Oświetlenie mieszkania. Jak oświetlić różne pomieszczenia

Odpowiednie oświetlenie mieszkań pełni niezwykle użyteczną funkcję. W kuchni, sypialni, łazience, gabinecie lub pokoju przeznaczonym do pracy, nie może zabraknąć światła miejscowego. W pomieszczeniach tych nie zastąpi go światło główne, które ma za zadanie rozproszenie ciemności w pomieszczeniu.

W domu jest wiele takich miejsc, gdzie trudno zrezygnować z oświetlenia miejscowego. Pełni ono dwojaką funkcję: 

  • oświetla miejsca, gdzie wykonujemy precyzyjne czynności i światło górne nie wystarcza
    lub
  • chcemy w pomieszczeniu stworzyć nastrój do odpoczynku, a światło górne jest za ostre i po prostu nam przeszkadza. 

Warto wiedzieć: Jak obniżyć rachunki za prąd zmieniając źródła światła

Oświetlenie miejscowe służy nie tylko dobremu oświetleniu wybranych punktów w mieszkaniu, ale też zapewnia bezpieczne wykonanie różnych czynności. Nadaje się do oświetlania miejsc przeznaczonych do przygotowywania i spożywania posiłków, kącika do pracy lub oglądania telewizji.

Jak oświetlić kuchnię

Oświetlenie kuchni powinno mieć przede wszystkim praktyczny charakter. W miejscach, gdzie najczęściej wykonuje się prace (np.: nad blatem) warto doposażyć kuchnię w dodatkowe źródła światła, np. reflektorki zamontowane pod szafkami. W celu praktycznym i dekoracyjnym wyposaża się również wnętrza przeszklonych szafek w mniejsze punkty świetlne. Oddzielne oświetlenie zamontować można nad stołem kuchennym. Jest do doskonały sposób na wyodrębnienie części jadalnej. Można to zrobić poprzez zawieszenie nad stołem lamp kloszowych.


Wybieramy oświetlenie do łazienki

Oświetlenie łazienki poza estetyką i funkcjonalnością powinno spełniać normy bezpieczeństwa. Światło boczne np. przy lustrze będzie niezwykle praktyczne podczas toalety porannej lub wieczornej. Wybierając oświetlenie ścienne pamiętać należy o tym, żeby światło nie było zbyt intensywne, a oprawy zostały zamontowane na odpowiedniej wysokości. Doświetlając część prysznicową należy pamiętać o zachowaniu wymagań dotyczących bezpieczeństwa – oprawy muszą być wodoodporne.

Oświetlenie w sypialni

Z kolei w sypialni istotną rolę odgrywa tzw. oświetlenie pośrednie, pochodzące z odbicia strumienia światła od płaszczyzn ścian, sufitu, a także innych elementów wyposażenia wnętrza. Zasłonięte źródło światła ogranicza jaskrawość, łagodnie wydobywając kształty przedmiotów znajdujących się w pomieszczeniu. Przy łóżku warto postawić nocną lampkę lub zamontować na ścianie kinkiety, które wyłączymy sięgając ręką, bez konieczności wstawania z łóżka.

Warto przeczytaćJaką barwę światła wybrać do pomieszczeń w mieszkaniu

We wszystkich pomieszczeniach w domu oświetlenie miejscowe buduje nastrój wnętrza. Oświetlenie powinno harmonizować z kolorystyką wnętrz i podkreślać właściwości materiałów, z których wykonane są detale. Planując oświetlenie dekoracyjne, ograniczmy się do dwóch, trzech eksponowanych obszarów. Taki zabieg umożliwia podkreślenie wiszącego na ścianie obrazu, zdjęcia, detali architektonicznych, a nawet roślin. Do tego typu oświetlenia wykorzystuje się lampy dające światło liniowe lub skupione, oświetlające jedynie wybrany obiekt.

Jak oświetleniem korygować mankamenty wnętrza

Światłem miejscowym możemy korygować  mankamenty pomieszczeń za wysokich bądź za wąskich, poprawiając "optyczne" wrażenie  proporcji pomieszczenia. Jak to działa?  Wąskie pomieszczenie optycznie poszerzymy, gdy światło skierujemy na krótsze ściany lub jedna z dłuższych ścian będzie mocniej oświetlona. W długim, ciasnym pomieszczeniu skierowanie światła na krótsze ściany równoważy różnice w proporcjach. Wysokie pomieszczenie można obniżyć optycznie lampami świecącymi w dół. Niskie pomieszczenie wyda się wyższym, gdy dobrze doświetlimy sufit. Kinkiety ścienne niekorzystnie wpływają na proporcje pomieszczenia pomniejszając je. Nie rezygnujmy ze światła dodatkowego, gdyż dodaje ono każdemu wnętrzu uroku i jest bardzo przydatne.

Oceń artykuł
4,60 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Zdjęcia: home-designing.com, fundesignideas.com, Fotolia, Redakcja

Polecamy Ci również

Zobacz także