Oświetlenie mieszkania – zaprojektuj je sam

0
Salon - oświetlenie
Oświetlenie w salonie to nie tylko górne światło.

Oświetlenie mieszkania decyduje o funkcjonalności i klimacie wnętrza. Podpowiadamy w kilku krokach jak je odpowiednio zaplanować.

Oświetlenie mieszkania to bardzo ważna kwestia, dzięki niemu możemy ukryć niedociągnięcia wnętrza lub wręcz przeciwnie uwidocznić je jeszcze bardziej. Odpowiednio dobrane może powiększyć pomieszczenie i sprawić, że będzie niezwykle funkcjonalne.

Zobacz: Oświetlenie miejscowe LED – praktyczne i dekoracyjne

Rozróżniamy 3 typy oświetlenia:

  • ogólne,
  • akcentujące,
  • punktowe.

Oświetlenie salonu

Oświetlenie ogólne to najbardziej popularny typ oświetlenia - najczęściej stosowane w salonie i jadalni. Ogólne oświetlenie to oprawa świetlna zamontowana na suficie, która daje światło całemu pomieszczeniu. Zastępuje naturalne światło i jest ważnym elementem wystroju wnętrz.To jakie oświetlenie powinniśmy wybrać zależy od powierzchni pomieszczenia i jego charakteru. Żyrandol raczej sprawdzi się w dużym i wysokim salonie, natomiast plafony czy reflektory w mniejszych pokojach.

Polecamy też: Ombre - ciekawą technikę malowania ścian

To co jest ważne to odpowiednie rozmieszczenie światła. Gdy chcemy optycznie powiększyć wnętrze wybierajmy oprawy rzucające światło na sufit  (co pozwoli na odbicie światła od jego płaszczyzny).  Z kolei oprawy z punktowymi snopami światła sprawią, że pomieszczenie wyda się mniejsze przez niedoświetlone kąty. 

Oświetlenie punktowe – jak zaplanować

Oświetlenie punktowe jest uzupełnieniem ogólnego. To właśnie za jego pomocą oświetlimy miejsca robocze, takie jak blaty kuchenne. Dotrzemy również do trudnodostępnych miejsc (np. zasłanianych przez meble).
Oświetlenie punktowe idealnie sprawdzi się w salonie, kuchni i łazience w takich miejscach jak:

  • nad blatami kuchennymi,
  • nad barkiem lub wyspą kuchenną,
  • przy zagłówku łóżka,
  • nad lustrem w łazience czy przy toaletce.

Oświetlenie punktowe najczęściej montuje się w podwieszanym suficie, w postaci opraw natynkowych, systemów szynowych lub liniowych.
Świetnie sprawdzą się w wysokich pomieszczeniach np. na poddaszu, tylko musimy zdawać sobie sprawę, że mogą uwypuklić nierówności.

Sprawdź: Jaką barwę światła wybrać do różnych pomieszczeń

Oświetlenie dekoracyjne

Oświetlenie dekoracyjne inaczej zwane akcentowane służy do wyeksponowania różnych dekoracji (np. obrazów, zdjęć) i sprawia, że wnętrze staje się klimatyczne i przytulne. Takie oświetlenie sprawdzi się także w różnego rodzaju wnękach oraz do oświetlenia schodów.

Światło w całym domu

Planując oświetlenie w mieszkaniu powinniśmy pamiętać o wszystkich jego warstwach, które powinny być oświetlone.
Warstwa górna to sufit i jego okolice. Tutaj stosujemy lampy wiszące lub stojące, które dają światło z góry na dół.
Warstwa środkowa – oświetlana jest zazwyczaj przez oprawy znajdujące się na meblach i stolikach oraz ścianach; to także oświetlenie wolnostojące, ale nie rzucające światła znad głowy użytkownika.
Warstwa dolna – to podłoga. Jej oświetlenie odbywa się przez montaż opraw w podłodze lub lamp, które oświetlają właśnie tę powierzchnię.

Wybierając źródła światło należy pamiętać o jednym – oświetlenie ogólne, punktowe i akcentowe spełniają różnorodne funkcje. Uzupełniają się, tworząc doskonałe wnętrza: wygodne, funkcjonalne i perfekcyjnie doświetlone.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: LANGE ŁUKASZUK

Polecamy Ci również

Zobacz także