Osprzęt elektryczny – bezpieczna wymiana

Osprzęt elektryczny – bezpieczna wymiana

nowoczesny osprzęt elektryczny - seria KaroZmieniając wystrój wnętrza, przeprowadzając remont, czy inną rewolucję w wystroju mieszkania, często musimy zmierzyć się z wymianą osprzętu elektrycznego lub zmianą jego umiejscowienia.

Te zmiany bywają podyktowane różnymi względami. Niekiedy decyduje aspekt wizualny – stary osprzęt elektryczny może być zniszczony, niemodny, albo nie pasować do nowej aranżacji. Może też się okazać, że zmieniły się potrzeby domowników i wygodniejsze dla nich jest inne rozlokowanie osprzętu, albo trzeba rozbudować istniejącą instalację. Od czego zacząć wymianę osprzętu elektrycznego?

Łącznik ze świat(ł)em

Przed wymianą łącznika należy określić jego typ. Najpopularniejsze to:

  • łącznik jedno- i dwubiegunowy,
  • dwugrupowy (świecznikowy),
  • zmienny (schodowy),
  • krzyżowy
  • przycisk dzwonkowy.

Wszystkie te typy znajdziemy np. w np. w kolekcji Karo marki Ospel. Do wyboru mamy dodatkowo dwa warianty łączników – tradycyjne lub z podświetleniem. Te drugie są szczególnie polecane do miejsc silnie zaciemnionych. Zanim wybierzemy się na zakupy musimy też ustalić jaki typ przewodów został zastosowany w naszej instalacji. Duża część nowych rozwiązań wyposażona jest w zaciski bezgwintowe przeznaczone jedynie do przewodów jednożyłowych. W starych instalacjach natomiast nierzadko spotkać się można z przewodami giętkimi – w tym przypadku konieczny jest zakup łącznika z zaciskami gwintowymi.

łącznik z podświetleniem  KaroPrzy wymianie osprzętu elektrycznego musimy pamiętać o bezpieczeństwie, dlatego wszelkie pracy rozpoczynamy od wyłączenia bezpieczników. Kolejnym krokiem jest demontaż starego łącznika. W tym celu należy odkręcić wkręty mocujące w puszce lub pazurki, które znajdują się zazwyczaj pod klawiszem łącznika.

Następnie odkręcamy przewody od zacisków instalacyjnych. Nowy łącznik przygotowujemy poprzez zdemontowanie klawisza i pokrywy mocującej, a następnie sprawdzamy odpowiednią długość zaprawienia przewodu według przymiaru umieszczonego na podstawie łącznika. Po tych czynnościach możemy przystąpić do przykręcenia przewodów instalacyjnych do zacisków. Za pomocą wkrętów montażowych lub pazurków rozporowych mocujemy moduł łącznika w puszce instalacyjnej. Ostatnim etapem jest założenie ramki zewnętrznej na moduł, zatrzaśnięcie pokrywy mocującej oraz założenie klawisza funkcyjnego.

Wijemy nowe gniazdko

Przeniesienie gniazda wtyczkowego wiąże się z koniecznością z poprowadzenia nowych przewodów oraz zamontowania puszki instalacyjnej. Oczywiście w tym przypadku również musimy pamiętać o wyłączeniu bezpieczników. Ważne jest również upewnienie się, że prąd rzeczywiście został odłączony – najlepiej to zrobić za pomocą próbnika wkładanego do gniazdka.
Przed wymianą gniazdka trzeba sprawdzić jakiego typu jest instalacja w naszym mieszkaniu. Najczęściej spotykane typy to TN-C (instalacja starego typu) oraz TN-S. W pierwszym przypadku funkcje przewodów neutralnego (zerowego) oraz ochronnego (ziemia) pełni jeden kabel ochronno-neutralny PEN, w drugim natomiast oddzielne przewody PE oraz N. Instalacja TN-S jest lepszym rozwiązaniem, ponieważ można w niej zastosować ochronę antyporażeniową w postaci wyłączników różnicowoprądowych, w instalacji TN-C funkcję tę pełni wyłącznik nadprądowy. Do uziemienia w systemie TN-S potrzebny jest kabel trzyżyłowy, a w przypadku TN-C – dwużyłowy.

