Okna i drzwi – wieńczą dzieło

Okna i drzwi – wieńczą dzieło

Drzwi i okna stwarzają domownikom poczucie komfortu, wśród gości, sąsiadów
i przechodniów budzą podziw, są zabezpieczeniem przed włamywaczami, dlatego powinny być nie tylko ładne, ale mocne i trwałe.

drzwi wewnętrznePrzy wyborze drzwi wejściowych i okien warto skorzystać z oferty jednej firmy, co gwarantuje jednolitość, jeśli chodzi o styl i materiał, a także jakość, a w przypadku jakichkolwiek problemów oszczędza bieganiny od producenta do producenta. Wydaje się, że rynek tej branży nie stwarza żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o wybór, jednak nie oznacza to, że go ułatwia.

Nic na chybcika

Zamykanie otworów w budynku to niemały wydatek, dlatego warto poświęcić temu trochę czasu, nie zwlekając do zakończenia budowy. Realizacja stolarki na miarę może potrwać nawet trzy miesiące. Zwymiarowanie otworów drzwiowych i okiennych najbezpieczniej zlecić firmie, w której składamy zamówienie na stolarkę.

Architektom trudno wyobrazić sobie, że otwory okienne i drzwiowe mogą mieć przypadkowe rozmieszczone. A jednak... Niejednokrotnie można zobaczyć domy, w których umiejscowienie okien i drzwi nie współgra z całością bryły elewacyjnej. Zmian w rozmieszczeniu oraz wielkości okien i drzwi nie można dokonywać na własną rękę – bez zgody wykonawcy projektu. Poza tym zmiany przeprowadzone w ostatniej chwili mogą spowodować złe zwymiarowanie (murarz liczy co do centymetra, a stolarz z dokładnością co do milimetra) i potrzebę domurowywania.

drzwi pokojoweFunkcje okien i drzwi
Poza funkcją estetyczną i zabezpieczającą przed nieproszonymi gośćmi, zadaniem okien i drzwi jest ochrona przed zimnem i hałasem. Ramy okienne wypełnia się szybami zespolonymi – jedno- lub dwukomorowymi, wstawiając między nimi ramy dystansowe oraz wypełniając gazem szlachetnym bądź suchym powietrzem. Szyby w oknach mogą być niskoemisyjne – wówczas chronią przed ucieczką ciepła na zewnątrz mieszkania, absorpcyjne, czyli ograniczające nagrzewanie pomieszczeń, dźwiękochłonne, a nawet samoczyszczące, ale im więcej właściwości mają okna, tym wyższa ich cena. Do parametrów podawanych przez producentów okien należy współczynnik U określający przenikanie ciepła.

żaluzje okienneGra światłem
Choć na polu stolarki otworowej można naprawdę zabłysnąć – m.in. jej kształtem, kolorem, materiałem, rozmieszczeniem, wielkością – nie można pominąć kilku zasad przy jej tworzeniu. Właściwie zaprojektowana wpływa nie tylko na wygląd elewacji, ale również wnętrz.
Światło – zapalone lub zgaszone, okna – zamknięte, otwarte lub uchylone, okiennice – zamknięte lub otwarte, rolety – podniesione lub opuszczone, to wszystko sprawia, że dom zmienia się na zewnątrz. Wewnątrz mieszkania czy domu należy wziąć pod uwagę naturalne światło, określając funkcje pomieszczenia. Zupełnie inny rodzaj światła i jego natężenia potrzebny jest w miejscach przeznaczonych do odpoczynku i pracy. Nie bez znaczenia jest widok za oknem. W pomieszczeniu o funkcji wypoczynkowej lepiej spoglądać na zieleń niż ruchliwą ulicę. Gdy za oknem jest trzepak lub parking ograniczmy szybę.

Ilość światła jest zależna nie tylko od rozmiarów okien, ale także ich liczby. Jedno okno nie dostarczy tyle światła, ile potrzeba do dużego pomieszczenia, dlatego jego kraniec nie będzie dobrym miejscem na stół czy biurko. Dużo okien w niewielkim wnętrzu owszem doskonale je doświetli, ale pojawi się problem z ustawieniem mebli. Równomierne światło uzyskuje się przez umieszczenie okien nie tylko w jednej ścianie pomieszczenia. Taki efekt daje również okno w dachu.

Ogromna tafla szklana bez podziałów powiększa optycznie pokój, sprawia, że ogród wchodzi do wnętrza, a od zewnątrz szyba wygląda jak lustro. Okna wysokie i wąskie, tzw. portfenetry – okna-drzwi, tworzą szczelinę świetlną, pozostawiając boczne ściany zaciemnione. Światło z dwóch kierunków ściąga okno narożnikowe. W pomieszczeniu, w którym przebywa się krótko, niepotrzebne są duże okna, jednak ich rozmiar nie może być mniejszy niż 1/12 powierzchni pomieszczenia. Niewątpliwie najlepiej jeśli wszystkie pomieszczenia będą słoneczne, jednak każde okno „wychodzi” na jakąś stronę świata i od tego również zależy ilość światła, co oczywiście można regulować liczebnością i rozmiarami okien, o czym była mowa wcześniej. Światło ze wschodu rozprasza się równomiernie, dlatego dobrze jeśli w tym kierunku wychodzi okno pracowni. Północne okno – dostarczające światła rozproszonego – stwarza atmosferę do odpoczynku. Okna sypialni najlepiej skierować na wschód – ranne światło może być pobudzające, a popołudniowy cień nastraja do relaksu.

drzwi drewnianedrzwi składane

drzwi do sypialnidrzwi wewnętrzne

Mankamenty i zalety wybranych materiałów
Drewno jest nadal chętnie wykorzystywane na stolarkę otworową, chociaż trudno przekonać do tego materiału osoby dobrze pamiętające „standardy” z czasów realnego socjalizmu – nagminnie paczące się ramy, łuszczącą się farbę, hałas i zimno przenikające z zewnątrz. Okna drewniane zwykle mają konstrukcję jednoramową, a ich profile – trzy warstwy drewna klejonego, co uodparnia okna na wyginanie i odkształcenia. Przy zakupie białych profili należy skorzystać z oferty uznanego producenta, zakupione od nieznanej firmy mogą zżółknąć. Okna z plastiku nie wymagają konserwacji, poza myciem wodą z detergentem.

Kilka pomysłów na okno
Okna mogą być małe i duże, wąskie i szerokie, kwadratowe, prostokątne, okrągłe, eliptyczne, poziome, pionowe, umieszczone nisko lub wysoko – możliwości są nieograniczone. Ciekawe efekty wizualne stwarza metalowa rama okienna, która „zlewa się” ze ścianą, a szyba wydaje się bezpośrednio do niej wstawiona. Ogromne wrażenie wywierają okna o dużych powierzchniach szklanych podzielonych szprosami (listewkami konstrukcyjnymi), ale choć są niewątpliwie piękne, pasujące bardziej do rezydencji niż mieszkań, jednak mało praktyczne (uciążliwe w utrzymaniu czystości). Nie mniej uwagi należy poświęcić oknom dachowym – nachylone dostarczają na poddasze więcej światła niż okno klasyczne, lukarna czy wole oko. Dawniej częstym elementem okien, choć i dzisiaj spotykanym, był lufcik. Dziś jego funkcje spełniają okna uchylne.

nietypowe kształty okienkształt okienokno okrągłe

Oceń artykuł
4,57 / 7 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Polecamy Ci również

Zobacz także