Ogrzewanie domu i technologie bezprzewodowe – na które warto posatwić?

0
ogrzewanie domu

Ogrzewanie domu to rzecz, która spotyka każdego. Niestety może to generować spore koszty, a także przyczyniać się do złego wpływu na środowisko. Jednocześnie spotykamy się coraz częściej z nowoczesnymi technologiami bezprzewodowymi.  Rozmowa przez telefon, bluetooth, a nawet coraz bardziej popularne słuchawki bezprzewodowe. Czy da się takie technologie zastosować w ogrzewaniu? Jakie korzyści niosą technologie bezprzewodowe w ogrzewaniu domu?

Ogrzewanie domu jako generator największych kosztów

Przez położenie geograficzne Polski, potrzeba ogrzewania domu rozciąga się aż przez 7 miesięcy. Przez ten fakt na samo ogrzewanie przeznaczamy 70-80 procent wydatków eksploatacyjnych. Wynika to z przestarzałych systemów ogrzewania, ogromnych strat ciepła i ciągłego wzrostu cen. Niestety w naszym kraju nadal dominuje używanie paliw kopalnych.

 Co przyczynia się także do zanieczyszeń ekologicznych. Palenie węglem powinno być zmniejszana, zwłaszcza przez fakt europejskich regulacje. To właśnie te przepisy przekonują ludzi do inwestowania w nowoczesne technologie ogrzewania. Według szacowań w II połowie dwudziestego wieku zużywaliśmy ponad 150 kWh/m2 energii do ogrzewania, obecnie w gospodarstwach domowych zużycie szacuje się na poziomie 70 - 100 kWh/m2. W przyszłości zużycie to ma wynieść 5-15 kWh/m2 co jest ogromnym spadkiem.

Nowoczesne technologie w ogrzewaniu

Nowoczesne technologie w ogrzewaniu domu w głównej mierze składają się z bezprzewodowych rozwiązań. Ogrzewanie odbywa się przy użyciu kotłów, którymi można zarządzać poprzez sterowniki bezprzewodowe. Przykładem takiego sterownika może być sterownik do pieca gazowego wifi. Dzięki niemu możemy zdalnie kontrolować pracę kotła gazowego, kotła elektrycznego oraz innych urządzeń grzewczych, które działają na zasadzie rozwarcia/zwarcia styku. Taki bezprzewodowy sterownik nadaje nowy komfort i możliwości dla użytkownika. Na rynku mamy także dostępne bezprzewodowe rozwiązania w obszarze regulatorów temperatury.

 Przykładem może być tygodniowy bezprzewodowy programowany regulator temperatury salus 091flrf v2. To termostat, który daje nam możliwość regulacji temperatury danego pomieszczenia, dodatkowo daje opcje dostosowania temperatury to tryby dnia osoby. Podczas gdy nas nie ma w domu możemy ustawić niższe temperatury, natomiast po powrocie możemy ustawić ogrzewanie, dzięki czemu wrócimy do ciepłego domu. Całość zbudowana jest z nadajnika i odbiornika. Nadajnik powinniśmy przymocować przy kotle przy użyciu kabla dwużyłowego, a odbiornik możemy powiesić na ścianie lub postawić na półce. Ten termostat jest prosty również w montażu, a w urządzeniu mamy 9 różnych programów od podstawowych funkcji jak grzanie i chłodzenia do trzystopniowej skali temperatury czyli dziennej, nocnej i przecwizamrożeniowej.

Ogrzewanie domu za pomocą systemów ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe możemy podzielić na dwa rodzaje: ogrzewanie podłogowe wodne i ogrzewanie podłogowe elektrycznie. Decydując się na jedno z tych rozwiązań powinniśmy pamiętać, że przy wyborze ogrzewania wodnego koszt elementów do niego potrzebnych będzie wyższy niż instalacji elektrycznych. Z drugiej strony energia elektrycznie jest również droga. Tak więc finalnie koszty będą podobne, lecz na dłuższą metę podłogówka jest opłacalna. Takie ogrzewanie zapewnia domownikom większy komfort i mniejsze zużycie energii niż przy tradycyjnych grzejnikach.

 Dzięki takiemu rozwiązaniu temperatura w pokoju jest równomiernie rozprowadzona, nie widać też grzejników co dodaje waloru estetycznego. Decydując się na takie rozwiązanie możemy także zainwestować w bezprzewodowy sterownik do podłogówki jak np.: listwa tech l8. Sterownik ten umożliwia nam kontrolę ogrzewania podłogowego za pomocą sieci wi-fi, co daje nam ogromny komfort użytkowania. Sterować możemy tak naprawdę z każdego miejsca w budynki dostosowując temperatury w różnych pomieszczeniach. Sterowniki bezprzewodowe z pewnością ułatwią i usprawnią zarządzanie ogrzewaniem w każdym gospodarstwie domowym.

 

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Polecamy Ci również

Zobacz także