Ogród według feng shui

Ogród według feng shui - zdjęcie 1Twój ogród jest twoim miejscem na ziemi, każda chwila w nim spędzona daje ci przyjemność i przynosi ukojenie. Jeśli jednak to tylko niespełnione plany, spróbuj zaczerpnąć inspiracji ze skarbnicy starożytnej sztuki projektowania przestrzeni – feng shui. Dzięki niej ogród może stać się wymarzonym zakątkiem, oazą ciszy i spokoju, a także... sprzyjać naszemu powodzeniu w życiu zawodowym i prywatnym.

Według chińskiej filozofii feng shui, aranżacja przestrzeni ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i dobre samopoczucie, a także na pomyślność w związkach i rozwój kariery. Najważniejszym celem w projektowaniu otoczenia jest uzyskanie swobodnego przepływu energii chi – siły życiowej natury i człowieka. Osiągnięcie go wspiera zdrowie fizyczne i psychiczne mieszkańców, a przez to daje szczęście i powodzenie w każdej sferze życia. Projektując ogród zgodnie z feng shui, przede wszystkim trzeba pamiętać, że każda roślina lub przedmiot reprezentuje odpowiedni żywioł i siłę, a ich świadome użycie może blokować lub wspierać chi. Właściwy przepływ energii życiowej będzie możliwy, gdy w ogrodzie zostanie zachowana równowaga wszystkich pięciu żywiołów, tj. drzewa, ognia, ziemi, metalu i wody. Wykorzystanie aranżacji wodnych zapewni nam powodzenie w finansach, zaplanowanie tarasu czy patio we właściwym miejscu pomoże nam w budowaniu dobrych związków i przyjaźni, a odpowiednie zaaranżowanie zieleni i budowa ścieżek wpłynie na nasze dobre samopoczucie. W planowaniu przestrzeni istotne jest także utrzymanie harmonii między pierwiastkiem żeńskim jin i męskim jang. Te przeciwstawne siły nieustannie dążą do przezwyciężania siebie nawzajem, ale tworzą całość i jedna nie może istnieć bez drugiej. Energią jin w ogrodzie są opadające liście, spokojna woda i delikatne barwy, zaś jang stanowią strzeliste, pnące się w górę rośliny, rwący potok oraz wyraziste kolory. Poniżej podajemy kilka praktycznych wskazówek, jak zaprojektować ogród, aby sprzyjał naszemu powodzeniu w życiu prywatnym i zawodowym.

Ogród według feng shui - zdjęcie 2Energetyczną ścieżką przez ogród
Na równowagę w ogrodzie wpływa przede wszystkim roślinność, a także powierzchnia, po której się poruszamy. W ogrodzie feng shui szczególnie trzeba zadbać o ścieżki, gdyż ich kształt, szerokość oraz nawierzchnia mają wpływ na ruch energii chi. Ogrodowe ścieżki powinny delikatnie zakręcać, kierując się ku wschodowi, by nieść ze sobą pozytywną energię i spowolnić przepływ chi. Łagodnie wijące się dróżki pozwolą rozkoszować się otoczeniem, a tym samym skutecznie nas zrelaksują. Bardzo ważny jest także materiał, z którego są wykonane.– Z powodzeniem można tu stosować kostkę brukową, która jest naturalnym i bardzo plastycznym materiałem, dzięki czemu umożliwia dowolne kreowanie otoczenia. W ogrodzie feng shui zaleca się stosowanie symetrycznych kształtów, gdyż nieregularna forma może wprowadzać pewną niestabilność. Zakola oraz kręte ścieżki można łatwo tworzyć, używając kostek w kształcie trapezu. Doskonale w tym celu sprawdzą się przypominające kamień granitowy kostki Piccola z linii Libet Decco – Elegante, które wprowadzą do ogrodu element luksusu i elegancji. Ponadto ich naturalne kolory, np. solaro, granito czy tramonto pięknie podkreślą ogrodową zieleń. Jest to szczególnie istotne w ogrodzie feng shui, gdyż stonowane barwy pozytywnie wpływają na emocje – dodaje Joanna Kowalik-Siedlecka, architekt firmy Libet. – Starannie dobrane, będą harmonizowały ze sobą. Kolory nawierzchni nie powinny dominować nad roślinnością, a jedynie ją podkreślać. Z zielenią, która jest podstawowym kolorem w ogrodzie, bardzo dobrze współgrają odcienie beżu. Dlatego ciekawym zabiegiem będzie zastosowanie trapezowatych kostek Romano z linii Libet Antico, które naturalnie wkomponują się w charakter otoczenia. Dzięki łukom w ogrodzie feng shui możemy czerpać z naturalnego otoczenia to, co najlepsze. Proste linie spowodują jednak, że energia chi przepłynie zbyt szybko. Można temu zaradzić, stosując różne elementy dekoracyjne – posągi, figurki, rzeźby. Przepływ energii chi można spowolnić, np. umieszczając donice z kwiatami lub sadząc wzdłuż prostych linii rośliny o zwisających pędach.

