które trzeba zapłacić nawet 1300 zł.

Największym źródłem alergenów jest łóżko, poduszki dekoracyjne i zasłony. W samym materacu znajduje się ponad 2 miliony roztoczy. Zwykłym odkurzaczem nie usuniemy alergenów. Na rynku dostępne są specjalne modele odkurzaczy, które są wyposażone w lampę UV. Odkurzacz z lampą UV usuwa 99 proc. bakterii, drobnoustrojów i innych alergenów. Co więcej, zapobiega ich ponownemu rozmnażaniu.

Pralka dla alergików

Detergenty używane do prania ubrań drażnią naszą skórę. Jedni odczuwają to mniej, inni bardziej. Wiele środków chemicznych powoduje alergie, szczególnie wśród małych dzieci. Innymi, bardzo silnymi alergenami, są roztocza i drobnoustroje. Każdego dnia przenoszone są na ubraniach, dlatego trzeba zadbać o ich częstą dezynfekcję.

Pralka parowa do rozwiązanie dla tych, którzy uczuleni są na detergenty, ale również tych, którzy muszą wystrzegać się roztoczy. Podczas prania, para wodna wnika do włókien materiału, a wysoka temperatura działa niszcząco na alergeny. Do tego rodzaju prania nie trzeba używać żadnych detergentów. W ten sposób można odświeżyć ubrania, bez konieczności prania ich w tradycyjny sposób. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest to, że materiał poddany działaniu pary wodnej praktycznie się nie gniecie.

Pralka parowa nie jest wolna od wad. Najistotniejszą z nich jest to, że parą wodną nie usuniemy trudnych plam. W tym przypadku trzeba zmienić program na tradycyjny i użyć odplamiacza. Nie musimy sięgać od razu po silne detergenty. Środek odplamiający można go zrobić z np. z octu i soli.

Warto przeczytać: Nietypowe zastosowanie proszku do pieczenia. Świetnie zastępuje wybielacz!

Zakup pralki z funkcją prania parowego to koszt od 1400 zł do 3000 zł.

Lodówka dla alergików

Mimo że w lodówce panuje niska temperatura, to nie jest ona w pełni sterylna. Znajdują się w niej takie alergeny, jak zarodniki pleśni i grzybów oraz przetrwalniki bakterii.

Podczas wyboru lodówki warto zwrócić uwagę na następujące elementy:

  • Uszczelki antybakteryjne chronią przed wymianą powietrza między komorami lodówki, ale również zabezpiecza przed przenikaniem alergenów z otoczenia urządzenia;
  • Funkcja Active Oxygen produkuje cząstki aktywnego tlenu czyli ozonu. Ogranicza to rozwój bakterii prawie o 90 proc. oraz neutralizuje nieprzyjemne zapachy;
  • Antybakteryjna powłoka, którą pokryte są komory lodówki, hamuje powstawanie i rozwój grzybów, pleśni i drobnoustrojów.;
  • Funkcja szybkiego chłodzenia sprawia, że produkty w lodówce będą dłużej zdatne do spożycia, przez co rozwój bakterii nie będzie tak szybko postępował;
  • System Silver Nano wykorzystuje działanie srebra, które ma właściwości bakteriobójcze;
  • Generator jonów neutralizuje działanie grzybów, drobnoustrojów, pleśni oraz wirusów.

Lodówkę przystosowaną do potrzeb alergików można kupić już od 1500 zł. Im więcej funkcji, tym cena wzrasta, nawet do kilkunastu tysięcy złotych.

Oczyszczacz powietrza dla alergików

Oczyszczacz powietrza jest niezbędny, by poprawić jakość powietrza w domu. Żyjemy w mylnym przekonaniu, że tylko powietrze na zewnątrz jest zanieczyszczone. Nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele drobnoustrojów unosi się w naszym mieszkaniu. Oczyszczacze powietrza stale kontrolują stan powietrza i włączają się, jak tylko poziom zanieczyszczenia będzie podwyższony.

Przeczytaj więcej: Jak wybrać oczyszczacz powietrza


Oceń artykuł
0,00 / 0 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Autor: Anna Skibicka

Polecamy Ci również

Zobacz także