Poza rodzajem instalacji trzeba także zwrócić uwagę na rodzaje wtyczek, dopuszczone do użytkowania w Polsce. Zgodnie z przepisami nie można już stosować gniazdek typu C, czyli modeli bez uziemienia – bolca. Dlatego jeśli nawet mamy zapas nieużywanych, ale kupionych dawniej gniazdek, nie powinniśmy ich instalować – lepiej nabyć nowe. Obecnie w Polsce najpopularniejsze są gniazda typu E (dwa okrągłe otwory i bolec, do którego podłączone jest uziemienie) oraz typu E/F – Uni-Schuco (uziemienie podłączone do bolca i dwóch ruchomych klipów po bokach gniazdka).

osprzęt elektryczny do łazienki

Pod nowe gniazdko musimy wywiercić otwornicą miejsce na nową puszkę i wyciąć bruzdownicą kanały na rurę elektroinstalacyjną, w której następnie umieszczone zostaną nowe przewody. Po wprowadzeniu całości do puszki, rurę należy zamocować w kanale za pomocą gipsu budowlanego.
Następnym etapem jest połączenie nowych i starych przewodów za pomocą zacisków lub złączek. Niezwykle istotne jest zwrócenie uwagi na kolory przewodów. Żółto-zielony jest przeznaczony dla obwodu ochronnego, a niebieski dla neutralnego.
Nową puszkę mocujemy w przygotowanym otworze za pomocą gipsu budowlanego. Następnie rozpoczynamy instalację samego gniazdka. W tym celu odkręcamy wkręt i zdejmujemy pokrywę. Kolejnym etapem jest zaprawienie przewodów instalacyjnych na odpowiednią długość wskazaną przymiarem oraz przyłączenie przewodów do zacisków instalacyjnych gniazda. Moduł umieszczamy w puszce i mocujemy go wkrętami. Warto też dokręcić pazurki rozporowe. Na moduł mocujemy ramkę zewnętrzną, a następnie pokrywę zewnętrzną – pamiętając również o wkręcie. Po włączeniu bezpieczników można przeprowadzić próbę działania.

Jakie wykończenie osprzętu elektrycznego?

Wyniki

Wybierając gniazda warto wziąć pod uwagę nie tylko ich wygląd i dopasowanie do aranżacji, ale także aspekty praktyczne. Wygodnym rozwiązaniem jest umieszczenie kilku elementów obok siebie – w takiej sytuacji musimy dobrać odpowiednią puszkę (podwójną, potrójną, a nawet pięciokrotną).

W ofercie firmy Ospel mamy do wyboru zarówno puszki wielokrotnie złożone, a także odpowiednie dla nich ramki (od pojedynczej do pięciokrotnej). Są one oferowane w funkcjonalnych seriach modułowych: Karo, Sonata, Impresja czy As. Takie rozwiązanie daje szeroki wybór możliwości instalacyjnych i aranżacyjnych.

Ze względów bezpieczeństwa, w pomieszczeniach takich jak łazienki i kuchnie, dobrze jest zamontować gniazda z klapką, która chroni przed zalaniem. Bezpieczne – i polecane do pomieszczeń, w których przebywają dzieci – są gniazda wyposażone w przesłony torów prądowych.

gniazdo Karo Ospel
łącznik podwójny Karo Ospel
łącznik podwójny z podświetleniem Karo Ospel
łącznik z podświetleniem Karo Ospel

Osprzęt elektryczny - bezpieczna wymiana – zobacz więcej

Osprzęt elektryczny Ospel – zobacz więcej

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Ospel

Polecamy Ci również

Zobacz także