Oświetlenie do salonu - oryginalne lampy [ZDJĘCIA]

2
Pomysłowe oświetlenie
Oświetlenie tworzy klimat danego wnętrza.

Oświetlenie do salonu może opierać się na dwóch lampach: górnej nad stołem i boczej przy fotelu. Do tego niskie lampki na komodę i na mały stolik. W jakim stylu? Kryształowy żyrandol i abażur z tafty do stylowego wnętrza albo srebrny walec czy kula z kolorowego tworzywa do nowoczesnego pokoju z designerskimi ambicjami.

Wybór oświetlenia do salonu, najbardziej reprezentacyjnego miejsca w domu, które jednocześnie pełni kilka funkcji, wymaga nie tylko dostosowania lampy do stylu wnętrza, ale też wiedzy o ergonomii i dobrym rozplanowaniu źródeł światła.

Zobacz: Oświetlenie mieszkania – zaprojektuj je sam

Ile światła w salonie

Lepsze efekty niż jedna silnie świecąca lampa daje kilka, odpowiednio rozmieszczonych punktów światła o niewielkiej mocy. To najbardziej oszczędne rozwiązanie – pozwala regulować natężenie światła, oświetlać tylko te miejsca, które są
w danej chwili potrzebne.

Stylowe oświetlenie

Lepsze efekty niż jedna silnie świecąca lampa daje kilka, odpowiednio rozmieszczonych punktów światła o niewielkiej mocy.

Stephen Di Donato Unsplash.com
Nowoczesne oświetlenie

Takie oświetlenie sprawdzi się w nowoczesnych wnętrzach.

Anthony Indraus Unsplash.com
Lampa przy łóżku

Duża lampa koło miejsca wypoczynkowego.

Daiga Ellaby Unsplash.com
Oświetlenie nad stołem

Efektowne żyrandole są idealne nad stół czy ławę.

@htd_o Unsplash.com
Pomysł na lampkę

Lampka na stoliku kawowym czy półce w nowoczesnej formie.

Jonathan Simcoe Unsplash.com
Pomysł na oświetlenie

Wystarczy słoik i lampki choinkowe, a możemy wyczarować oryginalne oświetlenie.

Lily Lvnatikk Unsplash.com
Oświetlenie jako dekoracja

Lampy mogą stanowić świetny element dekoracyjny wnętrza.

Patrick Schneider Unsplash.com

Oświetlenie - gdzie i jaka lampa

W pokoju dziennym można zainstalować każdy typ oświetlenia: lampy wiszące, podłogowe, stołowe, plafony, kinkiety. Warto przy tym zwrócić uwagę na „specjalizację” oświetlenia i dopasować je do stref różnej aktywności: miejsca do wypoczynku, czytania, oglądania telewizji, ewentualnie pracy i spożywania posiłków.

To Cię zainteresuje: Oświetlenie miejscowe LED – praktyczne i dekoracyjne

W kąciku telewizyjnym najlepiej sprawdzi się ścienna lampa z przesłoniętym źródłem światła, chroniącym przed blikami przeszkadzającymi w oglądaniu. Podobnie ukryte, lecz jednocześnie skupione powinno być światło do czytania (np. z lampy podłogowej). Efektowne żyrandole są idealne nad stół czy ławę. Ścienne kinkiety, z opcją regulowanego strumienia światła pełnią role dekoracyjną, akcentując najbardziej ozdobne i atrakcyjne elementy wystroju wnętrza.

Lampa - kolor i temperatura

Bardzo łatwo wykreować klimat wnętrza, wykorzystując różne typy światła: ciepłe i miękkie klasycznych chłodne świetlówek energooszczędnych. Efekty specjalne zapewniają też kolorowe i wzorzyste obudowy lamp.

Polecamy też: Ombre - ciekawą technikę malowania ścian

Co jest modne

Stylizowane lampy z nowoczesnych tworzyw. Żyrandole z kryształu i szkła (również kolorowego). Abażury - zabawki z kółek, kwiatów, płytek, także z nieprzejrzystych materiałów, takich jak lustro, drewno, plastik.

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Michalina Kaczmarkiewicz

Źródło: polskatimes.pl

Polecamy Ci również

Zobacz także