Oświetlenie w domu. Jakie oświetlenie wewnętrzne wybrać

Oświetlenie w kuchni
Kuchnia to miejsce, w którym powinno się odpowiednio zaplanować oświetlenie.

Architekci i projektanci wnętrz dzielą oświetlenie w domu na dwie grupy. Rozróżniają światło użytkowe oraz dekoracyjne. Wskazane jest łączenie w jednym wnętrzu oświetlenia o różnej intensywności oraz funkcji. Pamiętajmy również o tym, że zupełnie innego rodzaju światła potrzebujemy w poszczególnych pomieszczeniach domu.

Aby komfortowo korzystać z kuchni, czy łazienki oraz z przyjemnością spędzać czas w salonie  lub pokoju dziennym potrzebna jest dobrze przemyślana instalacja oświetlenia oraz prawidłowo dopasowane świetlówki. O sposobie rozprowadzenia instalacji elektrycznej oraz miejscach wyprowadzenia gniazdek i punktów świetlnych należy zdecydować jeszcze przed wykończeniem wnętrza domu. Jeśli natomiast istniejąca instalacja nie spełnia naszych oczekiwań, dobrym momentem na jej ulepszenie jest gruntowny remont mieszkania.

Polecamy również: Jak sterować oświetleniem 

Jeśli chodzi o same świetlówki – aktualnie jest ich ogromny wybór. Aby dowiedzieć się, jakie światło dają poszczególne ich typy, czy rodzaje należy dokładnie czytać opisy umieszczone na opakowaniach tych produktów. Podczas zakupów, nie krępujmy się również zadawać pytań sprzedawcy. Powinniśmy zdawać sobie sprawę, że najlepsze dla naszego wzroku jest łagodne światło rozproszone. To właśnie takie światło powinno zostać zainstalowane we wnętrzu, w którym spędzamy najwięcej czasu.

Oświetlenie do salonu

W salonie należy z całą pewnością zaprojektować oświetlenie centralne, czyli górne. Oprócz niego jednak dobrze jest mieć do dyspozycji inne, mniej intensywne źródła światła. W powyższym celu wykorzystuje się kinkiety ścienne, przenośne lampy podłogowe i inne elementy świetlne, będące jednocześnie detalami dekoracyjnymi tego wnętrza. Podczas wyboru oświetlenia do salonu należy wziąć pod uwagę, że wnętrze to jest specyficzne i najczęściej pełni wiele funkcji. W salonie podejmujemy przecież gości, wypoczywamy, spędzamy czas w gronie rodzinnym, oglądamy telewizję, a nierzadko także spożywamy posiłki, pracujemy lub nawet sypiamy.

Z tego też powodu salon dobrze jest podzielić na poszczególne strefy i dopasować oświetlenie właśnie do ich funkcji. W strefie wypoczynkowej, gdzie przebywa cała rodzina, a często również jej goście z całą pewnością bardzo przydatne będą wiszące lampy sufitowe. Wspomagane w razie potrzeby przez główne oświetlenie górne, tj. salonowy żyrandol – rozświetlą nawet sporych rozmiarów wnętrze w pełnej okazałości. Kiedy, jednak zechcemy poczuć się przytulniej i np. poczytać w salonie – doskonała będzie lampa stojąca, którą można regulować w taki sposób, aby snop światła padał w pożądane przez nas miejsce. Taka lampa sprawdzi się również w czasie oglądania telewizji. Podczas tej czynności powinno się pozostawić zapalone niezbyt intensywne światło, aby ekran telewizora nie był jedynym jego źródłem. Do powyższego celu nadają się również świetnie ledowe linie ukryte w suficie i oświetlające np. jedną ze ścian.

Radzimy: Jak prawidłowo oświetlić biurko

Jeśli salon pełni jednocześnie funkcję jadalni, co w polskich realiach zdarza się często – nie należy zapominać o odpowiednim oświetleniu stołu. Instalacja powinna być tak zaprojektowana, aby z lamp znajdujących się nad stołem móc korzystać niezależnie od innych źródeł światła. Ważna jest również możliwość korzystania z tego oświetlenia w domu dokładnie wtedy, gdy zachodzi taka potrzeba, czyli np. w czasie spożywania posiłków, czy rozgrywek w gry rodzinne lub towarzyskie. Aranżując oświetlenie salonu, warto także pamiętać, że bardzo interesujący efekt końcowy daje połączenie światła z roślinami.

Oświetlenie kuchni dobrze zaprojektowane

Błędnym jest myślenie, że zamontowanie pośrodku kuchni wiszącej lampy i korzystanie w razie potrzeby ze światła punktowego umieszczonego w okapie jest wystarczającym oświetleniem kuchni. Jest to przede wszystkim miejsce, w którym w pewnym sensie pracujemy. Zatem powinno tu być dostatecznie widno i jasno. Samo światło górne nie jest w stanie dobrze oświetlić żadnej, nawet najmniejszej kuchni. Aby jednak mogło ono pełnić należycie przypisaną mu funkcję, powinno zostać zainstalowane w taki sposób, aby najpierw odbijało się od sufitu i dopiero następnie padało na pozostałe sprzęty kuchenne. Takie światło eliminuje powstawanie niepożądanych w kuchni cieni.

