Odkurzacze bezprzewodowe – zalety, wady, rodzaje i koszty

0
Kolumnowy odkurzacz bezprzewodowy
Odkurzacze bezprzewodowe są pomocne, jednak na większej powierzchni nie zastąpią tradycyjnego urządzenia.

Odkurzacze bezprzewodowe nie sprzedają się tak często jak tradycyjne sprzęty, ale stanowią dla nich pewną alternatywę. Można nimi posprzątać trudno dostępne miejsca w  domu oraz wnętrze samochodu. Dostępne na  rynku modele różnią się od siebie budową oraz parametrami. Jedne są lepsze, inne gorsze. Poniżej analizujemy jakość i przydatność odkurzaczy bezprzewodowych, uwzględniając ich możliwości oraz ceny.

Jest grupa osób, która boryka się z wygospodarowaniem miejsca na przechowywanie tradycyjnego odkurzacza oraz użytkownicy, którzy nie znoszą plączącego się podczas sprzątania  przewodu elektrycznego. To właśnie głównie dla takich odbiorców kierowana jest oferta odkurzaczy bezprzewodowych (głównie kolumnowych). Odkurzacze  ręczne nadają się właściwie tylko do sprzątania w autach.

Warto uwzględnić, że do tego typu sprzętów zaliczyć też można zupełnie inne w działaniu i całkowicie bezobsługowe roboty sprzątające (odkurzacze automatyczne). Zatem zakres tego typu urządzeń jest spory, co przekłada się również na znaczne zróżnicowanie ich cen.

Podpowiadamy też: Jak wybrać odkurzacz tradycyjny, żeby był wydajny, skuteczny i wygodny

Bezprzewodowy odkurzacz kolumnowy

Odkurzacze kolumnowe są wygodne w użyciu. Niektóre urządzenia można używać jako odkurzacze ręczne, mogą mieć też szczotki do sprzątania na mokro.

Dyson
Bezprzewodowy odkurzacz ręczny

Odkurzacze ręczne nadają się przede wszystkim do sprzątania samochodów, choć i w domu można usunąć nimi drobne zanieczyszczenia lub wyczyścić zakamarki kanap czy foteli.

Xiangying-xu - pixabay.com
Robot odkurzający

Roboty odkurzające poruszają się samodzielnie, usuwając zanieczyszczenia z podłogi.

nui7711 - 123RF
Odkurzacz bezprzewodowy

Odkurzacze bezprzewodowe nie mają worków, ale pojemniki na zanieczyszczenia, które trzeba opróżniać ręcznie.

SravanKumar - pixabay.com

Odkurzacze bezprzewodowe – rodzaje i możliwości wykorzystywania

Do grupy odkurzaczy bezprzewodowych zaliczyć można trzy rodzaje tych urządzeń. Są to:

  • Odkurzacze kolumnowe mają rączkę (bardzo często składaną na pół), która umożliwia ich użytkowanie w pozycji stojącej. Niektóre modele odkurzaczy kolumnowych można łatwo zmienić w ręczne (samochodowe). Nadają się do sprzątania różnych powierzchni podłóg w domu i poza nim. Są chwalone za mobilność, nieduże gabaryty oraz brak trudności z przechowywaniem. To tzw. elektroszczotki, wśród których znaleźć można takie, które sprzątają nie tylko na sucho, ale również na mokro. Ceny takich odkurzaczy zaczynają się od około 300 zł, a kończą na 2–3 tys. zł.
  • Odkurzacze ręczne to przeważnie urządzenia, które nadają się tylko do sprzątania samochodu. W domu można nimi co najwyżej odkurzyć zakamarki kanap czy foteli. Mają na ogół dość krótki czas działania na naładowanym uprzednio akumulatorze i ze względu na specyficzną budowę nie sprawdzają się na dużych powierzchniach mieszkalnych. Jednak i wśród tego typu urządzeń naleźć można takie, które pracują lepiej i gorzej. Ich cena to przeważnie 150–300 zł.
  • Odkurzacze automatyczne – chodzi o nowoczesne roboty sprzątające, które pracują bez udziału naszych rąk i także są rodzajem odkurzaczy bezprzewodowych. To propozycja dla osób bardzo zapracowanych bądź szczególnie nielubiących porządków domowych. Ten typ odkurzaczy można zaprogramować na jeden lub kilka cykli sprzątania. Poruszają się samodzielnie po różnych powierzchniach (dywany, podłogi panelowe, płytki itp.), zbierając dokładnie wszelkiego rodzaju zabrudzenia i wykrywając ewentualne przeszkody na torze swojej pracy. Mają bardzo wytrzymałe baterie i coraz szersze grono zwolenników, ale niestety sporo kosztują. Koszt zakupu robota sprzątającego waha się od około 1,5 tys. do nawet 5 tys.złotych

Dowiedz się: Co trzeba wiedzieć o odkurzaczu piorącym i jak go w pełni wykorzystać

Czas pracy odkurzacza bezprzewodowego i czas ładowania jego akumulatora

To właściwie najważniejsze parametry tych urządzeń, bo to właśnie od nich zależy możliwość użytkowania sprzętu. Standardowy czas pracy odkurzacza bezprzewodowego wynosi 30 minut. Do tego czasu racjonalnym byłoby ładowanie akumulatora przez około 4 godziny. Jednak nie wszystkie dostępne w sklepach urządzenia charakteryzują się takimi parametrami. Zdarza się, że zwłaszcza tańsze sprzęty na naładowanym do pełna akumulatorze pracują jedynie 10 minut, a ładować trzeba je kilka godzin.

