Odnawiamy podłogę drewnianą – krok po kroku

0
Renowacja drewnianej podłogi
Drewniane podłogi mają m.in. tę zaletę, że ich renowacja nie jest trudna, a dodatkowo mamy możliwość zmiany wyglądu podłogi.

Wśród wielu zalet podłóg drewnianych jest i ta, że można ją z powodzeniem odnowić, nadając podłodze nowy blask.

Podłogi drewniane są trwałe i właściwie pielęgnowane mogą być użytkowane przez wiele lat. Jednak z czasem mogą pojawić się na niej drobne uszkodzenia, wynikające czy to z upływu czasu, czy różnych domowych „wypadków”. Jednak w przypadku podłogi z drewna nie jesteśmy na straconej pozycji – parkiet, deski, czy drewniane panele mogą odzyskać odpowiedni wygląd, a renowacja drewnianej podłogi nie jest skomplikowana.
 Ogromną zaletą czy to litych desek, drewnianych paneli czy parkietowej klepki jest możliwość przeprowadzania wielokrotnej, a co więcej niezwykle skutecznej renowacji, a nawet zmiany zabarwienia podłogi. W ten sposób możemy nie tylko odnowić parkiet, ale również zmienić jego stylistykę – wyjaśnia Tomasz Mazurkiewicz z firmy Den Braven.

Przeczytaj koniecznie: Jak ustrzec się błędów w pielęgnacji drewnianej podłogi

Jak odnowić drewnianą podłogę

Krok 1 – szlifowanie podłogi (cyklinowanie)

Podłoga to element mieszkania najbardziej narażony na intensywną eksploatację. Powstające z czasem przetarcia lakieru, rysy, wgniecenia można jednak z powierzchni drewna usunąć. Podstawą renowacji drewnianej podłogi jest cyklinowanie, czyli odpowiednie szlifowanie podłogi, które usunie starą warstwę lakieru i zniszczoną powierzchnię drewna.
 Całą powierzchnię podłogi należy przeszlifować, co pomoże usunąć starą warstwę lakieru lub farby, niewielkie ubytki w strukturze i zabrudzenia. Najlepiej jest to wykonać przy pomocy szlifierki taśmowej, stosując papier ścierny o różnej granulacji – na początku o wielkości 24-36, a kończąc na rozmiarze 100-120. Przy czym należy pamiętać, że grubość całego szlifowania nie powinna przekraczać 1 mm – tłumaczy Tomasz Mazurkiewicz, ekspert firmy Den Braven.

Krok 2 – naprawa ubytków w podłodze

Może się zdarzyć, że po wyszlifowaniu drewnianej podłogi nadal pozostają ubytki, wgniecenia lub szczeliny (często powstają pod wpływem naturalnej pracy drewna). Do likwidacji takich uszkodzeń stosuje się specjalistyczne kity do drewna.
 Zazwyczaj jest to gotowy do użycia  produkt w postaci pół-gęstej pasty. Dzięki gęstej konsystencji jest łatwy w użyciu i w prosty sposób poddaje się obróbce. Wygładzanie i formowanie wypełnień czy spoin nie powinno więc sprawiać większego problemu. Kit wygładzamy szpachelką w ciągu 5-10 minut od nałożenia i pozostawiamy do utwardzenia. Po tym czasie może on zostać pokryty powłokami malarskimi lub lakierniczymi – dodaje Specjalista Produktu firmy Den Braven.

Polecamy: Posadzki z żywicy epoksydowej z efektem 3D

Krok 3 – wykańczanie powierzchni podłogi

Kiedy podłoga jest już wyszlifowana, a wszystkie ubytki – naprawione, czas na zabezpieczenie i wykończenie jej powierzchni.
Zanim nałożymy wybrany preparat, podłogę trzeba jeszcze wypolerować i odpylić – tylko na tak przygotowanej powierzchni lakierowanie będzie skuteczne trwałe i estetyczne. Drewnianą podłogę pomożemy wykończyć w różny sposób – do wyboru mamy bezbarwne lakiery ochronne (z połyskiem lub matowe), różnobarwne bejce, za pomocą których możemy nadać podłodze nowy kolor, czy wreszcie – coraz bardziej popularne (choć znane od wieków) – różnego rodzaju oleje.
Wybór preparatu zależy od naszych upodobań i efektu, jaki chcemy osiągnąć.
 W przypadku, kiedy zależy nam na jak najbardziej naturalnym wyglądzie desek i zachowaniu ich usłojenia, jako warstwę wierzchnią wykorzystać można Olej naturalny do parkietu. Zapewnia on wysoką ochronę przed zarysowaniami, wodą czy zabrudzeniami, a jednocześnie tworząc delikatne, satynowe wykończenie ożywia i utrwala naturalny wygląd drewna – podsumowuje Tomasz Mazurkiewicz, Specjalista Produktu firmy Den Braven.

Po tych pracach, nasza drewniana podłoga będzie wyglądała jak nowa i spokojnie nam posłuży przez wiele lat.

Dowiedz się też: Jak dbać o podłogę olejowaną

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Den Braven

Polecamy Ci również

Zobacz także