Bogactwem płynąca woda

Ogród według feng shui - zdjęcie 3Woda dostarcza ogrodowi energii, a także wzmacnia pozytywnie sferę związaną z finansami. Dlatego warto pomyśleć o stawie, oczku wodnym czy fontannie, które są żywiołem wody. Pamiętajmy jednak, że najkorzystniejszą energię niesie woda powoli płynąca ze wschodu. Według filozofii feng shui żaden żywioł nie powinien dominować. Dlatego jeśli nasz ogród położony jest w pobliżu szybko płynącej wody, aby spowolnić przepływ energii chi, można zastosować żywioł ziemi, który ją osłabi. – W tym celu warto dodać element z kamienia symbolizujący ten żywioł. W ogrodzie zaprojektowanym zgodnie z feng shui doskonale sprawdzą się kostki obijane z grupy Antico, które dzięki procesowi postarzania odwzorowują naturalny kamień. Dodatkowo pięć różnej wielkości trapezów umożliwia tworzenie niezbędnych w ogrodzie feng shui łuków i wijących się ścieżek. Kostki brukowe symbolizują żywioł ziemi, dlatego można ich używać tam, gdzie go brakuje lub dla osłabienia innego żywiołu, np. w otoczeniu niewielkiej fontanny lub oczka wodnego – wyjaśnia Joanna Kowalik-Siedlecka.

Ogrodowy relaks
Ogród w stylu feng shui daje radość i poczucie bezpieczeństwa. To miejsce relaksu i odpoczynku, dlatego warto wygospodarować w nim miejsce na grill, patio czy taras, gdzie będziemy mogli spotkać się z rodziną i znajomymi, przyjemnie spędzić czas. Wybór tego miejsca nie może być przypadkowy. Zgodnie z zasadami wschodniej sztuki aranżacji ogrodów, idealnym miejscem na taras czy grill jest północny zachód. Takie umiejscowienie sprawi, że ludzie będą wobec nas przyjacielscy i pomocni. Jeśli zależy nam na zbudowaniu pomyślności w związkach uczuciowych, odpowiednią stroną na taras będzie południowy zachód. Pamiętając o zachowaniu równowagi między pierwiastkami jin i jang w ogrodzie, możemy stworzyć patio na bazie koła, które będzie wzmacniało jin lub na bazie kwadratu, które związane jest z męskim pierwiastkiem jang. Wybór powinien zależeć od tego, której siły brakuje w naszym ogrodzie. Takie eleganckie patio z łatwością można stworzyć, wykorzystując gotowe zestawy płyt Libet Impressio, które dostępne są w pakietach na bazie koła lub prostokąta. Dzięki nim uzyskamy niebanalne nawierzchnie o strukturze naturalnego kamienia. Dodatkowo naturalne kolory płyt Impressio pozwolą na harmonijne połączenie nawierzchni z kolorystyką otoczenia.

Oceń artykuł
3,60 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Redakcja

Źródło: Libet

Polecamy Ci również

Zobacz także