Ogrzewanie elektryczne nie musi być drogie

Ogrzewanie elektryczne nie musi być drogie - zdjęcie 1Na rynek wchodzi nowy model grzałki do grzejnika KTX 4, który do minimum ograniczył zużywanie energii elektrycznej oraz dostarcza wiele nowych niespotykanych do tej pory funkcji.

Po pierwsze – funkcjonalność
Powszechnie znane są atuty montażu grzałki w grzejniku. Podstawowe jej zastosowanie sprowadza się do dogrzewania pojedynczych pomieszczeń (najczęściej łazienki) poza okresem grzewczym np. żeby dogrzać pomieszczenie w czasie kąpieli dziecka oraz jako suszarka.

Nowy model grzałki KTX 4 dostarcza dużo możliwości, które odpowiadają na znacznie więcej potrzeb. Wbudowana funkcja suszenia daje możliwość nastawienia czasu grzania od 1 do 4 godzin. Co więcej możemy ustawić temperaturę grzania w pięciostopniowym zakresie od 30 do 60oC. Dzięki tej funkcji użytkownik sam decyduje jak długo i z jaką mocą mają być suszone zawieszone rzeczy. Grzałka ma ponadto wbudowany licznik czasu pracy, dzięki czemu możemy w bardzo łatwy sposób obliczyć rzeczywisty koszt poboru energii.

Zaletą grzałki jest uniwersalny system łączenia Terma-SPLIT. Dzięki niemu możemy w dowolnym momencie wyjąć sterownik grzałki np. na czas remontu lub chcąc wymienić grzałkę na inny model z oferty. Inną zaletą systemu jest możliwość zakupienia samego elementu grzejnego, a w późniejszym okresie dokupienie odpowiadającego sterownika.

Ogrzewanie elektryczne nie musi być drogie - zdjęcie 2

Grzałka KTX 4 może funkcjonować samodzielnie lub z zewnętrznym programatorem IR. Zewnętrzny programator IR to osobne urządzenie, które łączy się ze sterownikiem za pomocą podczerwieni. Może być umieszczony w dowolnym miejscu w łazience (niezależne źródło zasilania – baterie) obsługując wszystkie funkcje grzałki. Dzięki programatorowi IR zwiększa się funkcjonalność grzałki. Programator ma wbudowany czujnik temperatury. Dzięki niemu możemy nastawić i utrzymywać stałą temperaturę w pomieszczeniu. Dodatkowa funkcja zaawansowanego timera umożliwia pełną kontrolę i wielostrefowe zarządzanie czasem i temperaturą. Programator ma także automatyczną funkcję ekonomicznej i komfortowej temperatury grzania, pomiędzy którymi w bardzo łatwy sposób można się przełączać.

Ogrzewanie elektryczne nie musi być drogie - zdjęcie 3Po drugie – oszczędność energii
Grzałki elektryczne najczęściej kojarzone są z drogą formą utrzymania luksusu niż z metodą zapewnienia sobie podstawowego komfortu cieplnego. Energia elektryczna w polskich realiach gospodarczych nie należy do najtańszych i póki co nie warto nikogo namawiać na zamianę sprawnej instalacji wodnej c.o. na elektryczną. Jednak najważniejszą zaletą urządzeń elektrycznych jest to, że stanowią pojedyncze, punktowe źródło ciepła i w odróżnieniu od pozostałych elementów jakiejkolwiek sieci grzewczej (w mieszkaniu, budynku, czy osiedlu) nie generują żadnych kosztów związanych z przesyłem energii.

Grzałka KTX 4 wyposażona jest w układ regulacji mocy, ale także dokładnie określa czas w jakim energia będzie pobierana. W trybie ciągłym pracuje tylko w pierwszym, zazwyczaj krótkim okresie, potrzebnym do nagrzania grzejnika. Kiedy to nastąpi grzałka włącza się już tylko na bardzo krótkie odcinki czasu, potrzebne do utrzymania zadanej temperatury. W tym okresie pracy faktyczne zużycie energii spada zazwyczaj do około 30% poziomu zużycia nominalnego (źródło: badania własne). Grzałka ma także licznik czasu pracy urządzenia. W prosty sposób można się przekonać ile czasu grzałka pobierała prąd. Np. wysuszenie ręcznika na grzejniku zasilanym grzałką 300 W trwające 1 godzinę wymagało pracy grzałki zaledwie przez 20 minut. Znając cenę jednostki energii elektrycznej można z łatwością obliczyć koszt takiej operacji. Jest to kilkakrotnie mniej niż wysprzątanie pokoju przy użyciu odkurzacza elektrycznego.

Dzięki współpracy grzałki z programatorem IR grzałka KTX 4 ma możliwość zarządzania czasem i temperaturą zewnętrzną w pomieszczeniu. Znaczy to, że możemy ustawić optymalną temperaturę grzania w łazience – 25oC np. od godziny 7.00 do 8.00 oraz od 19.00 do 21.00, a temperaturę ekonomiczną na 19oC w pozostałym okresie. Programator ma także funkcję szybkiego odręcznego włączania opcji ekonomicznej i komfortowej. Poprzez świadome, konsekwentne działanie mamy kontrolę i udział w rzeczywistym zużyciu energii. Zachowując wszystkie zalety grzałki oszczędzamy dużo więcej energii.

Po trzecie – łatwa instalacja
Do niedawna podłączenie grzałki do grzejnika w sieci centralnego ogrzewania było bardzo uciążliwe. Mimo korzyści z możliwości korzystania z grzejnika poza sezonem grzewczym niewiele osób decydowało się na jej zakup. Wiązało się to z zaawansowanymi i kosztownymi pracami dodatkowymi takimi jak: konieczność przeróbek instalacji, zastosowanie trudnych do zdobycia na polskim rynku specjalnych zaworów, a także w najbardziej popularnych i dostępnych wariantach podłączenia grzałki za pomocą trójnika – niezadowalająca estetyka podłączenia. Terma Technologie proponuje rozwiązania, które niwelują powyższe problemy. W ofercie mamy m.in. zawór zintegrowany-odcinający. Umożliwia on podłączenie grzałki do grzejnika bez konieczności zmiany instalacji c.o. Montaż grzałki przez zawór zintegrowany-odcinający wykonujemy "na powrocie" wody instalacyjnej z grzejnika (rysunek 1). Do kolektora grzejnika wkręcamy zawór zintegrowany-odcinający. Od dołu podłączamy grzałkę, natomiast do drugiego króćca grzejnika podłączamy zawór termostatyczny.

Ogrzewanie elektryczne nie musi być drogie - zdjęcie 4
Możliwe jest podłączenie grzałki bezpośrednio do grzejnika. Stosujemy wówczas zawór z rurką zanurzeniową (rysunek 2), który umożliwia obsługę zasilania i powrotu czynnika grzewczego poprzez jeden otwór w grzejniku lub popularny zawór 50 mm w osi (rysunek 3). Kupując nowy, czy też wymieniając stary grzejnik nie musimy od razu kupować również grzałki – wystarczy mieć to na uwadze i dobrze zaplanować podłączenie grzejnika do instalacji, a planowany otwór na grzałkę zaślepić korkiem ½' lub elementem grzejnym z systemu Terma-SPLIT.

Oceń artykuł
3,33 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Redakcja

Źródło: Terma Technologie

Polecamy Ci również

Zobacz także