Oświetlenie do pokoju dziecka

lampka do pokoju dziecięcegoŚwiatło jest dla dzieci bardzo ważne. Daje im możliwość rozpoznawania kształtów, przedmiotów, twarzy rodziców. Pozwala im się uczyć, odgania lęki.

Kiedy zachodzi słońce, jego rolę przejmują źródła światła stworzone przez człowieka. Dlatego tak istotne jest, żeby wybrać te najlepsze. Warto zatem zwrócić uwagę na zaprojektowane specjalnie z myślą o dzieciach oprawy oświetleniowe.

Oprawy oświetleniowe
Wygląd lampek serii Baby Line firmy Skoff jest naprawdę niecodzienny. Estetycznie wyglądające lampki przyjęły kształty księżyca udającego się na spoczynek, świecącej gwiazdki czy sympatycznej, różowej myszki. Dodatkowo są dostępne także w postaci pomarańczowego kotka trzymającego światło w łapkach, nieśmiało uśmiechającego się słonika oraz słodko śpiącego misia.

Wszystkie utrzymane w tej samej konwencji stylistycznej i przyjazne dzieciom, doskonale pasują do siebie oraz uzupełniają się nawzajem. Zgodnie przynoszą maluszkom uśmiech i światło. Seria opraw oświetleniowych Baby Line to prawdziwa ozdoba dziecięcego pokoiku. Bajkowi przyjaciele pasują tam doskonale także z innego powodu – ich konstrukcja sprawia, że emitowane światło nigdy nie razi nawet zaspanych oczu. Dlatego właśnie lampki te tak dobrze sprawdzają się przy nocnym karmieniu, przewijaniu i każdej innej czynności pielęgnacyjnej. Starszym dzieciom mogą wskazywać
i oświetlać w nocy drogę do łazienki, dzięki czemu nie będzie musiały włączać jaskrawego oświetlenia. Nie jesteśmy przy tym zdani na tylko jeden kolor światła. Oprócz białego dostępny jest także subtelny błękit, który delikatnie kołysze nasze pociechy do snu.

lampka - księżycOprawy oświetleniowe są całkowicie bezpieczne. Zastosowane diody LED z pewnością nie poparzą dziecięcych rączek, ponieważ nigdy nie nagrzewają się podczas pracy. Także zasilanie nie stanowi zagrożenia. By świecić, lampki potrzebują tylko 10 V, czyli napięcia niegroźnego nawet dla najmłodszych. Warto o tym wiedzieć, bo dzieci przyciąga nie tylko kształt i wesoła kolorystyka tych niebanalnych opraw oświetleniowych, ale też ich przyjemna, miękka w dotyku faktura. Mogą więc być montowane dosłownie wszędzie – na ścianach, na meblach, nawet bardzo nisko, w zasięgu małych rączek.

Niski pobór mocy nowoczesnych diod LED – wynoszący 0,4 W – nie tylko znacząco obniża wysokość domowych rachunków za energię elektryczną. Ma zbawienny wpływ na środowisko naturalne, stale zanieczyszczane przez elektrownie setkami ton dwutlenku węgla. Mądrze jest uczyć dzieci oszczędzania prądu od najmłodszych lat, za przykład podając ich świecących przyjaciół. W ten sposób możemy połączyć zabawę i miłe pogawędki z podstawami edukacji ekologicznej. Cena oprawy Baby Line to ok. 64 zł za sztukę.

kolorowa lampkaKolorowe lampki
Wspominając o oświetleniu, wielu z nas widzi oczami wyobraźni małe, niemal miniaturowe lampki, stawiane na stolikach nocnych lub wmontowane w ścianę koło łóżka. To tradycyjne oświetlenie jest najbardziej popularne głównie ze względu na swoją funkcjonalność. Światło tradycyjnej lampki nocnej  zapewnia nie tylko dobry nastrój ale także, dzięki dobremu i silnemu światłu umożliwia dodatkowo czytanie książek. Kolorowe lampki w różnych kształtach można kupić m.in. w Ikei. Niektóre lampki nocne posiadają dodatkowo opcję dźwiękową. Po naciśnięciu odpowiedniego włącznika lampka zaczyna grać różne melodie lub wydawać odgłosy zwierząt, co dodatkowo poprawia samopoczucie, zwłaszcza najmłodszych dzieci. Niektóre z nich posiadają dodatkowo efekty świetlne, dzięki którym zwykły sufit zamienia się w kaskadę gwiazdeczek, księżyców czy figurek z ulubionych bajek.

oświetlenie w pokoju dziecięcymKupując grającą lampkę zwróćmy jednak uwagę na to czy posiada ona osobne włączniki i wyłączniki dla światła i dźwięku. O ile korzyść wynikająca w oświetlonego pokoju jest racjonalnie uzasadniona o tyle grające przez cala noc urządzenie może bowiem wytrącić z równowagi i spowodować bezsenność nie tylko u rodziców ale także samego dziecka. Alternatywą lampek nocnych są neonowe światełka które wkłada się do kontaktu. Delikatne i rozproszone światło zapewnia poczucie bezpieczeństwa u dziecka, nie zaburzając jednocześnie jego snu. Niski koszt neonowych lampek sprawia, że można je umieścić nawet w kilku kontaktach, w zależności od potrzeb. Idealnie sprawdzają się nie tylko w przypadku najmłodszych ale także kilkuletnich dzieci. Włączone w pokoju dziecięcym, przedpokoju i łazience oświetlą drogę do toalety dziecku, które wyrasta powoli z pieluch.

włącznik dekoracyjnyKontakty, ściemniacze, czujniki
Rodzice, którym zależy nie tylko na udekorowaniu pokoju ale także zapewnieniu komfortu podczas snu, mogą  zdecydować się na zamontowanie kontaktu z podświetlanymi  ramką i klawiszem. Rozwiązanie to  stwarza wrażenie przytulności i bezpieczeństwa oraz umożliwia szybkie odnalezienie przełącznika światła w nocy. 

Jasne światło, półmrok czy zupełna ciemność? Dzięki zamontowaniu ściemniacza wszystkie opcje są dozwolone. Jednym ruchem ręki możemy wyregulować natężenie światła w dziecięcym pokoju w zależności od jego  potrzeb.

Automatyczny czujnik światła załącza się, kiedy  robi się ciemno i wyłącza o świcie. To optymalne rozwiązanie jest alternatywą tradycyjnej lampki nocnej, jednak w przeciwieństwie do niej nie musimy pamiętać o wyłączeniu światła rankiem. Wszystkie produkty ma w swojej ofercie m.in. firma Kontakt Simon.

Oceń artykuł
4,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: Skoff, Kontakt Simon

Polecamy Ci również

Zobacz także