Oświetlenie sypialni

Oświetlenie sypialni to jedno z najważniejszych elementów jej aranżacji. Poranne promienie słońca zapewnią dobry nastrój na cały dzień, a dobrze dobrane lampy pozwolą zrelaksować się wieczorem.

Strony świata

Planując rozmieszczenie pomieszczeń w domu, pamiętajmy, że sypialnia powinna być usytuowana w zacisznej części domu, pokoju możliwie najbardziej oddalonym od strefy dziennej. Nie zaleca się, aby sypialnia sąsiadowała z salonem, w którym ogląda się telewizję, prowadzi rozmowy. Dobrze również, aby okna sypialni nie były skierowane na ruchliwą ulicę. Sypialnia ma gwarantować intymną atmosferę, nie powinna więc być otwarta na inne pomieszczenia. Najlepiej, by odgradzały ją drzwi bez przeszkleń, które stanowią lepszą zaporę dla hałasu.

Warto zwrócić uwagę na położenie okien, które wpływa bezpośrednio na temperaturę pomieszczenia i dostęp do światła dziennego. Jeśli okna skierowane są w stronę południa, możemy być pewni, że sypialnia będzie zbyt nasłoneczniona. Wschodnie okna sypialni są rozwiązaniem zgodnym z zegarem biologicznym człowieka. Dzięki nim budzimy się wraz ze wschodem słońca,
a wieczorem w pomieszczeniu panuje przyjemny chłód sprzyjający zasypianiu. W przypadku okien usytuowanych od strony zachodniej musimy liczyć się z faktem, że latem pokój będzie się mocno nagrzewał. Unikajmy przeznaczania na sypialnię ciemnych pomieszczeń skierowanych na północ.
O ile brak słońca nie ma znaczenia w chwili, gdy kładziemy się spać, to o poranku raczej nie sprzyja wstawaniu.

Oświetlenie

Oświetlenie buduje nastrój wnętrza. W sypialni powinny się znajdować: jedno główne źródło światła, oświetlenie dekoracyjne, oświetlenie wnętrza szafy (przydatne w sytuacji, gdy partnerzy wstają o różnych godzinach i nie chcą się wzajemnie budzić, włączając główne oświetlenie) oraz lampki do czytania. Nie bez znaczenia jest również kolor światła emitowanego przez żarówki. Powinno być ono ciepłe, miękkie, wydobywające barwę ścian. Światło zimne i ostre wprowadza nastrój chłodu i niepokoju.Wiele osób lubi czytać przed pójściem spać, nie można jednak przy tym zapominać o komforcie wypoczynku drugiej osoby. Pomocne w tym przypadku okazują się lampki o skupionej wiązce światła, która pada tylko na wybraną przestrzeń, nie zakłócając snu śpiącej obok osoby. Lampy tego typu powinny być umieszczone od 65 do 75 cm powyżej płaszczyzny materaca.
Producenci kontaktów i łączników stworzyli szereg rozwiązań przeznaczonych specjalniena potrzeby sypialni. Przykładem mogą być programatory scen świetlnych. Dzięki nim za naciśnięciem jednego przycisku możemy wybrać ustaloną przez nas konfigurację oświetlenia - np. włączone światło efektowe, wyłączone światło główne i zasłonięte żaluzje. Programatorem można sterować zarówno za pomocą przycisków umieszczonego na ścianie łącznika, jak i przy użyciu pilota na podczerwień. Warto zainstalować również dodatkowy włącznik światła przy ramie łóżka, aby można było kontrolować oświetlenie bez konieczności wstawania. W jednej dopasowanej kolorem i fakturą do aranżacji wnętrza ramce można wraz z włącznikiem światła zamknąć np. zegar cyfrowy z budzikiem lub nawet radio z możliwością odbioru stacji internetowych.

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Agnieszka Wojtyniak

Zdjęcia: furnituretodaynews.blogspot.com, lockideas.com, windowblindstips.com, armbc.net, popularbedroomcolours.com, Kontakt Simon

Zobacz także