Oświetlenie w miejscu pracy

Oświetlenie w miejscu pracy

W miejscu pracy, gdzie wiele godzin spędzamy przy komputerze, prawidłowe oświetlenie to jeden z głównych czynników poprawiających koncentrację i samopoczucie. Dlatego w trosce o nasze zdrowie i efektywność pracy powinniśmy nieco czasu poświęcić na odpowiednią aranżację oświetlenia.

lampka na biurkoŚwiatło dobrze zaaranżowane
W miejscu pracy powinniśmy mieć dostęp do światła dziennego i sztucznego, bowiem promienie słoneczne są najbardziej przyjazne dla naszego wzroku i naturalnie pobudzają nas do pracy. Po południu i wieczorem należy korzystać z odpowiedniego światła sztucznego. Oświetlenie takie powinno składać się z oświetlenia głównego oraz miejscowego - skoncentrowanego, dopasowanego do naszych potrzeb. Dobrze zaplanowane oświetlenie chroni również nasze oczy, które dostosowują się do dostępnego światła. przy którym pracujemy. Najprościej mówiąc - oko nasze - dostraja się do natężenia światła, z którego w danej chwili korzystamy. Jeśli światło to jest  bardzo słabe nasze oczy "pracują" intensywniej (np. zobaczenie czegoś w ciemnościach lub przy bardzo słabym świetle), i odwrotnie. Unikniemy zmęczenia, wynikającego z konieczności ciągłej adaptacji wzroku do różnego poziomu jasności w oświetlonych i ciemnych rejonach pomieszczenia.

miejsce pracyZdrowe oświetlenie
Często zdarza się, że miejsce naszej pracy oświetlone jest świetlówkami liniowymi. To bardzo dobre rozwiązanie – świetlówki są energooszczędne i dzięki nim pomieszczenie można oświetlić efektywnie i równomiernie. Pamiętajmy jednak, że muszą to być świetlówki dobrej jakości. W najnowszych normach europejskich dotyczących oświetlenia (EN 12464-1) zaleca się, by w miejscach, w których ludzie przebywają przez dłuższy czas stosowano świetlówki o wskaźniku oddawania barw (Ra) przekraczającym 80. Obecnie w biurach wciąż spotyka się świetlówki starego typu, o niskim wskaźniku Ra. Takie światło męczy wzrok i niekorzystnie wpływa na nasze samopoczucie. Z myślą o oświetleniu przestrzeni biurowych, firma Osram stworzyła świetlówki liniowe Lumilux, wytwarzające światło o Ra wynoszącym 85. W takim świetle otoczenie wydaje się świeże i żywe, co wyraźnie przekłada się na nasz lepszy nastrój i zdrowie dla oczu. Istotne jest także to, że świetlówki liniowe Lumilux firmy Osram występują w wersjach o różnych "temperaturach barwowych". W zależności od wystroju wnętrza i naszych preferencji, możemy poprosić o zamontowanie w biurze świetlówek wytwarzających "cieplejsze" lub "chłodniejsze" światło. W pomieszczeniach, w których dostęp do światła dziennego jest ograniczony, szczególnie korzystne jest, zastosowanie świetlówek o chłodniejszej, zbliżonej do światła dziennego temperaturze barwowej. Świetlówki takie jak Lumilux Skywhite pomogą nam zachować dobrą formę przez cały dzień. Jeżeli pokój, w którym pracujemy oświetlamy "tradycyjnymi" żarówkami pamiętajmy, by używać żarówek wewnętrznie krzemowanych, które dają łagodne, nieoślepiające światło. Przy zastosowaniu żarówek firmy Osram, takich jak Bellalux Soft lub Superlux Krypton , unikniemy nieprzyjemnego oślepienia, powodowanego przez widoczny w tradycyjnych (również  "mlecznych") żarówkach żarnik.

oświetlenie w miejscu pracyJakie światło na biurko?
W miejscu pracy potrzebujemy również źródła skoncentrowanego światła, które zmniejszy zmęczenie oczu, a szczególnie przyda się przy wykonywaniu precyzyjnych czynności. Konieczna jest więc lampka na biurko, która skieruje silne światło w określone miejsce. Warto wybrać lekką, ruchomą lampkę z długim ramieniem, którą można dowolnie ustawić. Lampka powinna być ustawiona z boku osoby pracującej, tak by światło odbite od monitora lub powierzchni biurka nie raziło w oczy. Lampka powinna stać po takiej stronie, by ręka piszącego nie rzucała cienia na dokumenty. Dobrze w tej roli sprawdzają się niewielkie lampki halogenowe. Żarówki halogenowe Osram, przeznaczone do takich lampek, wytwarzają światło o "przyjaznej" barwie dla oka i świecą nawet pięć razy dłużej niż zwykłe żarówki.

Estetyczne miejsce pracy
Oprócz praktycznego przystosowania miejsca do pracy nie zapominajmy o jego estetyce. Warto pomyśleć o dekoracyjnym oświetleniu. Dodatkowe akcenty świetlne, takie jak oświetlenie boczne czy oświetlenie wnęk, pomogą zbudować odpowiedni nastrój we wnętrzu. Korzystne jest podświetlenie elementów dekoracyjnych, takich jak rośliny czy obrazy wiszące na ścianach. W tym przypadku często stosuje się oświetlenie wykorzystujące nowoczesne - "brylantowe" światło żarówek halogenowych. Nowością są lampki Decospot Led firmy Osram, wytwarzające światło dzięki diodom elektroluminescencyjnym. Można nimi zastąpić zarówno zwykłe żarówki, jak i żarówki halogenowe na napięcie 230 V. Zastosowane w Decospot Led diody są wyjątkowo trwałe i w przeciwieństwie do żarówek halogenowych nie emitują wysokiej temperatury.

Oceń artykuł
4,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: Osram

Polecamy Ci również

Zobacz także