Oświetlenie szafek

0
Do oświetlenia zabudowy meblowej nadają się wyłącznie oprawy o wysokiej wytrzymałości termicznej, dopuszczone do montażu na powierzchniach łatwopalnych

Wyobraźmy sobie dobrze oświetlony barek pełen wykwintnych trunków, witrynkę z podświetlanymi półkami, na których stoją nasze ulubione książki, czy przepastną komodę, w której bez trudu znajdziemy każdy przedmiot, bo pomaga nam w tym światło wbudowane w szufladę.

I choć takie rozwiązania wciąż nie stanowią jeszcze standardu na rynku meblarskim, to coraz częściej zauważamy, że dzięki dodatkowemu źródłu światła meble zyskują na funkcjonalności oraz estetyce.

Współczesne meble mają już z reguły fabrycznie wbudowane oświetlenie witryn czy wnętrza szafek. Zdarza się jednak, że ze względów dekoracyjnych lub funkcjonalnych potrzebujemy dodatkowo rozjaśnić blat, półkę meblową czy szufladę. Sięgamy wówczas po dostępne na rynku źródła światła i własnoręcznie montujemy punkty świetlne. Decydując się na takie rozwiązanie, pamiętajmy o kilku ważnych aspektach.

Po pierwsze: bezpieczeństwo

Przede wszystkim wybrane przez nas lampki powinny być fabrycznie przeznaczone dla przemysłu meblowego. Oznacza to, że nie możemy wykorzystać pierwszej z brzegu żarówki i oprawy sufitowej. Producenci oświetlenia meblowego wyraźnie zaznaczają na opakowaniu, czy dany produkt może być montowany bezpośrednio na elementach łatwopalnych takich jak np. płyty meblowe czy elementy drewniane. Dlaczego?

Włączona żarówka uzyskuje bardzo wysoką temperaturę nagrzewania. Ważne więc, by oprawa przeznaczona do wbudowania, charakteryzowała się doskonałą izolacją cieplną w stosunku do podłoża. Koniecznie sprawdźmy, czy wybrany przez nas produkt został dopuszczony do montażu na powierzchniach drewnianych i czy wykonany jest z tworzywa o wysokiej wytrzymałości termicznej. Oprócz specjalnej obudowy i możliwości technologicznych opraw meblowych, równie ważną kwestią w aspekcie bezpieczeństwa jest właściwe skompletowanie zestawu oświetleniowego. Pomogą nam w tym wskazówki od producenta. W przypadku opraw halogenowych, będzie to odpowiednio dobrane gniazdo, łącznik i przewód. Dla opraw typu LED konieczne jest zastosowanie zasilacza i rozdzielacza. W celu przedłużenia przewodów między oprawą świetlną a rozdzielaczem można zastosować przedłużkę.

Po drugie: ergonomia

Oprawy oświetleniowe, oprócz bezpieczeństwa, powinny też zapewniać nam komfort i wygodę użytkowania. Zamontowane we wnętrzach regałów, szaf i szuflad powinny być maksymalnie płaskie lub tak schowane w podłożu, by nie zabierały cennego miejsca. Niestety, nie zawsze mamy możliwość montażu światła w puszcze elektroinstalacyjnej, która wymaga przecież wywiercenia głębokiego otworu. W tej sytuacji dobrym rozwiązaniem będą niezwykle płaskie oprawy LED, które można umiejscowić w bardzo łatwy sposób – za pomocą kleju lub taśmy dwustronnej. Przykładowo oprawa Tango Stick z serii Music Line pozwala na montaż oświetlenia bez ingerencji w podłoże. Dzięki temu, na obecność lampki w dowolnym miejscu przeznaczymy około 10 milimetrów, zamiast tradycyjnych 50-60.

Oceń artykuł
4,75 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Marta Balcerowska

Źródło: SKOFF

Polecamy Ci również

Zobacz także