Okładziny na schody

Najczęściej spotykanymi schodami w naszych domach są schody żelbetowe. W przeciwieństwie np. do schodów drewnianych, wymagają wykonania okładziny. Wykończenie schodów w dużej mierze zależeć będzie od charakteru całego wnętrza.

Schody to nie ściany, które możemy
w każdej chwili przemalować, nie zakłócając przy tym życia domowników. Ponadto mają nam służyć przez wiele lat, o ile nie przez całe życie. Wybór sposobu ich wykończenia przyjmuje więc dosyć istotny wymiar. Dzięki prawidłowemu i estetycznemu wykończeniu stopnic, podstopnic oraz cokołów, będziesz cieszyć się pięknymi schodami mimo upływu czasu.

Drewno

Drewno to bardzo wdzięczny materiał do obróbki
i bardzo efektowny. Nadaje pomieszczeniom ciepła
i jednocześnie samo w sobie nie jest chłodne
w dotyku. Na okładzinę schodów najlepsze są deski z drewna litego, ale coraz większą popularnością cieszy się drewno klejone warstwowo. Drewno na schody powinno mieć maksymalnie 8% wilgotności, mieć prostolinijne usłojenie bez sęków, śladów przebarwień oraz pęknięć. Schody jako ciąg komunikacyjny są wyjątkowo narażone na zniszczenie, dlatego też drewno powinno być twarde i charakteryzować się dużą odpornością na ścieranie. Najlepiej sprawdzi się dąb, jesion, buk, klon oraz gatunki egzotyczne takie jak teak, bambus, jatoba czy merbau. Drewno świerkowe
i sosnowe sprawdzi się tylko w miejscach o niskim natężeniu ruchu. Alternatywnie można w celu zmniejszenia kosztów, wyłożyć takim drewnem podstopnice czy cokoły. Warstwa podstopnicy powinna być grubsza od podstopnicy ze względu na większe działanie szkodliwych czynników.

Płytki ceramiczne

Płytki ceramiczne są jedną z tańszych okładzin schodowych, a dodatkowo na rynku dostępnych jest wiele kolorów i wzorów. Na wykończenie schodów w domu wybiera się gres, terakotę bądź klinkier. Płytki stopnicowe muszą mieć wysoką klasę ścieralności (IV lub V) i klasę twardości równą 5-6
w skali Mohsa oraz właściwości antypoślizgowe. Na podstopnicach płytki mogą mieć już niższe parametry. Płytki, które nie mają właściwości antypoślizgowych, powinno się zaopatrzyć w specjalne listwy bądź paski niwelujące ryzyko poślizgu. Wyglądają one jednak mało estetycznie i chociażby ze względu na to warto zainwestować w płytki o takich właściwościach.
Do obłożenia schodów można zastosować specjalne płytki schodowe, a więc wyprofilowane na stopnice i podstopnice, listwy narożnikowe i cokołowe lub zwykłe płytki. Gotowe elementy schodowe są najprostszym rozwiązaniem, ale z reguły maja ograniczoną ilość jednolitych kolorów. Jeżeli jednak wybierzesz zwykłe płytki, najlepiej aby miały szerokość większą lub równą szerokości stopnicy. Dzięki temu będzie można ładnie je dociąć i spasować.
Płytki ceramiczne są łatwe w utrzymaniu czystości. W przypadku płytek leżących blisko wejścia warto zastosować płytki odporne na działanie środków chemicznych.

Kamień

Najczęściej wybieranym kamieniem do wykończenia schodów wewnętrznych jest marmur. Wynika to z szerokiej gamy kolorystycznej tego kamienia i zróżnicowanych struktur. Bazalt, twardy piaskowiec oraz trawertyn to następne w kolejności kamienie stosowane na okładzinę schodów. Należy jednak pamiętać, że w przypadku trawertynu, wszystkie jego naturalne pory powinny być zaszpachlowane specjalną masą. Jak łatwo się domyśleć, wapienie z uwagi na dużą porowatość są w tym wypadku odradzane. Do wykończenia schodów stosuje się także granit, ale jest to kamień, który nie każdy zaakceptuje przez zimną powierzchnię, chłodne barwy oraz masywny wygląd obłożonych nim schodów.
W przypadku kamienia polerowanego, należy zadbać o antypoślizgowe zabezpieczenie wszystkich stopni na brzegach. Podobnie jak w przypadku schodów zewnętrznych, tak schody wewnętrzne wyłożone kamieniem powinno się impregnować co rok lub kilka lat w celu ochrony przed trwałymi zabrudzeniami. Należy do tego używać tylko specjalnych środków, których skład nie wpływa na zabarwienie danego kamienia. Na rynku dostępne są płytki okładzinowe grubości 8 mm, które przykleja się do surowych stopni.

Wykładzina podłogowa

Jest to chyba najtańsza metoda na okładzinę schodów wewnętrznych. Wykładzina jest miękka
w dotyku, nie daje uczucia chłodu, wygłusza kroki i łatwo się układa. Ponadto występuje praktycznie w każdym kolorze i może mieć przeróżne wzory i desenie. Wykładzina w porównaniu z innymi okładzinami, potrafi w pewnym stopniu zamortyzować upadek ze schodów, co może mieć znaczenie, kiedy wśród domowników znajdują się dzieci i osoby starsze. Na okładzinę schodów stosuje się wykładzinę z tworzywa sztucznego lub dywanową. Obie mocuje się w ten sam sposób – bezpośrednio do betonu za pomocą specjalnych klejów.
Mimo to tendencja do stosowania tego typu okładziny jest raczej malejąca. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że jest nietrwała, łatwo się niszczy, a ponadto jest uciążliwa w czyszczeniu. Wykładzina dywanowa nie przyciągają co prawda kurzu, lecz nie jest również odporna na wodę przez co może zmienić swój kształt i stworzyć sprzyjające warunki np. do rozwoju grzybów. Wykładzina z tworzywa sztucznego jest bardziej odporna na wodę, co nie znaczy, że w ogóle jej nie chłonie. Z czasem staje się siedliskiem kurzu i roztoczy, co zwłaszcza dla osób skłonnych do alergii jest najgorszym rozwiązaniem.
Obecnie można spotkać się z wykładzinami, które łączą dwa powyższe rodzaje w jedną całość. Niweluje to częściowo problemy z chłonięciem wody czy przyciąganiem kurzu i poprawia jej parametry, ale nie likwiduje problemów całkowicie.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Marta Lasek

Zdjęcia: Mazer, home-designing.com, behance.net

Polecamy Ci również

Zobacz także