Ogrzewanie podłogowe - wodne czy elektryczne?

Ogrzewanie podłogowe - wodne czy elektryczne?

Czy możliwe jest, aby w naszym domu panowała zawsze idealna temperatura, aby ciepło było tam, gdzie jest najbardziej potrzebne, a nasi bliscy czuli się przytulnie i bezpiecznie?

ogrzewanie podłogoweIle razy wracając do mieszkania w chłodne jesienne wieczory trzeba było ubrać dodatkowy sweter i ciepłe kapcie, marząc, by włączyli wreszcie centralne ogrzewanie? Wtedy często sięgaliśmy po „słoneczka” i „farelki” aby trochę dogrzać pomieszczenie, a płacąc rachunek za prąd przeklinaliśmy w duchu, naszą rozrzutność. Czasy się zmieniły, a chłodne wieczory nie muszą już nikogo przyprawiać o ból głowy. Rozwiązanie jest jedno – ogrzewanie podłogowe, które można uruchomić ręcznie lub automatycznie. Tylko który system wybrać? Elektryczny czy wodny? Jeśli zależy nam na krótkim czasie nagrzewania pomieszczenia oraz prostym i szybkim montażu to powinien to być system zasilany elektrycznie. A co z rachunkami za prąd, niezawodnością i bezpieczeństwem użytkowania? Odpowiedzią na to pytanie jest system grzewczy oparty na samoregulujących przewodach grzejnych.

przewody samoregulująceZasada działania przewodów samoregulujących Raychem polega na automatycznym dostosowaniu mocy grzewczej do zmian temperatury otoczenia. Zewnętrzna powłoka przewodu, oplot i wewnętrzna izolacja zapewniają mechaniczną, chemiczną i elektryczną ochronę, natomiast proces samoregulacji zachodzi w rozgrzewającym się rdzeniu przewodu. Jeżeli obniża się temperatura otoczenia to rdzeń przewodu mikroskopijnie się kurczy i ilość przewodzących ścieżek elektrycznych w rdzeniu zwiększa się. Wytwarzana jest większa ilość ciepła. Odwrotna sytuacja ma miejsce gdy temperatura otoczenia wzrasta – wtedy ilość ścieżek elektrycznych się zmniejsza. Wytwarzana jest mniejsza ilość ciepła.

Samoregulujący przewód grzejny dostosowuje swoja moc grzewczą na długości całego przewodu.
Stosując samoregulujące rozwiązania grzewcze mamy następujące wymierne korzyści:

przewody grzejne1. Bezpieczeństwo: nie ma możliwości przegrzania przewodu, a przewody mogą być układane bardzo blisko siebie

2. Energooszczędność: w połączeniu z termostatem jest to najbardziej efektywny system grzewczy

3. Wytrzymałość mechaniczna: możemy dowolnie aranżować przestrzeń w ogrzewanym  pomieszczeniu, przestawiać ciężkie meble bez obawy uszkodzenia systemu grzewczego.

4. Uniwersalność: system samoregulujący może być stosowany do wszystkich nawierzchni: nie tylko płytek ceramicznych, ale również podłóg drewnianych i z laminatów.

Samoregulujące przewody mają oczywiście więcej zastosowań: używa się ich do ochrony przed zamarzaniem, śniegiem i mrozem w zimie. Są układane pod podjazdami, rampami i chodnikami, zapewniając stały dostęp do budynku. Służą również do ogrzewania dachów, rynien i rur zachowując ich stałą drożność przez cały rok. Niewidzialny, inteligentny i oszczędny system grzewczy Raychem? Tak, to doskonałe rozwiązanie!

zasada działania ogrzewania podłogowego

1.W ciepłe dni słońce ogrzewa podłogę przy oknie: przewód obniża swoją moc grzewczą
2. Blisko drzwi i okien występują zimne strefy: przewód zwiększa swoją moc grzewczą
3. Pod dywanem występuje mniejsze zapotrzebowanie na ciepło: przewód obniża swoją moc grzewczą

Oceń artykuł
4,00 / 7 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Tyco Thermal Controls Polska/Raychem

Opracowanie: Marta Balcerowska

Polecamy Ci również

Zobacz także