Odkurzacz przenośny czy centralny?

Prawie nikt z nas nie lubi sprzątać, ale chyba wszyscy lubią mieć czysto. Zakup odkurzacza to często duży wydatek, a poza tym odkurzacz powinien nam służyć przez co najmniej kilka lat, dlatego warto dobrze się zastanowić nad jego wyborem.

Na co zwrócić uwagę
Odkurzacz przenośny jest najczęściej spotykanym typem odkurzacza w naszych domach. Wyróżnia się 3 podstawowe typy odkurzaczy przenośnych:

  • sprzątające na sucho – w tej grupie najbardziej popularne są odkurzacze z workiem papierowym lub płóciennym. Coraz popularniejsze stają się również odkurzacze bezworkowe – zamiast worka mają pojemnik, który od czasu do czasu trzeba opróżnić i umyć,
  • sprzątające na sucho oraz mokro – (popularnie nazywane odkurzaczami z filtrem wodnym). Mogą pracować z workiem albo ze specjalnym pojemnikiem (można je stosować zamiennie) stanowiącym tzw. filtr wodny. Wpadające do pojemnika z wodą drobiny kurzu są zatapiane w wodzie co minimalizuje wzniecanie i rozprzestrzenianie kurzu po całym mieszkaniu. Tego typu odkurzacze nie nadają się do prania wykładzin i dywanów,
  • odkurzacze piorące – są to zazwyczaj urządzenia wielofunkcyjne, którymi można czyścić zarówno na mokro, jak i na sucho. Gdy chcemy skorzystać z funkcji mycia lub prania musimy wyjąć worek na kurz oraz filtry, napełnić zbiornik wodą z płynem do prania i założyć odpowiednie końcówki. Decydując się na ten typ odkurzacza trzeba pamiętać, że będzie on cięższy od tradycyjnego, a jego obsługa wymaga trochę więcej czasu.

odkurzacz przenośny z filtrem wodnym odkurzacz przenośny

Decydując się na zakup odkurzacza przenośnego zwróćmy uwagę na jakość i ilość filtrów, moc silnika, wagę, długość kabla, ilość końcówek, czas gwarancji oraz na wszystko co jest dla nas ważne i ułatwi nam sprzątanie.

odkurzacz Przemyślana konstrukcja
Odkurzacz centralny to instalacja, składająca się z jednostki centralnej, rur ssących ukrytych w ścianach i pod stropami oraz gniazd ssących. Do gniazd na czas sprzątania wpina się rurę ssącą (węża) zakończoną odpowiednią końcówką czyszczącą. Uruchomienie odkurzacza następuje w momencie włożenia węża do otworu gniazda, poprzez obrót końcówki węża w gnieździe, albo pilotem lub przełącznikiem w zależności od zastosowanego systemu.

Jednostka centralna stanowi serce całego urządzenia. Przypomina cylindryczny pojemnik, w którego wnętrzu znajduje się silnik urządzenia oraz zbiornik (worek) na zebrane zanieczyszczenia. Znajduje się w osobnym pomieszczeniu np. w piwnicy, garażu lub pomieszczeniu gospodarczym, które ma jedną ścianę zewnętrzną (będzie w niej wylot powietrza). Zadaniem jednostki centralnej jest wytworzenie podciśnienia, dzięki któremu będzie możliwe zasysanie powietrza zawierającego kurz ze sprzątanego pomieszczenia. W dużym uproszczeniu wygląda to tak: zebrany kurz wędruje rurami ssącymi (rury powinny być wykonane ze specjalnego materiału antystatycznego, nie zatrzymującego brudu) i wpada do specjalnego zbiornika a przefiltrowane, zużyte powietrze odprowadzane jest na zewnątrz budynku. Obsługa jednostki centralnej ogranicza się do opróżnienia zbiornika z zebranego kurzu (2-4 razy do roku) oraz okresową wymianę filtrów (wg wskazań producenta).

sprzątanieczyszczenie tapicerki

Podejmujemy decyzję
Zanim zdecydujemy się na kupno odkurzacza powinniśmy rozpatrzyć kilka aspektów m.in. ile pieniędzy chcemy przeznaczyć na sprzęt, jaki mamy metraż domu lub mieszkania – w małych mieszkaniach w bloku raczej nie ma sensu montować systemu centralnego odkurzania. Jeśli natomiast mieszkamy w dużym domu – mały, przenośny odkurzacz może okazać się nie najlepszym rozwiązaniem.

Oceń artykuł
5,00 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Polecamy Ci również

Zobacz także