Należy się nad tym porządnie zastanowić podczas zakupu, bo taki odkurzacz będzie nie tylko niepraktyczny, ale również kosztowny w eksploatacji. Zresztą analizy wymaga również nabycie sprzętu, którego jeden cykl pracy wynosi pół godziny. Także i w tym przypadku warto zadać sobie pytanie, jaką ilość powierzchni mamy do sprzątania i co w podanym czasie zdążymy zrobić. Odkurzacza bezprzewodowe są raczej urządzeniami sprawdzającymi się w mniejszych mieszkaniach. Alternatywą może tu być odkurzacz bezprzewodowy z zasilaniem akumulatorowo-sieciowym, którym można odkurzać również po podłączeniu do prądu.

Moc i napięcie akumulatora

W tradycyjnych odkurzaczach liczy się przede wszystkim ich moc, choć warto zauważyć, że i ona została niedawno ograniczona przez przepisy unijne do 900 W. Odkurzacze bezprzewodowe mają przeważnie moc nieprzekraczającą 100 W. Poziom mocy jest w tym przypadku ważny, ale oprócz niej należy również uwzględniać napięcie akumulatora. Jest ono mierzone w woltach (V) i także decyduje o skuteczności i sile ssącej urządzenia. A to jest szczególnie ważne np. w przypadku użytkowników mających w swoich domach zwierzęta i borykających się z ciągłą obecnością sierści na podłogach.

Odkurzacze bezprzewodowe 2w1

Odkurzacze bezprzewodowe mogą mieć różną możliwość zastosowań podwójnych, bądź mogą nie mieć jej w ogóle. O tym niestety decyduje cena. Pierwsze 2w1, o którym warto wspomnieć to ewentualność „przeróbki” odkurzacza kolumnowego na mały odkurzacz ręczny. Odbywa się to poprzez wyjęcie z obudowy głównej mniejszego modułu, który świetnie sprawdzi się przy drobnych porządkach domowych oraz będzie można go użyć do posprzątania auta.

Drugie 2w1 to możliwość sprzątania na sucho i na mokro. W sklepach znajdziemy urządzenia, które radzą sobie ze zbieraniem zanieczyszczeń stałych oraz wody i innych cieczy znajdujących się na naszej podłodze. Oczywiście za tę dodatkową opcję trzeba dopłacić. Odkurzacza bezprzewodowego, który czyści podłogi także na mokro nie kupimy poniżej 1 000 zł.

Przeczytaj też: Jak wybrać odkurzacz przyjazny alergikowi

Wielkość pojemnika na zanieczyszczenia

Większość odkurzaczy bezprzewodowych to tzw. sprzęty bezworkowe. Oznacza to tyle, że nie wymagają one wymiany worków, a mają wbudowany pojemnik, który co jakiś czas trzeba opróżniać. Wielkość tego pojemnika bywa zróżnicowana, choć najczęściej jest to około 0,5 litra. Parametr ten również nie powinien wymknąć się spod naszej kontroli podczas dokonywania wyboru, bo większy pojemnik oznacza dłuższą pracę pomiędzy opróżnieniami, ale i wiąże się wzrostem masy całego urządzenia.

Odkurzacze bezprzewodowe – system filtracji

To, jaki rodzaj filtrów zastosowano w odkurzaczu bezprzewodowym powinno być ważne zwłaszcza dla alergików i osób ceniących sobie idealną czystość w mieszkaniu. Najlepsze są oczywiście filtry HEPA, które odfiltrowują najdrobniejsze pyły i sprawiają, że powietrze w posprzątanym wnętrzu staje się bardziej czyste. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że tego rodzaju filtry wymagają okresowej wymiany, co niestety podnosi koszty eksploatacji odkurzacza.

Poziom hałasu generowany przez odkurzacz bezprzewodowy

Wiadomo, że im urządzenie będzie generowało mniejszy hałas podczas swojej pracy, tym lepiej dla samego użytkownika oraz pozostałych domowników. Dopuszczalne jest w tym przypadku około 70 dB, ale cichsze odkurzacze także się zdarzają. Najlepiej pod tym względem wypadają automatyczne roboty sprzątające, które pracują niemalże bezszelestnie.

Waga urządzenia

Zasadniczą zaletą odkurzaczy bezprzewodowych jest ich zwiększona mobilność. Urządzenia tego typu tracą znacznie na użyteczności jeśli są ciężkimi i mozolnymi do przedźwigania klocami. A warto wiedzieć, że waga tych sprzętów bywa różna. Najczęściej jest to kilka kilogramów, ale najlepiej dla nas jeśli odkurzacz nie będzie ważył więcej niż 4 kg. To bardzo ważna kwestia dla osób mających problemy z kręgosłupem.

Przeczytaj koniecznie: 8 porad, jak sprzątać szybciej i skuteczniej

Odkurzacz bezprzewodowy – czy warto go mieć?

Z pewnością warto, ale w wielu przypadkach tylko jako uzupełnienie standardowego sprzętu zasilanego kablem. Odkurzacz taki nie sprawdzi się jako jedyne urządzenie sprzątające w dużych domach jednorodzinnych i wszędzie tam, gdzie jest znaczna ilość powierzchni do posprzątania. Odkurzaczy akumulatorowych używa się właściwie jedynie do niewielkich porządków (np. uprzątnięcia rozsypanych okruchów, zebrania rozlanej wody, itp.), choć oczywiście są sprzęty bez kabla, które radzą sobie całkiem dobrze i długo również i przy większych pracach porządkowych. Jednak ich wadą jest wysoka cena.

Oceń artykuł
0,00 / 0 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Autor: Wojciech Lechowski

Polecamy Ci również

Zobacz także