Odliczamy czas do Świąt: pomysły na kalendarze adwentowe

0
Kalendarz adwentowy
Własnoręcznie przygotowany kalendarz adwentowy umili nam oczekiwanie na Boże Narodzenie.

Kalendarze adwentowe to znakomity sposób, żeby odliczać czas do Bożego Narodzenia. Zamiast kupować gotowe, przygotujmy je sami. Oto kilka fajnych pomysłów.

Kalendarze adwentowe dla małych i... dużych

Oczekiwanie na święta Bożego Narodzenia to wielkie wydarzenie, szczególnie dla dzieci. Warto więc przygotować kalendarz adwentowy, który pomoże nam odliczać dni do Świąt i dodatkowo uprzyjemni ten okres. Tradycja kalendarzy adwentowych jest dość długa, a pomysłów na to, jak mają wyglądać – naprawdę wiele. Zasada jest jedna – na każdy dzień od początku grudnia do Wigilii przypada jeden element, który codziennie „ubywa”, przybliżając nas do Świąt. Ten widocznie upływający czas, zbliżający nas do upragnionej daty, to duża frajda dla czekających na Święta dzieci. Ale już samo przygotowanie kalendarza może być wspaniałą zabawą również dla nich. Elementy kalendarza mogą wyglądać różnie, ale powinny kryć w sobie jakąś dodatkową atrakcję – najczęściej są to jakieś przysmaki, ale może też być jakiś drobiazg, który ucieszy nasze dziecko. Tu można pokusić się o niespodziankę – kalendarz przygotujmy wspólnie z dzieckiem, ale napełnić go możemy już samodzielnie. Tu dużo również zależy od formy, jaką przyjmie nasz kalendarz adwentowy.

Poza tym pamiętajmy, że jeśli Święta sprawiają nam dziecięcą radość i nie możemy się ich doczekać, możemy przygotować również kalendarz w wersji nieco bardziej dorosłej i wypełnić jego elementy tym, co nam sprawi przyjemność.

Oto propozycje kalendarzy adwentowych w różnych stylach i dla amatorów Świąt w różnym wieku.

Podpowiadamy też: Jak zrobić piękne i oryginalne adwentowe dekoracje z poinsecjami

Kalendarz adwentowy w formie choinki

Z zielonego papieru wycinamy choinkę. Przyklejamy do niej torebeczki z papieru – najlepiej ozdobione rysunkami przez dziecko i odpowiednio ponumerowane. Na samą Wigilię, przygotowujemy większą kieszeń. Do każdej kieszonki wkładamy cukierek, czekoladkę, czy inny ulubiony przysmak. Jeśli nasze umiejętności i czas na to pozwalają, możemy taką choinkę wykonać z zielonego filcu i naszyć kieszonki z materiału. Taki kalendarz będzie świetnie wyglądał np. na drzwiach pokoju dziecka.

Kalendarz adwentowy – dekoracja okna

Kalendarz adwentowy można też przygotować jako dekorację okna. We wnęce okiennej wystarczy rozpiąć sznurki (np. na samoprzylepnych haczykach), a na nich powiesić tekturowe domki, które wypełnimy niespodziankami. Domki dość łatwo wyciąć z tektury, ale można je także zastąpić np. płóciennymi woreczkami. Domki powinny mieć numerki, ale wcale nie musimy wieszać ich po kolei. Odszukanie odpowiedniego dnia może być dodatkową zabawą.

Kalendarz adwentowy z gwiazdą betlejemską

Do wykonania kalendarza możemy wykorzystać też gwiazdy betlejemskie, czyli poinsecje. To bardzo dekoracyjne kwiaty, które dodatkowo wprowadzą przedświąteczną atmosferę. Żeby kompozycja wyglądała odpowiednio okazale, postawmy doniczkę w jakimś wysokim naczyniu, koszu, pudełku itp. Tę podstawę jakoś ładnie zamaskujmy, np. owijając świątecznym papierem. Przygotujmy paczuszki z niespodziankami i przywiążmy do nich długie wstążki. Końce wstążek przymocujmy do brzegu naczynia z poinsecją.

Kalendarz adwentowy z płóciennych woreczków

Bardzo łatwy do wykonania jest kalendarz z płóciennych woreczków – możemy je uszyć sami, albo kupić np. w pasmanterii. Potem wystarczy je oznaczyć, napełnić i powiesić na sznurku rozpiętym na ścianie. Do tego przydadzą się wstążeczki lub tasiemki, ale mogą też być klamerki, spinacze itp.

Polecamy poradnik: Jak skutecznie sprzątać przed Świętami (i zachować siły, żeby się nimi cieszyć)

Kalendarz adwentowy – pociąg

Jeśli nasza pociecha jest fanem pociągów, możemy przygotować kalendarz-kolejkę. Wystarczy kupić pociąg z odpowiednią liczbą wagoników i „załadować towar” na każdy dzień.

Kalendarz adwentowy z prostokątnych paczuszek

Jeśli jesteśmy amatorami eleganckich dekoracji i mamy zdolności, żeby przygotować estetyczne paczuszki, zróbmy ich odpowiednią liczbę i przymocujmy np. do drewnianej tacy, którą powiesimy na ścianie, albo postawimy na stole. Poniżej proponujemy modną wersję z papierem pakowym, ale możemy oczywiście użyć kolorowego papieru.

Kalendarz adwentowy – prezenty

Święta to również prezenty. Jeśli nie możemy się doczekać tych wigilijnych, możemy przygotować małe paczuszki z jakimś przysmakiem lub drobiazgiem. Wystarczy świąteczny papier, wstążki i naklejki, na których wypiszemy daty. Paczuszki nie muszą być równe, ani symetryczne – mają być radosne i świąteczne. Zgromadźmy je w jednym miejscu - będą dodatkową dekoracją, albo umieśćmy w różnych miejscach - wtedy szukanie odpowiedniego dnia będzie dodatkową zabawą.

Kalendarz adwentowy z plastikowych pudełek

Bardzo prosty do przygotowania jest także kalendarz z plastikowych pudełek. Wystarczy oznaczyć je naklejkami z liczbami i napełnić czymś odpowiednim. Dobrze je ułożyć w otwartym pudełku owiniętym od zewnątrz świątecznym papierem, albo ozdobionym rysunkami.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Autor: Katarzyna Laszczak

Polecamy Ci również

Zobacz także