Oryginalne sposoby na wykończenie podłogi

3
Posadzka z konglomeratu kwarcowego
Według najnowszych trendów w urządzaniu wnętrz podłoga nie stanowi tylko estetycznego tła dla elementów wyposażenia, ale staje się fundamentalnym elementem całej aranżacji. Na zdjęciu widać posadzkę z konglomeratu kamiennego.

W ostatnich latach jednym z najczęstszych dylematów, przed którymi stawały osoby urządzające dom lub mieszkanie, było: „wybrać podłogę drewniana czy panele laminowane?”. Dzisiaj rynek pokryć podłogowych jest niezwykle różnorodny i oferuje nam posadzki wykonywane z różnych surowców: od korka przez drewno, mamień i kauczuk aż po szkło.

Innowacyjne pokrycia podłogowe wybierają najczęściej osoby, które mają niestandardowe pomysły aranżacyjne i chcą, żeby posadzka, była nie tylko funkcjonalna, ale i wyróżniała się niebanalnym wzornictwem. Coraz częściej posadzka spełnia w pomieszczeniu rolę oryginalnej dekoracji. 

Zobacz również: Dywany jako kolorowa dekoracja wnętrza

Podłoga z metalu, betonu, a może szkła?

Wybór materiału do wykończenia podłogi powinien odbywać się w oparciu o funkcję pomieszczenia, jego rozmiar, a także intensywność eksploatacji. Oczywiście jednym z podstawowych czynników jest też styl, w jakim wnętrze zostanie urządzone. Pamiętać należy, że znaczenie ma nie tylko kolor podłogi, ale też jej faktura, a także układ elementów składowych. Skomplikowane mozaikowe kompozycje czy wysublimowane wzory będą optycznie pomniejszać pomieszczenie, natomiast monochromatyczne posadzki o wysokim połysku odbijając padające światło dadzą wrażenie przestronności i rozświetlą aranżację. Ascetyczność wnętrz loftowych i minimalistycznych podkreśli surowa betonowa posadzka, pokryta specjalną wyrównującą i opcjonalnie barwioną powłoką wykonaną z kompozycji żywic epoksydowych.

Dla amatorów ultranowoczesnego stylu hi-tech ciekawym pomysłem może okazać się podłoga z blachy, mająca najczęściej ozdobne ryflowania. Arkusze wykonane ze stali nierdzewnej bądź aluminium pozwalają osiągnąć ciekawe efekty wizualne, jednak drobne wytłoczenia mogą okazać się uciążliwe w codziennym czyszczeniu. W industrialnych aranżacjach spotkać można także wykładziny kauczukowe o charakterystycznym, lekko połyskliwym wyglądzie i gęstej, zamkniętej powierzchni. Wielość wybarwień oraz niepodatność na ścieranie to atuty tego produktu, jednak swoisty „plastikowy” wygląd podłogi sprawia, że we wnętrzach mieszkalnych ciągle jest ona stosowana z dużą dozą ostrożności. Do niestandardowych rodzajów pokryć podłogowych, które mają jeszcze charakter nowinek, należą posadzki wykonane ze szkła, skóry czy poddanemu recyklingowi plastiku.

PolecamyPodłogi z żywicy epoksydowej

Konglomerat kwarcowy jako nowe oblicze kamienia

Coraz częściej architekci i wykonawcy na wykończenie podłogi polecają konglomerat kwarcowy. Kwarcyty łączą w sobie naturalne surowce, które są następnie spajane i obrabiane za pomocą nowoczesnych technologii. Powierzchnie konglomeratowe, ze względu na niską nasiąkliwość, niepodatność na zaplamienia, antyseptyczność oraz trwałość kolorystyczną, pierwotnie stosowane były do produkcji powierzchni roboczych – blatów kuchennych oraz podumywalkowych. Jednak szybko zaczęto wykorzystywać je jako materiał do tworzenia stylowych i trwałych posadzek.

Podłogi z konglomeratu łączą elegancję polerowanego kamienia z ciepłem naturalnego drewna. W przeciwieństwie do marmuru czy granitu nie są zimne w dotyku. Dzięki komponentom użytym podczas produkcji, takim jak piaski krzemionkowe czy żywica, konglomeraty przejmują temperaturę otoczenia, mogą być także stosowane na ogrzewanie podłogowe. Poza wersją polerowaną dostępne są także inne sposoby obróbki powierzchni, np. piaskowanie, zwiększające dodatkowo antypoślizgowość podłogi.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Więcej na ten temat:

Polecamy Ci również

Zobacz także