Najczęściej oblegane strefy kuchenne i zarazem wymagające oddzielnego oświetlenia to: zlewozmywak, płyta grzewcza oraz blaty robocze. Niekiedy zdarza się, że są one ulokowane w jednym ciągu roboczym. Wówczas rozprowadzenie punktowych źródeł światła jest prostsze, ponieważ wystarczy zamontować świetlówki pod szafkami wiszącymi. Najlepsze do tego celu są lampy halogenowe lub ledowe. Odległość pomiędzy poszczególnymi punktami świetlnymi powinna w takiej sytuacji wynosić 40–60 cm. Kiedy jednak wspomniane powyżej strefy kuchni są rozlokowane niezależnie od siebie – każda z nich wymaga zastosowania oddzielnego źródła światła. W takiej sytuacji przydatne będą gotowe panele lub moduły, wyposażone we włączniki i gniazda.

Jeszcze inny wariant oświetlenia miejsc roboczych w kuchni to funkcjonalne lampy na szynach. Można je przesuwać, kiedy zmieniamy stanowisko pracy. Wybór barwy światła do kuchni pozostaje indywidualną kwestią jej użytkowników. Polacy wybierają wprawdzie najczęściej barwę ciepłą, ale warto pamiętać, że w niektórych sytuacjach sprawdza się także zimna. Chłodna barwa światła podkreśla nowoczesny charakter wnętrza i nadaje świeżości bielom i kolorom pastelowym.

Jakie oświetlenie do łazienki

W łazience, podobnie jak w kuchni potrzebne jest centralne światło górne, które oświetli równomiernie całą powierzchnię tego wnętrza bez zbędnych cieni i kontrastów. Takie światło jest przydatne w czasie wykonywania czynności higienicznych, jak również podczas sprzątania łazienki. Norma przewiduje, że do oświetlenia 6 metrów kwadratowych łazienki potrzebna jest żarówka o mocy 75 W. Jeśli zdecydujemy się na montaż tradycyjnej plafoniery mocowanej do sufitu – jej klosz powinien dobrze przepuszczać światło.

Warto przeczytać: Jak dobrze oświetlić łazienkę

Częściej jednak do oświetlenia nowoczesnych łazienek wykorzystuje się punktowe źródła światła montowane w sufitach podwieszanych. Oprócz oświetlenia górnego w łazience należy także zastosować oddzielne światło, które oświetli lustro i umywalkę, jak również zamontować źródło, pełniące funkcję dekoracyjną. Dobre oświetlenie lustra łazienkowego pozwoli paniom domu na wykonanie perfekcyjnego makijażu, a panom na dokładne golenie się. Światło zamontowane w okolicy lustra powinno padać na twarz osoby przeglądającej się w nim. Dobrze jest, np. zamontować jedno źródło ponad lustrem i dwa dodatkowe symetrycznie po obu jego stronach. Światło dekoracyjne w łazience przyda się natomiast w sytuacji, gdy zechcemy skorzystać z długiej relaksującej kąpieli. Pamiętajmy, że w takich kąpielach wypoczywa się najlepiej, kiedy we wnętrzu panuje przyjemny, nastrojowy półmrok.

Światło w sypialni

Mówiąc o sypialni, raczej nikt z nas nie ma na myśli miejsca przeznaczonego wyłącznie do snu.  W związku
z powyższym i w tym wnętrzu potrzebne jest odpowiednie oświetlenie. Sypialnia to przecież miejsce romantycznych spotkań zakochanych, jak również bardzo często pomieszczenie, w którym czytamy lub poddajemy się relaksowi w inny sposób. Oprócz tradycyjnego światła górnego w sypialni warto korzystać z niewielkich lampek, oświetlających miejscowo. Takie lampki stosuje się najczęściej po obydwu stronach łóżka.

Oprócz nich jednak niezwykle istotną rolę w tym wnętrzu odgrywa oświetlenie dekoracyjne. Wybór konkretnego rozwiązania, to już sprawa iście indywidualna, związana z fantazją i upodobaniami pani i pana domu. Powinniśmy pamiętać, że światło dekoracyjne jest w stanie czynić prawdziwe cuda. Sprawia, że nie tylko wnętrze zaczyna wyglądać inaczej, ale także i my sami. Odpowiednio zaplanowane i dobrane spowoduje, np., że nasza nawet blada na co dzień skóra, przybierze ciekawy i przyjemny koloryt, co akurat w sypialni jest przecież szczególnie ważne.

Oceń artykuł
5,00 / 8 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Wojciech Lechowski

Polecamy Ci również

Zobacz także