Ogrzewanie mieszkania na poddaszu

Ogrzewanie mieszkania na poddaszu

Optymalna grubość izolacji i jej prawidłowe wykonanie nie zapewnią zimą wystarczającego ciepła na poddaszu. Trzeba jeszcze wybrać sposób na ogrzanie pomieszczeń.

Bywają takie sytuacje, kiedy na poddaszu musi znaleźć się miejsce na kocioł grzewczy. Producenci urządzeń grzewczych nadają nowoczesne formy zaawansowanym technologiom i energooszczędnym rozwiązaniom. Kotły wyglądają ładnie i nowocześnie, nic więc dziwnego, że coraz częściej urządzenia tego typu biorą udział, obok przedmiotów sztuki użytkowej, w konkursach promujących dobre wzornictwo. Nie ma więc potrzeby, aby je skrzętnie ukrywać, tym bardziej, że nie zawsze jest na to miejsce. Nowoczesne kotły produkowane są jako urządzenia kompaktowe, niedużych rozmiarów, a niektóre z nich przeznaczone są do zabudowy – można więc je z powodzeniem wpasować w zabudowę z szafek lub umieścić we wnęce. Widoczny kocioł nie zepsuje aranżacji wnętrza, a przeciwnie – może stać się ciekawym, przykuwającym wzrok „meblem”. Nie ma też obaw, że jego praca będzie uciążliwa – nowoczesne kotły pracują wyjątkowo cicho. Jeśli zastanawiamy się nad modelem kotła, wybierzmy kondensacyjny – technika kondensacji jest obecnie najoszczędniejsza.

mieszkanie na poddaszułazienka na poddaszu

Grzejniki pod dachem
Ciepło na poddaszu generują najczęściej tradycyjne grzejniki płytowe, ale ponieważ jego przestrzeń  rządzi się swoistymi prawami, proponowane są też inne, pomysłowe rozwiązania.
Grzejniki dobrze jest instalować na ścianach zewnętrznych budynku, najbardziej wychłodzonych, najlepiej pod oknami. Grzejniki tworzą wówczas kurtynę powietrzną w miejscach, gdzie straty ciepła są największe. Napływające przez ewentualne nieszczelności chłodne powietrze, zostaje bezpośrednio ogrzane przez grzejnik i krąży we wnętrzu już jako ciepłe. Zapewnia to w miarę równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniu.
Możliwość montażu grzejników pod oknami uzależniona jest od wysokości ścianki kolankowej. Jeśli ma ona co najmniej 80 cm wysokości (takie ścianki projektuje się najczęściej, aby zapewnić wygodną przestrzeń mieszkalną), instaluje się przeważnie tradycyjne grzejniki płytowe. Ich konstrukcję stanowią zgrzane ze sobą płyty stalowe, tworzące kanały przepływu wody grzejnej. Górna powierzchnia grzejników przykryta jest najczęściej osłoną typu "grill", a boczne ich krawędzie zabudowane są specjalnymi osłonami. Grzejniki standardowo produkowane są z czterema króćcami przyłączeniowymi. Tradycyjnie były one zasilane z boku, ale obecnie, w nowych domach przeważnie montuje się grzejniki zasilane od dołu, ze zintegrowanym przyłączem. Ten rodzaj podłączenia jest niewidoczny, a zatem estetyczny – rury przyłączeniowe doprowadza się ze ściany wprost do zespołu, w którym jest wkładka zaworowa. W połączeniu z głowicą termostatyczną reguluje ona dopływ wody do grzejnika, a przez to temperaturę otoczenia w jego pobliżu. Powierzchnia grzejników płytowych jest najczęściej lekko profilowana, ale dostępne są również modele zupełnie gładkie, wyglądające nieco nowocześniej. Można kupić grzejniki o wysokości 20-90 cm i długości od 40 cm do nawet 3 m. Modele wąskie są dobrym rozwiązaniem w przypadku poddasza o niskich ściankach kolankowych. Takie grzejniki przystosowane do zawieszenia na ścianie lub mocowania na specjalnych stojakach podłogowych. 

pokój na poddaszuGodne polecenia na poddasze są także typowe grzejniki konwektorowe. Ciepło oddają przez konwekcję – powietrze krążące w pomieszczeniu nagrzewa się owiewając grzejnik. Polecane są głównie do pomieszczeń z dużymi przeszkleniami sięgającymi prawie samej ziemi, ale z powodzeniem można je zastosować na poddaszu, zwłaszcza w sytuacji, kiedy ścianka kolankowa ma minimalną wysokość. Grzejniki konwektorowe dostępne są bowiem już w wysokości od 7 cm.

Wybierając grzejniki warto pamiętać, że będą one widocznym, stałym elementem wyposażenia wnętrza. Dobrze jest zatem zdecydować się na takie, które oprócz swojej podstawowej funkcji, jaką jest dostarczanie ciepła, będą stanowiły również jego ozdobę. Na poddaszu, zwłaszcza tym stylizowanym, z widocznymi elementami drewnianej konstrukcji, z pewnością dobrze będą się prezentować nowoczesne, radiacyjno-konwekcyjne grzejniki żeberkowe. Zbudowane są z członów wykonanych z profili i rur stalowych o zaokrąglonych krawędziach, połączonych ze sobą trwałym, niewidocznym spawem. Występują w segmentach kilkuelementowych, które można łączyć, uzyskując określoną długość. Mimo swojej budowy są łatwe do utrzymania w czystości.

Zupełnie proste, futurystyczne w formie są ażurowe grzejniki zbudowane z płaskich profili pionowych. Można je wykorzystywać na wiele sposobów, np. jako ażurową ściankę działową. Na poddasze warto wybierać niecodzienne rozwiązania, np. grzejniki ścienne specjalnie przeznaczone na ściany o skośnym przebiegu, dopasowane do geometrii dachu.

A może z kominkiem?
Jeśli adaptujemy poddasze w budynku wielorodzinnym, możemy mieć problem z instalacją kominka – przepisy dotyczące warunków montażu są dość restrykcyjne (własny przewód dymowy, doprowadzenie powietrza, odpowiednia kubatura pomieszczenia), a jeśli budynek ma więcej niż 4 kondygnacje – jest to niemożliwe. W budynkach jednorodzinnych z poddaszem użytkowym kominek zazwyczaj montowany jest na parterze, choć zawsze można się pokusić o zaprojektowanie kominków na obu kondygnacjach. 

poddasze z kominkiemkominek na poddaszu
W sytuacji kiedy adaptujemy poddasze nieużytkowe na cele mieszkalne w budynku jednorodzinnym lub wielorodzinnym (o niskiej zabudowie, poniżej 4 kondygnacji), i chcemy zainstalować kominek, powinniśmy na początku sprawdzić przede wszystkim konstrukcję i nośność stropu. Pamiętajmy, że kominek wraz z obudową może ważyć nawet 500 kg. Strop musi więc być na tyle wytrzymały, aby przenieść takie obciążenie. Ponadto przewód dymowy, liczony od wlotu do wylotu, musi mieć długość co najmniej 2 m, co nie zawsze jest możliwe do spełnienia. Warto jednak rozważyć instalację kominka na poddaszu. Wiąże się on bowiem nie tylko z możliwością ogrzewania mieszkania niewielkim kosztem. Kominek to ważny element dekoracji wnętrza, tworzy nastój i wyjątkową atmosferę.

Oceń artykuł
5,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Marta Balcerowska

Zdjęcia: Fakro, Koperfam, Velux, Viessmann

Polecamy Ci również

Zobacz także