Opakowania na płyty CD

Filmy, muzyka, w końcu gry i programy komputerowe... A wszystko to na niezliczonej ilości płytach. Od lat zmianie ulega pojemność krążka, jednak sama średnica pozostaje taka sama. W łatwy sposób możemy wykorzystać tę właściwość i sprawić, by nasza multimedialna kolekcja była przechowywana w sposób bezpieczny, ciesząc jednocześnie oko właściciela.

W czym zamknąć płytę?
Najpopularniejszymi opakowaniami są plastikowe pudełka. Zapewniają one ochronę przed kurzem, wilgocią, a także zarysowaniem. Najczęściej spotykane typy to Jewel Case (o wymiarach 142 x 125 x 10 mm) i etui na dvd (190 x 135 x 14 mm). W obu przypadkach istnieją ich cieńsze odpowiedniki w wersji Slim, jak i liczne odmiany kolorystyczne.Wszystko na swoim miejscu
Pudełka zapewniają ochronę, jednak o estetyczny wygląd naszych zbiorów będziemy musieli zatroszczyć się sami. Kluczem do sukcesu jest znalezienie im odpowiedniego miejsca w pokoju.

Jeśli nasza kolekcja płyt jest wyjątkowo liczna i stale się rozrasta, powinniśmy zastanowić się nad zakupieniem specjalnego regału na dvd. Dzięki odpowiednio dopasowanym przegrodom każda płyta znajdzie dla siebie miejsce, a całość będzie się ładnie prezentować. Pamiętajmy, że wiele firm oferuje projektowanie podobnych mebli na indywidualne zamówienie. Korzystając z takiej usługi trzeba jednak liczyć się ze sporymi kosztami.

Dla osób, które posiadają ciasny pokój, z pomocą przychodzą metalowe stojaki. Nie wyglądają może tak elegancko jak drewniane meble, ale spełniają swoją rolę. Są dużo tańsze, co często przeważa o ich wyborze. Między sobą różnią się głównie kształtem, pojemnością oraz materiałem, z którego są wykonane. Ich główną wadą jest mała stabilność, dlatego najlepiej znaleźć im miejsce w mało ruchliwej części pokoju.

Wiele osób - zwłaszcza tych ceniących sobie prywatność- woli swoje skarby przechowywać w zamkniętych pudełkach, kuferkach czy też walizkach. Z powodu ich znacznego ciężaru znajdą one miejsce głównie na podłodze. Niektóre z nich wzbogacone są o zamek, chroniący nasze zbiory przed osobami trzecimi.

Zyskać na przestrzeni
Nagrywając kilka płyt w miesiącu szybko dojdziemy do wniosku, że przechowywanie każdej w osobnym pudełku to rozwiązanie mało ekonomiczne i niepraktyczne. Z pomocą przychodzą różnego rodzaju opakowania zbiorcze, których celem jest zmieszczenie jak największej ilości płyt, zajmując przy tym jak najmniej przestrzeni.

Cakebox - jest to najprostsze z możliwych opakowań zbiorczych. Płyty "nadziewamy" na plastikowy drąg, układając jedną na drugiej po czym całość zamykamy w plastikowym opakowaniu (mieszczącym nawet 100 dysków). Niestety, przechowywane w ten sposób płyty narażone są na powstawanie rys, które z biegiem czasu mogą przyczynić się do utraty danych. Ryzykowne jest więc trzymanie w takich pudełkach oryginalnych dokumentów nieposiadających kopii zapasowej.Segregatory - płyty możemy przechowywać także w osobnym segregatorze ze specjalnymi koszulkami. W ten sposób swoje zasoby archiwizuje wiele firm. Rozwiązanie to pozwala także na podczepianie płyt jako załączników do papierowych dokumentów.

Portfele – dzięki nim najważniejsze płyty będziemy mieli zawsze pod ręką. Niektóre modele mogą pomieścić ponad 100 krążków, jednak największą popularnością cieszą się te mniejsze, a bardziej poręczne. Cena najtańszych, (wykonanych z tworzywa sztucznego) zaczyna się już od 4 zł za sztukę. Oczywiście można spotkać bardziej ekstrawaganckie modele skórzane (od 25 zł) lub takie o zwariowanych kształtach (np. portfel imitujący piłkę nożną – już za 10 zł). Wybór jest tak zróżnicowany, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.


Na koniec jedna uwaga. Zanim zapadnie decyzja o sposobie przechowywania naszej kolekcji, warto pamiętać, że ta ciągle będzie się zmieniać. Mniej płyt na półce nie musi oznaczać mniejszej ilości danych. Przykładowo, przenosząc dane z dysków dvd na blu-ray zredukujemy ilość płyt do 1/5.

Oceń artykuł
4,67 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Paweł Trojanowski

Zdjęcia: IKEA, 1klik.pl, HCC Komputer, Redakcja

Polecamy Ci również

Zobacz także