Ogród na balkonie

Ogród na balkonie

Nawet bez domu i posesji wokół możemy mieć swój piękny ogród – kilka metrów kwadratowych, które staną się miejscem upragnionego odpoczynku.

rośliny na balkonie

Kto z mieszkańców bloku choć raz w życiu nie zazdrościł właścicielom domów własnego ogrodu? Miejsca na świeżym powietrzu, gdzie można zjeść śniadanie, zorganizować przyjacielskie spotkanie czy w spokoju poczytać książkę. Kto jednocześnie nie doświadczył pokusy, by uczynić balkon przechowalnią wszelkich niepotrzebnych sprzętów, pospolicie zwaną graciarnią. Dobrą wiadomością dla wszystkich, którzy marzą o pokoju pod gołym niebem jest to, że nawet na kilku metrach, można zorganizować swój własny, czarodziejski ogród. Nie potrzeba do tego ani dużo pieniędzy, ani dużo pracy. Niezbędny jest jednak pomysł.

Zielono mi
Oczywiście idealny byłoby balkon z widokiem na las. Jednak nawet kiedy z naszego balkonu spoglądamy na ruchliwą ulicę, nie jesteśmy na całkiem straconej pozycji. Dobrym sposobem na oddzielenie się od reszty świata jest ukwiecenie balkonu. Niestety, kaskady kwiatów choć piękne są stosunkowo nietrwałe. Inaczej tuje. W masywnych, ceramicznych bądź metalowych donicach stanowią dopełnienie balkonowej kompozycji. Sprawiają też, że nasze balkony są przyjazną oazą zieleni przez cały rok. Choć tuje najlepiej czują się w miejscach nasłonecznionych, są niezwykle wytrzymałe i mało wymagające. Wystarczy pamiętać o kilku prostych zasadach pielęgnacji. Po posadzeniu należy ziemię przykryć przynajmniej pięciocentymetrową warstwą kory sosnowej, która chroni grunt przed nadmierną utratą wilgoci. Od marca do końca lipca warto nawozić drzewka nawozem wieloskładnikowym, ale, co ważne dla zapominalskich, jeśli tylko upały nie są wyjątkowo dokuczliwe, o podlewaniu wystarczy pamiętać raz w tygodniu.

diody LEDPstryk i światło
Na balkonie często brakuje światła. A przecież to żaden problem przy okazji remontu doprowadzić prąd i zainstalować odpowiednie oświetlenie. Do tworzenia oryginalnych, balkonowych aranżacji doskonale nadają się diody LED. Ledneon z powodzeniem zastępuje konwencjonalne źródła światła liniowego, ale jest znacznie wygodniejszy.
– Może pracować na niskim napięciu, zwiększając bezpieczeństwo użytkownika. Co istotne, w porównaniu z innymi źródłami światła jest aż 50-krotnie trwalszy. Gdybyśmy ich nie wyłączali, diody LED mogłyby świecić bez przerwy aż 11 lat praktycznie bez żadnej konserwacji. Dodatkowo zużywają mało energii elektrycznej – ok. 5 W na metr. Ledneony są niezwykle odporne na warunki atmosferyczne oraz wszelkie uszkodzenia. Dzięki temu, że w znikomym stopniu emitują ciepło, doskonale sprawdzają się jako oświetlenie zamontowane w podłodze. Co istotne w końcowym efekcie, ich światło nie razi. Jest ciepłe i nadaje aranżowanej przestrzeni przyjazny klimat. Producent gwarantuje, że wytrzymują temp. od -20 do 60°C, dlatego nadają się do stosowania na zewnątrz, czyli w tym wypadku na balkonie czy tarasie. Montaż ledneonów jest niezwykle prosty i szybki. Wystarczy w posadzce umieścić specjalne profile, a w nich węże świetlne.

Daj się zainspirować
Nie trzeba też wydawać mnóstwa pieniędzy, aby meble balkonowe były wygodne i przykuwające uwagę. Czasem wystarczy odrestaurować stary stół i krzesła. Nawet jeśli nie mamy zdolności plastycznych, możemy puścić wodze fantazji i wykorzystać szeroką gamę kolorów bejc i farb. Dotychczas posadzki balkonowe wykładano przede wszystkim płytkami ceramicznymi. Dziś, kiedy na rynku dostępne są różne materiały budowlane, warto przełamywać stereotypy. Idealnym rozwiązaniem jest zastosowanie dobrej jakości desek tarasowych lub paneli drewnianych, odpowiednio zaimpregnowanych co przedłuży ich trwałość. Ciepłe z natury drewno w połączeniu z zimnymi płytami chodnikowymi daje imponujący efekt. Odpowiednie doświetlenie – wężami świetlnymi, punktowym oświetleniem diodowym, zainstalowanym w płycie, oraz ciepłem świec – sprawia, że taras staje się wymarzonym miejscem odpoczynku.

Oceń artykuł
4,60 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: Lars

Polecamy Ci również

Zobacz także