Ogrzewanie sypialni

Ogrzewanie sypialni

Aby zapewnić sobie zdrowy sen, musimy zadbać o odpowiednią temperaturę w sypialni. Nie bez znaczenia pozostaje także właściwy poziom nawilżenia powietrza oraz skuteczna wentylacja.

kaloryfer pod oknem w sypialniAby nasza sypialnia była miejscem wypoczynku, sprzyjającym relaksowi, warto również zadbać o jej wystrój. Idealnym rozwiązaniem łączącym estetykę z funkcjonalnością jest grzejnik dekoracyjny.

Gdzie zamontować grzejnik?

Miejsce montażu urządzenia grzewczego w sypialni powinno pokrywać się z tym,
w którym występują największe straty ciepła - najczęściej pod oknami. Takie rozwiązanie zapewnia optymalną cyrkulację powietrza, gdyż ciepłe powietrze nagrzane przez grzejnik przemieszcza się ku górze, gdzie miesza się z chłodnym powietrzem napływającym od okien, a następnie równomiernie rozchodzi się po całym pomieszczeniu. Grzejników nie można zastawiać meblami (a więc kaloryfer nie powinien znajdować się za łóżkiem), ponieważ utrudnia to swobodny ruch powietrza i równomierne nagrzewanie się pomieszczenia.

Właściwa temperatura w sypialni

Temperatura w miejscu, w którym śpimy, powinna być o ok. 2°C niższa niż w pozostałych pokojach. W ciągu dnia, kiedy jesteśmy w pracy lub spędzamy czas w innych pomieszczeniach, warto jest obniżyć temperaturę w sypialni, by uniknąć kosztów. Trzeba przy tym pamiętać, że temperatura
w sypialni dziecka powinna być nieco wyższa, niż w sypialni rodziców.

grzejnik w sypialniKupując kaloryfer wybierzmy taki
z termostatem, ułatwi to regulację temperatury do naszych upodobań i potrzeb. Obniżenie temperatury nawet o 1°C może ograniczyć zużycie energii aż o 5 procent.

Wilgotność powietrza

Optymalna wilgotność powietrza
w mieszkaniu do 40-50 procent. Jest to poziom właściwy zarówno dla naszego organizmu, jak i dla mebli i innych elementów wyposażenia. W sypialni odpowiednia wilgotność powietrza jest szczególnie ważna ze względu na komfort naszego snu. Najprostszym sposobem na podniesienie wilgotności jest zawieszenie pojemników
z wodą na kaloryferze - woda pod wpływem ciepła będzie stopniowo parować, nawilżając powietrze. Nie powinno się jednak kłaść na grzejniku np. mokrych ręczników, gdyż będą one blokowały rozchodzenie się ciepła i przyczynią się do straty energii.

Wzbogacenie wystroju sypialni

Aranżacja pokoju sypialnego powinna sprzyjać relaksowi i wypoczynkowi, dlatego powinniśmy starannie przemyśleć zarówno umeblowanie, jak i kolor ścian. Grzejnik także może spełniać funkcję dekoracyjną. - Dużym zainteresowaniem cieszy się Zehnder Excelsior – klasycznie elegancki grzejnik z naszej oferty, który daje możliwość realizacji najróżniejszych koncepcji wystroju wnętrza. Zarówno w wersji naściennej, jak i wolno stojącej jego płaskie profile i filigranowa konstrukcja sprawiają, że delikatnie oddziałuje na pomieszczenie, w którym pełni swą funkcję – mówi Jerzy Stosiek, dyrektor generalny firmy Zehnder Polska.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Korzeniecka

Źródło: Zehnder

Polecamy Ci również

Zobacz także