Oświetlenie pokoju dziecięcego

Pokój malucha to jego "królestwo", ale na dorosłych spoczywa obowiązek przygotowania wygodnego i funkcjonalnego pomieszczenia. Bezspornie pokój dziecka powinien być jasny i pogodny. Elementem wpływającym na nastrój jest światło.

Na pokój dziecka wybierzmy wnętrze pełne światła naturalnego, gdyż pomieszczenie to powinno być zdecydowanie pogodne i przyjazne dla dziecka. Jeśli pomieszczenie jest niewielkie i ma małe okno, trzeba zastosować dodatkowe zabiegi, które rozjaśnią wnętrze. Pokój będzie jaśniejszy w otoczeniu jasnych barw ścian. Nie oznacza to, że nie możemy stosować kolorów bardziej intensywnych, np. pastelowy i nasycony żółty - przy zastosowaniu jednego lub drugiego koloru, pokój pozostanie jasny. Na decyzje kolorystyczne ma wpływ wiek dziecka. Nastolatek sam wybierze kolory, w otoczeniu których czuje się dobrze. Młodszym dzieciom trzeba pomóc w wyborze koloru ścian i wyposażenia. Ale oprócz linii kolorystycznej - odpowiednie rozmieszczenie światła sztucznego (centralnego i miejscowego) odegra ważną rolę w aranżacji pomieszczenia przyjaznego dziecku.

Twórcze miejsca
Tych nie brakuje w pokoju dzieci, bo są wszędzie tam gdzie maluchy rozłożą się z zabawą. Oświetlenie tych miejsc to rola górnego światła, które powinno być jasne i równomiernie rozproszone. Jego barwa i intensywność powinna najrzetelniej naśladować światło słoneczne.
To co możemy zrobić w tym przypadku, to dobrać żarówkę, dającą światło z przewagą barwy niebieskiej. Tego typu światło emituje żarówka Active firmy Osram. Światło żarówki Active sprzyja wykonywaniu precyzyjnych zadań. Dzieci spędzają dużo czasu na nauce pisania, czytania, na rysowaniu i malowaniu. W taki sposób zdobywają nowe umiejętności, które nierzadko są dla nich dużym wyzwaniem. Tego typu zajęcia dziecko powinno wykonywać przy dobrze oświetlonym biurku, czy stoliku. Na tym stanowisku pracy, oprócz światła górnego, niezbędne jest światło punktowe (miejscowe). Lampka z  odpowiednią żarówką powinna stać z boku, po lewej stronie dla dzieci praworęcznych, po prawej dla leworęcznych.

Raźniej ze światłem
Dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, chwilę ułożenia do snu, przeciągają możliwie najdłużej. Wieczorne ciemności też nie zachęcają do udania się na "konieczny"  wypoczynek. Dlatego dodatkowe, delikatnie przyciemnione światło lampki, znajdującej się niedaleko łóżka, ociepli wnętrze i pozwoli spokojnie zasnąć. Rodzice swoim pociechom w świetle wieczornej lampki mogą poczytać bajki na dobranoc. Oprawy lampek powinny być wykonane z materiału nie nagrzewającego się od żarówek, i co ważne, lampki powinny być wyposażone w bezpieczne
i wygodne w użyciu włączniki.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Joanna Bogumił

Zdjęcia: Pinio, digsdigs.com

Polecamy Ci również

Zobacz także