Okno w pokoju malucha

Nasz maluch potrzebuje dużo światła do zabawy, a później do nauki. Budując dom
i wybierając pokój dla naszej pociechy zadbajmy, aby był dobrze oświetlony.


okna na poddaszuokno w pokoju dziecka

Powierzchnia okien powinna stanowić minimum 1/10 powierzchni podłogi. Jeśli okna będą skierowane w różnych kierunkach – słońce w pomieszczeniu będzie operować dłużej. Często pokoje dziecięce znajdują się na poddaszu, wybierając okna połaciowe warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Kluczowy jest sposób otwierania. Okna do poddaszy VELUX najczęściej mają uchwyt otwierający w górnej części skrzydła, zatem jest on poza zasięgiem małych rączek. Jeśli chcemy mieć pewność, że okno pozostanie zamknięte, możemy wyposażyć je dodatkowo w zamek z kluczykiem.

okno dachoweookno na poddaszu

Zwykle młodsze dzieci są bardzo aktywne, rzucają w pokoju piłką lub zabawkami. Dlatego okno warto wyposażyć w energooszczędną szybę bezpieczną z powłoką łatwo zmywalną, która ma wiele zalet. Najważniejsze z nich to: ochrona przed zabrudzeniem, lepsza przejrzystość szyby podczas deszczu, większe bezpieczeństwo, podwyższona izolacja akustyczna i ochrona przed promieniowaniem UV. Bezpieczny pakiet szybowy składa się z dwóch szyb klejonych z warstwą folii w środku. Dzięki temu, w razie stłuczenia, kawałki szkła nie spadną na podłogę, ale pozostaną w ramie. Warstwa folii oraz szyby różnej grubości tłumią dźwięki dużo lepiej, zmniejszając odczuwalny hałas o 3 dB w porównaniu do standardowych okien, a w pokoju dziecka cisza podczas drzemki jest niezwykle ważna. Ponadto szyba zatrzymuje aż 95% promieniowania UV. Gdy nasze przedszkolaki rozwijają swoje zdolności artystyczne, często brudzą sprzęty farbami lub kredkami, dlatego warto kupić okna łatwe w konserwacji, jak np. okno VELUX GGU wykonane z drewna pokrywanego niezwykle odpornym na uderzenia i zabrudzenia poliuretanem. Pokoje dziecięce powinny być często przewietrzane, szczególnie przed snem. Warto zwrócić uwagę, aby okno było wyposażone w urządzenie wentylacyjne, jak np. klapa wentylacyjna.

bezpieczne okna dla dzieciokna w domu jednorodzinnym

Niezwykle ważne jest również odpowiednie wyposażenie okien. W pokojach dziecięcych ważna jest odpowiednia temperatura. Aby zapobiegać przegrzewaniu pokoju w lecie warto zainstalować na oknie markizę, którą montuje się na zewnątrz okna. Jest ona wykonana ze specjalnej siateczki, która rozprasza promienie słoneczne zanim dotrą do szyby. Wewnątrz można zainstalować roletę wewnętrzną. Najlepiej w pokojach dziecięcych sprawdzają się rolety w 100% zaciemniające wnętrze, jak VELUX DKL. Ich wielką zaletą jest to, że nawet w bardzo słoneczny dzień można stworzyć klimat przyjazny dziecięcej drzemce. Dostępne są również rolety typu 2 w 1, połączenie rolety zaciemniającej z inną roletą z półprzepuszczalnego materiału np. roleta VELUX DFD – roleta zaciemniająca z plisowaną. Stosowana z roletą zaciemniającą zamiennie roleta plisowana zapewni umiarkowaną zasłonę okna – ostre słońce nie będzie razić dziecka. Rolety są również ważną dekoracją pokoju – występują w wielu żywych kolorach i wzorach, które łatwo dobrać do wystroju wnętrza.

Oceń artykuł
4,33 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Marta Balcerowska

Źródło: Velux

Polecamy Ci również

Zobacz także